به گزارش افکارنیوز،

علی لطیفی کارشناس فوتبال  در مورد باخت تیم استقلال تهران مقابل فولاد خوزستان، بیان کرد: این بازی را از چند زاویه می‌توان مورد بررسی قرار داد. اولین موضوع قابل توجه دوری ۴ ماهه هر ۲ تیم از شرایط مسابقه بود. این موضوع به لحاظ جسمانی و فنی تمام باشگاه‌ها را با مشکل رو به رو می‌کند. تیم‌ها از نظر تاکتیکی شرایط مسابقه را از دست داده اند و این موضوع در زمین مسابقه به طور واضح قابل مشاهده بود.

اخبار ورزشیاو افزود: مورد بعدی بحث جسمانی بازیکنان است که هر ۲ تیم به ویژه استقلال از شرایط ایده آل بدنی دور بودند. پرخاشگری و اخراج بازیکنان استقلال هم به دلیل نبود آمادگی بود که باعث افزایش فشار روی آن‌ها شد. علاوه بر آن هوای گرم اهواز هم بر روی کیفیت بازی تأثیر منفی گذاشته بود.

او ادامه داد: به نظر من تیم فولاد جدا از بحث تعصبی که روی استقلال دارم، شایسته کسب ۳ امتیاز بود. نظر عده‌ای این بود که فرهاد مجیدی جانشین مناسبی برای استراماچونی خواهد بود که البته باور من هم بر همین است، اما یک سرمربی باید در کوران مسابقات از لحاظ روانی تیم خود را آماده کند. فرهاد در استقلال به درستی سبک بازی استراماچونی را ادامه داد، اما باید با گذشت زمان تفکرات خود را بر تیم حاکم کند.

فرهاد مجیدی اسیر بی تجربگی خودش شد

بازیکن سابق استقلال در خصوص عملکرد فرهاد مجیدی، عنوان کرد: اگر مجیدی بازی‌های خود را قبل از تعطیلات می‌باخت مقصر نبود، اما بعد از تعطیلات هر باخت استقلال باید به نام او نوشته شود. یکی از مشکلات اساسی آبی‌های پایتخت در این فصل ساختار دفاعی است که در زمان استراماچونی هم وجود داشت. کادر فنی فعلی استقلال موفق نشده، این نقطه ضعف را پوشش دهد. نمونه این مشکل در بازی با فولاد قابل مشاهده بود. هر حمله از سوی این تیم با خطر جدی روی دروازه استقلال همراه می‌شد. مدافعان استقلال به خوبی یارگیری انجام نمی‌دهند و خط میانی هم به موقع از خط دفاع حمایت نمی‌کند.

او افزود: نقطه تاریک بازی با فولاد اخراج ۲ بازیکن (علی کریمی و عارف غلامی) و سرمربی تیم ( فرهاد مجیدی ) بود. درباره اخراج بازیکن‌ها من نظری ندارم، اما فرهاد مجیدی اسیر بی تجربگی خود در زمینه مربیگری شد. مجیدی با اینکه محبوبیت زیادی روی سکو‌ها دارد، اما باید توجه داشته باشد که دوران مربیگری با زمان بازی متفاوت است.

لطیفی: فرهاد مجیدی اسیر بی تجربگی خودش شد/ بازی استقلال - سایپا شاید باعث تغییر کادر فنی شود

فرهاد مجیدی به دستیاری پُر حرارت روی نیمکت نیاز دارد

او ادامه داد: اگر مجیدی در رده‌های پایه فعالیت می‌کرد یا به عنوان دستیار کنار یک مربی با تجربه حضور داشت در آن شرایط سخت خود را کنترل می‌کرد. این نکته بسیار مهم است که تنها با اخراج فرهاد مجیدی شیرازه استقلال از هم پاشید. شاید استقلال با نفرات کمتر مقابل فولاد مقاومت می‌کرد، اما اخراج مجیدی باعث افت بازیکنان نسبتا جوان آبی ها، در زمین مسابقه شد. در نتیجه در نیمه دوم عارف غلامی روی یک حرکت ناشیانه از بازی اخراج شد.

