هنوز در مورد اتفاقاتی که باعث شد استراماچونی در حالی که با استقلال در حال اوج گرفته بود، قراردادش را با آبی‌ها فسخ کند سوال‌های بی جواب زیادی باقی مانده است. مساله‌ای که هنوز نگفته هایی در مورد آن اتفاق باقی است که چرا این مربی به یکباره روز بازی تیمش با پیکان ایران را به همراه دستیارانش برای همیشه ترک و به زادگاهش ایتالیا برگشت.

اخبار ورزشیاتفاقاتی که اگر شاید طور دیگری رقم می‌خورد حالا استراماچونی همچنان در ایران بود و آن وقت استقلالش حسابی در کورس قهرمانی قرار داشت. کالبدشکافی ماجراهای ۱۸ آذر ۱۳۹۸ و بازی این تیم با پیکان ما را به شب قبل این بازی برمی گرداند که اتفاقات آن شب اسباب جدایی استراماچونی را فراهم کرد.

شب قبل بازی خلیل زاده، فتحی و سلطانی مدیران باشگاه دور هم جلسه‌ای داشتند تا درخصوص ماجرای فسخ قرارداد استراماچونی جلسه‌ای با هم داشته باشند. در آن جلسه فتحی، مدیرعامل سابق آبی‌های پایتخت با توجه به پیچیده شدن روابطش با استراماچونی درخواست استعفا داد تا به خاطر این شرایط، استقلال لطمه نخورد. خواسته‌ای که با موافقت مواجه شد و برخلاف این که می‌گویند دو تن از اعضای باشگاه به خانه استراماچونی رفتند اما او نبوده، این مربی ایتالیایی برعکس این صحبت‌ها منتظر یک خبر از این جلسه یعنی همان استعفای فتحی بوده تا به کارش در استقلال ادامه دهد.

خبری که همان شب بازی به استرا رسید و این مربی پذیرفت که در صورت انجام این کار ایران بماند و به نظر می‌رسید همه چیز قرار است با استعفای داوطلبانه فتحی برای آرام ماندن جو استقلال به حالت عادی برگردد و تنش‌ها به این شکل از بین برود.

یک نفر نگذاشت این اتفاق بیفتد

شنیده‌های ما از یک نزدیک به باشگاه استقلال حکایت از آن دارد که بعد توافق انجام گرفته بین فتحی و خلیل زاده که امیر سلطانی هم آن‌ها را همراهی می‌کرد، به یکباره ماجرا شکل دیگری به خود گرفت. فتحی که آماده اعلام استعفای خود  بود با یکی از اعضای هیات مدیره باشگاه بعد از این جلسه صحبت داشت. در این گفت و گو، یکی از اعضای هیات مدیره فتحی را از این تصمیم منصرف و همانجا بیانیه‌ای را با دست خط خودش علیه استراماچونی تنظیم کرد و قصد او گویا این بوده که با این بیانیه وجهه واقعی سرمربی سابق استقلال برای هواداران افشا کند و از فتحی هم خواسته بود که بعد انتشار بیانیه و افشای هویت استرا استعفا دهد.

در این بین اما خلیل زاده و سلطانی هم بعد جلسه خودشان منتظر استعفای فتحی و اعلام آن به استراماچونی بودند تا خبر بازگشت او به تمرینات استقلال را اعلام کنند. اتفاقی که نیفتاد و توافق دو نفره فتحی و عضو هیات مدیره باعث شگفتی خلیل زاده و سلطانی شد. این دو وقتی ماجرا را از فتحی پیگیر شدند که چرا استعفا نداده تا استراماچونی برگردد، طبق توافق با آن عضو هیات مدیره استقلال این تصمیم را به بعد از انتشار بیانیه علیه استراماچونی موکول کرد. بیانیه‌ای که منتشر نشد و وقتی استراماچونی متوجه شد فتحی خیال استعفا ندارد، بار سفر را به همراه دستیارانش بست و همان صبح بازی با پیکان (۱۸ آذر ۱۳۹۸) ایران را به مقصد ترکیه و از آنجا ایتالیا ترک کرد. استعفایی که بعد رفتن استراماچونی از ایران انجام نگرفت و استرا برای همیشه استقلال را ترک کرد.

حالا این که چرا آن عضو هیات مدیره تصمیم فتحی را تغییر داد و آن بیانیه آن شب اعلام نشد تا یکباره تصمیم مدیرعامل سابق آبی‌ها تغییر کند، جای سوال دارد؟ همچنین اینکه چرا فتحی با علم بر اینکه رفتنش باعث ماندن استراماچونی می‌شد با توصیه و پافشاری آن عضو هیات مدیره تصمیم خودش را به بعد بیانیه موکول کرد؟ تصمیمی که به نظر می‌رسد به طور غیرمستقیم این مساله را در ذهن متبادر می‌کند که در آن مقطع عده‌ای نمی‌خواستند استقلال با مرد ایتالیایی سابق آبی‌ها نتیجه بگیرد.