به گزارش افکارنیوز،

وحید هاشمیان درباره آخرین وضعیت ادامه همکاری خود با  تیم ملی فوتبال ایران در کادرفنی دراگان اسکوچیچ، بیان کرد: قبل از اینکه درباره تیم ملی صحبت کنم باید از پزشکان، پرستاران و نیروهایی که با وجود دیده نشدن برای مبارزه با ویروس کرونا فداکاری کرده و به مردم ایران کمک می‌کنند، تشکر کنم‌. آن‌ها گذشت و فداکاری وصف‌ناپذیری انجام داده و با جان خود بازی می‌کنند تا دیگران را نجات دهند. این موضوع جای تقدیر دارد و بسیار باارزش است. به خانواده‌هایی هم که نزدیک به عید نوروز عزیزان خود را به دلیل ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند، تسلیت می‌گویم. انشالله خداوند به آن‌ها صبر بدهد.

قرارداد با باشگاه بیشتر مالی و تعهد کاری است اما قرارداد با تیم ملی قلبی و معنوی

اخبار ورزشی- او افزود: درباره کار خودم در تیم ملی هم باید بگویم حدود ۹ ماه پیش فدراسیون و سرمربی وقت تیم ملی از من برای همکاری دعوت کردند و پس از مذاکرات انجام شده، کار را شروع کردم. بسیار خوشحال بودم که در تیم ملی کشورمان کار کردم. بحث حضور در باشگاه بیشتر یک قرارداد مالی و تعهد کاری است اما قرارداد با تیم ملی قلبی و معنوی است.

پیشنهاد سرمربیگری تیم‌های خوب لیگ برتری و تیم ملی جوانان را رد کردم

مربی تیم ملی فوتبال ایران ادامه داد: پیروزی و موفقیت تیم ملی می‌تواند سبب خوشحالی مردم در داخل و خارج از کشورمان باشد و غرور ملی به همراه دارد. به همین دلیل کار کردن در تیم ملی را بسیار دوست داشته و دارم. من در گذشته از تیم‌های خوب لیگ برتری کشورمان برای سرمربیگری پیشنهاداتی داشتم که آن‌ها را قبول نکردم. همچنین پیشنهاد تیم ملی جوانان در زمان ریاست مهدی تاج را نپذیرفتم اما در مقطع فعلی احساس کردم می توانم تجربه و سابقه بیش از یک دهه بازی در بوندس‌لیگا آلمان، اخذ تمام مدارک معتبر مربیگری از این کشور و پله پله طی کردن دوران مربیگری را به جوان‌های کشورم انتقال بدهم.

واریز نشدن پول ویلموتس و حواشی دیگر به تیم ملی ضربه زد

هاشمیان تصریح کرد: در این میان واریز کردن پول  مارک ویلموتس  و سایر حواشی به تیم ملی ضربه زد. مواردی که سبب جدایی سرمربی و نتایج بد برای تیم ملی شد.

در ۹ ماه یک ریال هم از فدراسیون نگرفتم و مطالباتی هم دارم

او درباره اینکه شنیده می‌شود در این ۹ ماه هیچ پولی از فدراسیون فوتبال نگرفته است، توضیح داد: من نمی‌خواستم این موضوع را مطرح کنم اما مشکلی که وجود دارد این است که فدراسیون هم اعلام نکرد وحید هاشمیان هیچ پولی نگرفته است. فقط اعلام کردند پول تمام اعضای کادرفنی ویلموتس به یورو پرداخت شده است در حالیکه با وجود گذشت ۹ ماه از عقد قرارداد ریالی‌ام یک ریال هم نگرفته‌ام. شاید مطالباتی هم از فدراسیون برای وسایلی که خریده‌ام دارم اما اکنون شرایط اقتصادی کشور را درک می کنم.

مسئولان فدراسیون مانند مربی خارجی به مربیان ایرانی هم اهمیت بدهند

مربی تیم ملی فوتبال ایران افزود: من می‌دانم ایران از لحاظ مالی در چه فشاری قرار گرفته و به دلیل علاقه‌ای که به تیم ملی دارم، درباره حقوق خودم تاکنون هیچ صحبتی نکرده‌ام. دیگر باید مسئولان فدراسیون همانگونه که به مربی خارجی اهمیت می‌دهند، به مربی داخلی هم اهمیت بدهند. کادرفنی نوجوانان و جوانان ما هم تاکنون پولی نگرفته‌اند.

اگر پول بلوکه شده در فیفا را می گرفتیم، بسیاری از مشکلات‌مان حل می‌شد

هاشمیان ادامه داد: بخشی از پول فدراسیون فوتبال در فیفا است که به دلیل تحریم‌ها نتوانستیم آن را به ایران بیاوریم. اگر پول به حساب فدراسیون آمده بود بسیاری از مشکلات حل می‌شد‌. البته این موضوع دیگر جزء توانایی‌ها و وظایف من نیست که در آن دخالت کنم.

