به گزارش افکارنیوز،

نشست بررسی عملکرد تیم ملی والیبال بانوان ایران در مسابقات انتخابی المپیک، امروز (چهار‌شنبه) با حضور داورزنی رئیس فدراسیون، علی فتاحی سرپرست دبیری، مهناز شاددل مشاور امور بانوان، میترا شعبانیان سرمربی و سرگل علیزاده سرپرست تیم ملی والیبال بانوان برگزار شد.

اخبار ورزشی- رئیس فدراسیون والیبال به برنامه‌های پیش روی والیبال بانوان ایران در سال آینده اشاره کرد و گفت: تیم‌های ملی و رده‌های سنی بانوان باید با آمادگی کامل در مسابقات پیش‌ رو شرکت کنند.

محمدرضا داورزنی در این نشست با اشاره به لزوم رعایت مباحث اخلاقی و فرهنگی از سوی بازیکنان و کادر فنی تیم‌ها، گفت: اگر مربیان خود مقید به رعایت این اصول پذیرفته شده باشند، شاهد تاثیرگذاری بیشتری بر روی بازیکنان خواهیم بود.

** دشمن، فرهنگ جامعه ما را نشان گرفته است

رئیس فدراسیون والیبال با بیان این که دشمن، فرهنگ جامعه ما را نشان گرفته است، تاکید کرد: جنگ تنها با موشک و بمب نیست، این موضوع نیز نوعی جنگ علیه ایران است که باورهای نوجوانان و جوانان ایران را هدف قرار داده است. رفتن تعداد اندکی ورزشکار به خارج از کشور با تحمل خفت و خواری و این که احساس کنند قله را فتح کردند که مثلا آزاد باشند، برداشت اشتباهی است و این افراد به زودی این موضوع را درک خواهند کرد.

داورزنی با تاکید بر این که مهاجرت در ورزش طبیعی است و در بسیاری از کشورهای جهان این اتفاق صورت می‌پذیرد، گفت: متاسفانه برای ایران این موضوع را سیاسی کردند تا جریان سازمان‌دهی شده، به منافع بیشتری دست یابد.

وی با یادآوری مشکلات فرهنگی برخی ورزشکاران که دنیای کوچکی برای خود ساخته‌اند، گفت: این افراد در لحظه زندگی می‌کنند و به آینده خود توجهی ندارند، اما باید شرایطی در اردوها و تیم‌های ملی فراهم شود که بازیکنان، خود این مسائل فرهنگی را رعایت کنند. البته این مسایل مختص بانوان نیست و برای مردان نیز وجود دارد.

** تحول در برگزاری اردوهای تیم ملی بانوان

رئیس فدراسیون والیبال به ضرورت ایجاد تحول در برگزاری اردوهای تیم ملی بانوان در سال 99 اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی لازم برای برگزاری اردوهای مناسب شده است و حتی لباس یک شکل برای زمان استراحت بانوان ملی‌پوش نیز در نظر گرفته‌ایم.

داورزنی تصریح کرد: باید فضایی مناسب در اردوها و تیم‌های ملی برای رعایت قوانین ایجاد شود که نه بر اساس نیروی قهری باشد و نه آزادی کامل. این روش در دنیا نیز مرسوم است و به‌عنوان مثال، استفاده از پوشش یکسان در کمپ‌های بزرگ و مدارس شبانه‌روزی جهان الزامی است و این مراکز از قوانین خاص خود پیروی می‌کنند.

وی با بیان این که روابط بازیکن و سرمربی در چارچوب فنی است و شاید زیاد صمیمی نباشد، گفت: نیاز به فردی برای راهنمایی و شنیدن صحبت‌ها و مشکلات بازیکنان ضروری است و به همین دلیل، برنامه‌ریزی شده است که همراه هر تیم ملی ایران یک کارشناس متخصص در زمینه ارتقای مهارت‎های ذهنی حضور داشته باشد. پیش‌بینی می‌شود که وقتی این کارشناس در کنار بازیکنان باشد، ایجاد اعتماد شود و رفته رفته اثرگذار خواهد بود.

داورزنی با اشاره به روند استعدادیابی بازیکنان و برنامه‌ریزی برای رشد مناسب پارامترهای جسمانی و فیزیکی یک بازیکن نوجوان، گفت: در این روند نباید از رشد ذهنی  و فکری یک بازیکن مثلا 15 ساله غافل شویم، زیرا اگر رشد ذهنی با دیگر پارامترها همراه نباشد، رشد شخصیتی به وجود نمی‎آید. به همین دلیل دپارتمان ارتقای مهارت‌های ذهنی را در فدراسیون والیبال ایجاد کردیم و این دپارتمان فعالیت خود را آغاز کرده است. البته مشاوره‌ها و کلاس‌های این دپارتمان تنها برای بازیکنان نخواهد بود و شامل مربیان نیز می‌شود.

در ابتدای این نشست، سرمربی تیم ملی والیبال بانوان گزارشی از مسابقات انتخابی المپیک زنان و عملکرد تیم ملی ایران ارائه کرد و گفت: نیاز به بازنگری قوانین و مقررات حاکم بر تیم‌ها و اردوها برای بازیکنان و مربیان داریم. باید این چارچوب به سمتی برود که تمرکز اصلی بازیکنان به تمرینات و مسابقات باشد.

میترا شعبانیان تاکید کرد: از سوی دیگر نباید استعدادهای کشف شده والیبال، رها شوند و برای رشد فنی و فیزیکی آنان نیز برنامه‌ریزی مناسبی انجام شود.

وی همچنین از رئیس فدراسیون والیبال درخواست کرد که در صورت امکان، از تیم‌های خارجی برای حضور در ایران و برگزاری اردو مشترک و دیدارهای تدارکاتی با تیم ملی و رده های سنی بانوان، دعوت شود.

در پایان این نشست نیز سرگل علیزاده سرپرست تیم ملی والیبال بانوان گزارشی از روند آماده‌سازی و حضور این تیم در مسابقات انتخابی المپیک ارائه کرد.

رئیس فدراسیون والیبال به اهمیت نقش سرپرست تیم ملی اشاره کرد و گفت: مسئولیت یک تیم، برعهده سرپرست است. این فرد پل ارتباطی بین کادر فنی و بازیکنان و همچنین بین تیم و فدراسیون است. نظم تیمی، ماحصل تلاش و کار سرپرست است و این موضوع باید از زمان شروع اردوها آغاز شود و سرپرست در زمینه ایجاد نظم، نقش مهمی دارد و باید آن را به نوعی به اعضای تیم دیکته کند.

داورزنی با تاکید بر این که حضور ورزشکاران در کمپ تیم‌های ملی باید با پذیرش شرایط و قوانین تیم ملی باشد، گفت: در غیر این صورت بازیکنان خاطی از پوشیدن پیراهن تیم ملی محروم خواهند شد. رفتار بازیکنان باید از زمان حضور در اردو تا پایان مسابقات، بر اساس منشور تیم ملی باشد و این موضوع در همه کشورهای جهان وجود دارد و رعایت می‌شود.