به گزارش افکارنیوز،

هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال امروز تشکیل جلسه داد. جلسه‌ای که با تصمیماتی نیز همراه بود و البته گفته می‌شود در این جلسه ریاست یونس اسدی مقدم به‌عنوان رئیس کمیته اخلاق به تصویب رسیده است.

اخبار ورزشی- فارغ از اینکه آیا حیدر بهاروند به‌عنوان سرپرست موقت فدراسیون فوتبال تا زمان برگزاری انتخابات می‌تواند رئیس برای کمیته‌ها انتخاب کند یا نه، مسئله دیگری نیز مطرح است. اینکه اسدی مقدم پیش از مصوبه هیئت رئیسه کار خود را در کمیته اخلاق شروع کرده بود.

طبق بند سه از ماده ۳۵ اساسنامه فدراسیون فوتبال، تعیین رؤسا، معاونین و اعضای رکن قضایی بنا به پیشنهاد رئیس فدراسیون از جمله اختیارات هیئت رئیسه برشمرده شده است. با توجه به اینکه کمیته اخلاق نیز جزو ارکان قضایی فدراسیون محسوب می‌شود - فارغ از اینکه طبق اساسنامه رسمی فیفا انتخاب و پیشنهاد ارکان قضایی توسط رئیس غیرقانونی است - آغاز فعالیت اسدی مقدم بدون مصوبه هیئت رئیسه امکان‌پذیر نیست.

براین اساس و در حالی که سایت رسمی فدراسیون فوتبال فقط به برگزاری نشست هیئت رئیسه اشاره کرده و مصوبات را مخابره نکرده است، اما انتصاب اسدی مقدم از سوی بهاروند به‌عنوان رئیس کمیته اخلاق در رسانه‌ها مخابره شده است. فدراسیون هم که نسبت به اخبار غیررسمی سریعاً واکنش نشان می‌دهد و اخباری که از نظر آنها غیرواقعی باشد را تکذیب می‌کند، با سکوت نسبت به انتشار این خبر به نوعی آن را تأیید می‌کند.

در این بین جالب است بدانید که حتی در صورت تصویب انتصاب اسدی مقدم به‌عنوان رئیس کمیته اخلاق، این انتصاب غیرقانونی است. از آنجایی که انتصاب ارکان قضایی نیاز به تصویب هیئت رئیسه دارد، این اتفاق در جلسه امروز هیئت رئیسه نمی‌توانسته صورت بگیرد.

طبق بند یک از ماده ۳۶ اساسنامه فدراسیون فوتبال، جلسات هیئت رئیسه با حضور اکثریت دو سوم اعضا رسمیت پیدا می‌کند. این در حالی است که از ۹ عضو هیئت رئیسه علی کفاشیان و مهدی تاج استعفا کرده‌اند و محمود شیعی نیز که به‌عنوان نماینده مدیران عامل باشگاه‌ها به عضویت هیئت رئیسه درآمده بود، پس از استعفا از مدیرعاملی باشگاه پیکان قانوناً از هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال کنار گذاشته می‌شود.

پس از کنار رفتن سه نفر از ۹ عضو هیئت رئیسه، عملاً فقط دو سوم از اعضای هیئت رئیسه باقی مانده‌اند که برای برگزاری جلسات باید تمام نفرات حاضر در جلسات حضور پیدا کنند تا این جلسات رسمیت پیدا کند. در جلسه امروز هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال فقط حیدر بهاروند، محمود اسلامیان، لیلا صوفی‌زاده، عبدالکاظم طالقانی و فریدون اصفهانیان حضور داشته‌اند و هدایت ممبینی غایب جلسه بوده است.

غیبت ممبینی در جلسه امروز هیئت رئیسه عملاً آن را از اکثریت انداخته است و به این شکل برگزاری جلسه هیئت رئیسه رسمیت پیدا نمی‌کند و اگر مصوبه‌ای نیز در جلسه امروز به امضا رسیده باشد، غیرقانونی است. هرچند فدراسیون فوتبال در اخبار خود به مصوبه‌ای اشاره نکرده است، با این حال اگر مصوبه‌ای به تاریخ امروز وجود داشته باشد آن مصوبه غیرقانونی است.

ضمن اینکه هیئت رئیسه تصمیم گرفته است که در مورد بحث برگزاری انتخابات با اساسنامه موجود، پیگیری لازم مجدداً از فدراسیون جهانی صورت پذیرد تا در صورت تأیید این موضوع فرایند مربوطه در جهت برگزاری مجمع انتخاباتی انجام شود. در حالی که حتی تصمیم‌گیری در این خصوص نیز در جلسه‌ای که از رسمیت افتاده است، شدنی نیست.