به گزارش افکارنیوز به نقل از فرارو ، وزارت ورزش قصد داشت علی کفاشیان را برکنار کند. بعد از انتخابات اسفندماه نیز این عزم جزم شد. فیفا به محض اینکه چنین بویی استشمام کرد، سریعا به فدراسیون فوتبال ایران نامه ای نوشت که اگر خبری است، تعلیق در راه است.

کفاشیان هم در سفر به مالزی مجبور شد به طور مفصل به سرپرست کنفدراسیون فوتبال آسیا و کمیته حقوقی توضیحاتی بدهد.

ایران، در آن مدت تا مرز تعلیق رفت و برگشت ولی حالا اتفاقی رخ داده که ایران، مدعی تعلیق است. ماجرا هم از سه روز پیش آغاز شد؛ وقتی فدراسیون فوتبال امارات به صورت یکطرفه بازی دوستانه با ایران را لغو کرد.

شواهد جای هیچ تردیدی را باقی نمی گذارد که لغو این مسابقه به دلیل دخالت سیاست در فوتبال است. موضوعی که باعثشد تا فدراسیون فوتبال ایران نامه ای تنظیم کند که خطاب آن فیفا باشد و کشور مورد نظر نیز امارات. دولت امارات، به دلیل سفر رئیس جمهور ایران به ابوموسی مسابقه دوستانه ۲۹ فروردین را لغو کرده، در حالیکه طبق اساسنامه فیفا، به هیچ وجه دولت اجازه دخالت در امور فوتبال را ندارد.

خود فیفا تلاش کرده همواره به این قانون پایبند باشد و این پایبندی در جام جهانی ۲۰۰۶ نیز اثبات شد؛ وقتی قدرت های سیاسی دنیا هم خواهان حذف ایران از جام جهانی شدند. ولی سپ پلاتر در همان زمان اعلام کرد فوتبال و سیاست دو مقوله جدا هستند.

اما اماراتی ها با لغو سیاسی بازی روز ۲۹ فروردین ثابت کردند چقدر سیاست در فوتبال شان نقش دارد. این موضوع از بابت دیگری نیز برای فدراسیون قابل اثبات و آن به اتفاقات آینده فوتبال قاره مربوط می شود. با این حال کفاشیان و فدراسیونش، به دلیل سلسله مراتبی که وجود دارد، هنوز نامه اعتراض آمیز خود را به فیفا ارسال نکرده اند.

رابطه ایران و امارات در ماههای اخیر رابطه ای سینوسی بوده. به همین دلیل بعد از تنظیم نامه فدراسیون فوتبال مبنی بر برخورد فیفا با امارات به دلیل دخالت سیاست در فوتبالش، ابتدا این نامه به وزارت خارجه ارسال شد.

هنوز این وزارتخانه پاسخی به فدراسیون فوتبال نداده است ولی ظرف یک دو روز آینده قرار است این اتفاق رخ دهد. اگر به سابقه باشد، بی شک وزارت خارجه مانع از ارسال این نامه خواهد شد چرا که ممکن است به زودی دوباره این ارتباط برقرار شود.

محمد مهدی نبی دبیر کل فدراسیون که این نامه را به وزارت خارجه ارسال کرده، در این باره توضیح زیادی نمی دهد و در گفت و گو با خبرورزشی تاکید می کند، علاقه ای ندارند این موضوع رسانه ای شود.

اما آنچه که پیداست، فدراسیون در نامه خود از فیفا درخواست کرده به یک شکل به کشورها نگاه کند و اگر قرار به اجرای قانون باشد، فوتبال امارات به دلیل دخالت شخص ثالث، باید تعلیق شود.