باید ببینیم می‌توانیم پول خارجی‌ها را بدهیم و سپس آن‌ها را استخدام کنیم

او درباره اینکه چرا مبلغ قرارداد مربیان ایرانی برخلاف سرمربی خارجی و دستیارانش پایین است، اظهار داشت: اعتقاد دارم با توجه به شرایط فعلی کشورمان که توانایی پرداخت پول به خارجی‌ها در باشگاه، تیم ملی و سایر رشته‌های ورزشی را نداریم و از طرفی وقتی مربیان خارجی‌ای که به قوانین بین‌المللی عادت کرده‌اند به ایران می‌آیند، پس از مدتی پول نگرفتن کار را رها کرده و می‌روند، باید ابتدا ببینیم برای جذب مربی خارجی پول داریم و می‌توانیم حقوق او را بدهیم یا اینکه فقط می‌خواهیم قرارداد ببندیم و پرداخت پول را گردن مدیر یا رئیس بعدی اندازیم.

جذب مربی خارجی گران‌قیمت با توجه به تورم دلار و یورو بسیار سخت است

مربی تیم ملی فوتبال ایران افزود: در این شرایط مدیریت خیلی اهمیت دارد و با توجه به تورم دلار و یورو، استخدام مربی گران‌قیمت بسیار سخت است. من اطلاعی از مبلغ قرارداد ویلموتس ندارم چراکه تنها جایی که می‌رفتم و می‌آمدم، مرکز ملی فوتبال و ساختمان پک بود. هیچ ارتباطی با مباحث مالی قرارداد سرمربی تیم ملی نداشتم.

اسکوچیچ و فدراسیون به ادامه همکاری من با تیم ملی علاقه دارند اما شرایطی دارم

هاشمیان درباره اینکه آیا در تیم ملی می‌ماند یا خیر، گفت: پس از تغییر کادرفنی تیم ملی هر مربی‌ای که بیاید دوست دارد کادرفنی خودش را بیاورد. پس از صحبت‌هایی که درباره گزینه‌های سرمربیگری تیم ملی شد، درنهایت دراگان اسکوچیچ، سرمربی شد. در این میان سرمربی جدید و فدراسیون فوتبال علاقه دارند که من همکاری‌ام را با تیم ملی ادامه بدهم اما من هم شرایطی دارم.

اگر بتوانم به تیم ملی کمک کنم، در این تیم می‌مانم

او افزود: اگر بدانم می‌توانم به تیم ملی کشورم کمک کنم بی‌شک در این تیم می‌مانم در غیر این صورت فوتبال ایران به حدی نفر دارد که می‌توانند به اسکوچیچ و تیم ملی کمک کنند. به نظر من موضوع نگران کننده‌ای نیست.

رسانه‌ها آنقدر که نگران انتخاب دستیار اسکوچیچ هستند درباره انتخاب رئیس جدید فدراسیون نگرانی ندارند

مربی تیم ملی فوتبال ایران ادامه داد: روزنامه‌ها و سایت‌ها خیلی نگران دومین دستیار ایرانی اسکوچیچ هستند در صورتی که به این اندازه درباره نگران انتخاب رئیس فدراسیون و وضعیت فوتبال ایران نیستند. اکنون تنها نگرانی‌شان انتخاب مربی تیم ملی است. من دلیل این نگرانی را نمی‌دانم اما اگر قسمت باشد ادامه همکاری می‌دهم.

شیوع ویروس کرونا در آینده من تاثیرگذار است

هاشمیان با اشاره به شیوع ویروس کرونا، گفت: این اتفاق سبب تعطیلی لیگ و تغییر برنامه بازی‌های تیم ملی شد. هنوز مشخص نیست دیدارهای بعدی ما چه زمانی برگزار می‌شود. این نکات در آینده من هم تاثیرگذار است.

درباره موفقیت اسکوچیچ باید افرادی نظر بدهند که او را انتخاب کرده‌اند

او درباره ارزیابی‌اش نسبت به موفقیت دراگان اسکوچیچ در تیم ملی ایران، بیان کرد: من نمی‌توانم پیش‌گویی کنم و کسی هم فکر نمی‌کرد مارک ویلموتس نتواند در دور اول انتخابی جام جهانی موفق باشد. فوتبال جای پیش‌بینی نیست اما بی‌شک اطلاعات افرادی که اسکوچیچ را انتخاب کرده‌اند از من بیشتر است و آن‌ها باید این سوال را جواب بدهند.

این دوران سخت هم با همبستگی و فداکاری پشت سر گذاشته می‌شود

هاشمیان در پایان، اظهار داشت: برای مردم ایران آرزوی بهترین‌ها را دارم و انشالله این دوران سخت هم مانند سایر سختی‌های دیگر از جمله زلزله، جنگ و سیل که ایران همواره با آن‌ها مواجه شده اما مردم را همبستگی و فداکاری پشت سر گذاشته‌اند تمام می‌شود. امیدوارم سال آینده برای کشور ایران سال بسیار خوبی باشد.