به گزارش افکارنیوز،

بعد از شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان و بخصوص آمار بالای مبتلایان به این ویروس که اخیرا در امریکا و قاره اروپا مشاهده شده است، همگان را به این فکر فرو بُرد که آیا امکان تعویق بازی‌های المپیک 2020 توکیو وجود دارد یا خیر.

اخبار ورزشی- از سوی دیگر مسابقات گزینشی بسیاری از رشته‌های ورزشی به منظور کسب مجوز حضور در المپیک ۲۰۲۰ نه تنها لغو شده، بلکه حتی فدراسیون‌های جهانی این رشته‌ها در بلاتکلیفی محض برای تعیین زمان و مکان برگزاری این مسابقات قرار دارند.

به گفته IOC شیوع ویروس کرونا تمام ورزش جهان را تحت تاثیر قرار داده و تعداد زیادی از مسابقات انتخابی المپیک لغو شده است به طوری که تاکنون تنها ۵۷ درصد سهمیه‌ها توزیع شده، با این شرایط توماس باخ همچنان تاکید دارد در این زمان صحبت درباره تعویق المپیک زود است.

این در حالی است که مسابقات و لیگ‌های بسیاری از رشته‌های ورزشی از جمله NBA، لیگ قهرمانان اروپا و آسیا، جام ملت‌های اروپا، کوپا آمریکا، جام ملت‌های آفریقا و ... به دلیل شیوع و گسترش این ویروس لغو شده یا به تعویق افتاده است، اما تعدادی از مسئولان کمیته بین‌المللی المپیک و همچنین مسئولان برگزار کننده همچنان اصرار به برگزاری این رقابت‌ها دارند. در عین حال مقامات ورزشی و حتی سیاسی بسیاری از کشور‌های جهان از جمله آلمان، ایتالیا، اسپانیا، برزیل، نروژ، اسلوونی، بلژیک و... مخالف این اتفاق هستند.

البته در این بین در میان برخی از مسئولان برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ هم وحدت نظر وجود ندارد به طوری که با وجود تأکید شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن بر برگزاری مسابقات در موعد مقرر و تعیین شده تعدادی از اعضای ستاد برگزاری این مسابقات از جمله کائوری یاماگوچی، عضو هیات اجرایی کمیته ملی المپیک ژاپن از تعویق این مسابقا حمایت کرده و سخن گفته است هر چند این اظهار نظر با موضع‌گیری مقامات ژاپنی همراه بود.

با این حال توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک با توجه به شیوع ویروس کرونا همچنان تاکید دارد که هم اکنون نمی‌توان درباره تعویق بازی‌های المپیک توکیو صحبت کرد، اما در عین حال IOC سناریو‌های متفاوتی برای این بازی‌ها دارد. از سوی مقابل دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در تازه‌ترین اظهار نظر خود خواستار تعویق این مسابقات شده است.

با توجه به اینکه در اثر ترس از ویروس کرونا، رویداد‌های ورزشی بسیاری در سراسر جهان لغو یا به تعویق افتاده است و این امر در آماده سازی بسیاری از ورزشکارانی که می‌خواهند در المپیک ۲۰۲۰ توکیو رقابت کنند، تأثیر گذاشته است، شاهد اعتراضات گسترده‌ای در میان ورزشکاران رشته‌های مختلف هستیم. این موضوع باعث شده بسیاری از ورزشکاران به صورت علنی از کمیته بین المللی المپیک (IOC) انتقاد کنند.

تعدادی از ورزشکاران مطرح دنیا با راه اندازی کمپینی با عنوان TOKYO۲۰۲۱# خواستار تعویق این مسابقات شده‌اند؛ کمپینی که با وجود اینکه زمان زیادی از آغاز آن نمی‌گذرد، اما طرفداران زیادی در سطح جهان پیدا کرده است و بنظر می‌رسد در آینده‌ای نزدیک فراگیرتر هم خواهد شد.

در نهایت در این فاصله کوتاه باقیمانده تا آغاز بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو باید دید کدام گروه حرف خود را به کرسی خواهد نشاند؛ موافقان برگزاری مسابقات در موعد مقرر یا مخالفان که خواستار تعویق این رقابت‌ها هستند. هر چند این موضوع تا حدود زیادی به شرایط گسترش یا کنترل بیماری کرونا طی ماه‌ها و روز‌های آینده در سطح جهان بستگی دارد.