به گزارش افکارنیوز،

وب سایت رسمی کمیته بین المللی پارالمپیک در پی درگذشت سیامند رحمان گزارش ویژه ای از زندگی او منتشر کرده است.

اخبار ورزشی- در این گزارش آمده:

روز یکشنبه 11 اسفند ماه سیامند رحمان ؛  قهرمان دو دوره بازی های پارالمپیک بدلیل ایست قلبی در زادگاه خود شهر اشنویه درگذشت. سیامند با داشتن 31 سال سن وعنوان قویترین ورزشکار جهان در دو دوره بازی های پارالمپیک برای بسیاری از وزنه برداران و ورزشکاران فعال در جنبش پارالمپیک همواره بعنوان یک مدل مطرح است؛ ورزشکاری که همواره با رفع محدویت ها توانسته رکوردهای جهانی را ثبت نماید و سبب الهام بخشی زنان و مردان بیشماری در ورزش شود.

ورزشکاران، مربیان و انجمن های مختلف از فوت وی شگفت زده شده اند و پیام های تسلیت خود را به خانواده و دوستان سیامند ارسال کرده اند.

در راستای تبلور قدرت و رکوردهای وی در زمان فعالیت ورزشی، رئیس کمیته پارالمپیک آسیا (APC) آقای مجید راشد بهمراه یک فیلم کوتاه پیام خود را بدین مضمون ارسال نمود: "دستاوردهای سیامند نشان از یک ورزشکار باوقار حتی بیرون از میادین ورزشی بود؛ مردی با شخصیت که همواره در برابر دیگران از خود فروتنی نشان می داد. او خیلی زود از میان ما رفت و بواقع فقدان وی بسیار تاسف بار است."

 کمیته ملی پارالمپیک ایران تصاویر و فیلم های سیامند را در شبکه های اجتماعی خود با این جمله: "خداحافظی با قویترین مرد دارای معلولیت؛ سیامند رحمان" منتشر کرده است. 

 رحمان فعالیت حرفه ای خود را در سال 2008 با کسب مدال طلای بازی های جهانی جوانان 2008 IWAS در آمریکا آغاز کرد. وی در ادامه در سال 2010 سه مرتبه دیگر عنوان قهرمانی در مسابقات لیبی، مالزی و بازی های پارا آسیایی گوانجو چین را از آن خود نمود.   

در بازی های پاراآسیایی 2010 گوانجو، سیامند در دسته وزنی 100+ کیلوگرم با بالا بردن وزنه 287.5 کیلوگرمی صاحب مدال طلا شد. در سال 2011 رحمان در مسابقات بین المللی اردن بار دیگر مدال طلا را کسب نمود. در همان سال وی توانست رکورد خود را مجددا در بازی های جهانی IWAS با بالا بردن وزنه 291 کیلوگرمی در امارات متحده عربی ارتقا دهد.

در بازی های 2012 لندن وی رکورد بازی های پارالمپیک را با بالا بردن وزنه 280 کیلوگرمی به نام خود ثبت نمود.

در آوریل 2014 رحمان در مسابقات قهرمانی جهانی دبی وزنه 285 کیلوگرمی را در مسابقات به نام خود ثبت نمود. البته در همان سال و در بازی های پاراآسیایی اینچئون کره جنوبی رکورد خود را 3 کیلوگرم ارتقا داد.

در سال 2015 و در مسابقات قهرمانی آزاد آسیایی پاراوزنه برداری IPC آلماتی – قزاقستان وی در گروه وزنی 107 کیلوگرم توانست وزنه 295 کیلوگرمی را به نام خود ثبت نماید.

قویترین ورزشکار پارالمپیک جهان در مسابقات جام جهانی دبی وزنه 296 کیلوگرمی را در فوریه 2016 در امارات متحده عربی ثبت نمود و انتظار می رفت بتواند وزنه 300 کیلوگرمی را پس از سال ها ارتقا رکورد به نام خود ثبت نماید.

در بازی های ریو 2016 وی با ثبت رکورد 310 کیلوگرم در گروه وزنی 107+ کیلوگرم یک رکورد جدید از خود باقی گذاشت و برای دومین مرتبه مدال طلای بازی های پارالمپیک را تصاحب نمود.

در بازی های پارا آسیایی 2018 سیامند در گروه وزنی 107+ کیلوگرم وزنه 295 کیلوگرم را به نام خود ثبت نمود. در همان سال وی به آسانی در همان گروه وزنی در مسابقات قهرمانی آزاد کیتاکیوشو ژاپن عنوان قهرمانی مسابقات را بدست آورد.

پس از کسب مدال طلای مسابقات 2017 مکزیک، سیامند سومین عنوان قهرمانی جهانی خود را در آخرین حضور بین المللی خود در شهر نورسلطان در سال 2019 بدست آورد.

همراه با کسب افتخارات ورزشی، جایزه بهترین ورزشکار مرد سال 2017 پارالمپیک در شهر ابوظبی به وی اهدا شد و در ادامه در فهرست نامزدهای دریافت جایزه ورزشی لاریوس در بخش معلولین قرار گرفت.

وی خود را برای شرکت در بازی های پارالمپیک 2020 توکیو آماده می کرد، جایی که  می خواست مجددا رکورد جهانی پاراوزنه برداری را جابجا نماید. لیکن با فوت وی همچنان سیامند با لبخند مهربانانه و پشتکارش به عنوان نمونه مثال زدنی امید، انسانیت، ایمان، عشق و دوستی در اذهان ما باقی خواهد ماند.