به گزارش افکارنیوز،

سیروس دین محمدی درباره عرصه مربیگری در ایران اظهار داشت: مربیان ایرانی که در حال حاضر دارند در کشورمان کار می‌کنند، مربیان بسیار خوبی هستند.

اخبار ورزشی- نکته‌ای که در مورد آن‌ها وجود دارد، این است که اکثر آن‌ها ابتدا کمک بوده‌اند و بعد تبدیل به سرمربی شده‌اند. یعنی یک شبه مربی نشده‌اند که این خیلی شرط است.

وی افزود: متأسفانه برخی هستند که بلافاصله پس از اتمام دوران فوتبال‌شان به عرصه مربیگری روی می‌آورند. این افراد شاید بتوانند در مقطعی نتیجه بگیرند ولی به مررو افت می‌کنند. در مربیگری اگر اول کمک مربی باشیم و بعد سرمربی شویم، خیلی خوب است.

این مربی با اشاره به اینکه مخالف این جمله است که می‌گویند بازیکنان بزرگ، مربی بزرگ نمی‌شوند، اظهار داشت: مگر زیدان و گواردیولا بازیکنان کوچکی بودند؟ در فوتبال خودمان علی دایی، یحی گل‌محمدی و امیر قلعه‌نویی بازیکنان کوچکی بودند؟ اعتقاد دارم هر کسی که بتواند سه چهار سال کمک باشد، در نهایت می‌تواند سرمربی موفقی شود.

سیروس دین‌محمدی ادامه داد: یک مربی موفق ابتدا باید کمک خوبی باشد و بعد سرمربی. ویژگی بعدی که سرمربی باید داشته باشد، مدیریت است. کتابی از فرگوسن خواندم که گفته بود اگر یک مربی نظم و انظباط نداشته باشد باید از فوتبال خداحافظی کند.

او در رابطه با اطلاعات به‌روز مربیان گفت: اکنون کسب اطلاعات به‌روز بسیار راحت‌ شده است. می‌توانید در اینترنت تمرینات بارسلونا را ببینید و نکته‌برداری کنید. معتقدم مربی باید از بازی بتواند تمرینات را طراحی کند.

دین‌محمدی عنوان کرد: زمانی که آقای کیروش به ایران آمده بود، به آقای محصص پبشنهاد دادم که صحبت کنند تا امثال من هر روز با یک دفتر برویم و تمرینات تیم ملی ایران را از نزدیک ببینیم و نکته‌برداری کنیم. می‌توانستیم از حضور آقای کی روش در فوتبال ایران بهره‌برداری کنیم ولی متأسفانه این کار را انجام ندادیم.

وی در پایان بیان کرد: فوتبال اصلی ما پایه است که متأسفانه کسی به آن توجه نمی‌کند. در حال حاضر تیم‌های پایه در پارک بازی برگزار می‌کنند که در آن پارک هزار نفر معتاد نشسته‌اند و بچه باید در آنجا بازی کند. آیا ما این‌طور می‌توانیم پیشرفت کنیم؟