اکثر سوت های سیدعلی به سود فولاد بود

لطیفی درباره وضعیت کادر فنی استقلال، تصریح کرد: دستیار‌های فرهاد مجیدی چه مجید نامجو مطلق که از مفاخر استقلال است یا بهزاد غلامپور، از کیفیت مناسبی برخوردار هستند، اما تمام اعضای کادر فنی استقلال خصوصیات اخلاقی یکسانی دارند. فرهاد مجیدی به شدت شخصیت آرامی دارد و به دلیل اینکه شلوغ بازی بلد نیست در بازی با فولاد اخراج شد. به عنوان مثال دیگو سیمئونه سرمربی اتلتیکو مادرید که نماد شور و تلاطم در کنار زمین است، خیلی کم پیش می‌آید که از بازی اخراج شود. فرهاد مجیدی روی نیمکت استقلال به فردی نیاز دارد تا در مواقع لزوم تیم حریف و داور بازی را تحت تاثیر قرار دهد. تمام بازیکنان استقلال در بازی با فولاد پایین‌تر از حد استاندارد خود ظاهر شدند.

کارشناس فوتبال کشورمان در خصوص داوری بازی استقلال و فولاد، اظهار داشت: به نظر من سید علی داور خوبی است، اما تحت تاثیر شرایط محیطی، یک طرفه سوت زد. او به صورت غیر عمد اکثر سوت‌های اشتباهش به سود فولاد تمام شد. برای من مسائل فنی نسبت به اشتباهات داوری از اهمیت بیشتری برخوردار است.

او بیان کرد: یک نکته قابل احترام برای من این است که فرهاد مجیدی در زمان بسیار سختی هدایت استقلال را بر عهده گرفت. او روی سکو‌ها از محبوبیت فوق العاده‌ای برخوردار است بنابراین می‌توانست در زمان بهتری سرمربی استقلال شود. به ۲ دلیل دوست دارم فرهاد مجیدی در استقلال نتیجه بگیرد. دلیل اولم این است که در صورتی که مجیدی نتیجه بگیرد یعنی استقلال به موفقیت رسیده است و باعث رضایت هواداران می‌شود. مورد دوم هم این است که مجیدی نماینده قشر مربی‌های جوان در فوتبال است.

او افزود: مجیدی، فکری و نکونام مربیان جوانی هستند که دوست دارم این افراد در تیم‌های خود نتیجه بگیرند. به نوعی دوران مربی‌هایی که مدام تیم‌های خود را تغییر می‌دادند، رو به پایان است و باید جای خود را به افراد جوانی بدهند. صحبت من با افرادی است که در فوتبال نتیجه نمی‌گیرند و با لابی‌های زیاد، مدام صاحب تیم می‌شوند.

لطیفی: فرهاد مجیدی اسیر بی تجربگی خودش شد/ بازی استقلال - سایپا شاید باعث تغییر کادر فنی شود

عامل اصلی مصدومیت‌های اخیر، غیر حرفه‌ای بودن تیم‌های لیگ برتری است

لطیفی درباره مصدومیت‌های اخیر بازیکنان استقلال، گفت: به صورت کلی ۲ عامل در مصدومیت‌های اخیر تاثیر داشته است. مورد اول بخش تمرینات بدنی نامناسب است که به طور قطع نمی‌توان در مورد تیم استقلال این موضوع را تایید کرد. موضوع دوم به بیماری کرونا مربوط می‌شود. چون بازیکنان فوتبال ما حرفه‌ای نیستند. آنها از این نظر قابل مقایسه با بازیکنان در لیگ ‌های معتبر اروپایی نیستند. لیگ‌های بزرگ تصمیم به برگزاری مسابقات گرفتند، زیرا علاوه بر داشتن بازیکنان حرفه‌ای از امکانات مناسبی هم برخوردار هستند. عامل اصلی مصدومیت‌های اخیر را می‌توان تعطیلی به وجود آمده و غیر حرفه‌ای گری تیم‌های لیگ برتری دانست.

بازی استقلال و سایپا شاید به تغییر کادر فنی یکی از ۲ تیم منجر شود

او در مورد شرایط استقلال در بازی مقابل سایپا ، بیان کرد: وضعیت تیم سایپا در حال حاضر بحرانی است. اگر استقلال مقابل فولاد با ۹ بازیکن حتی به تساوی هم می‌رسید با روحیه مناسب به ادامه رقابت‌ها می‌پرداخت. متاسفانه وقتی استقلال بازی را باخت، کورسوی امید این تیم برای قهرمانی از بین رفت. از طرفی سایپا هم با توجه به نتایج بد گذشته شرایط جالبی ندارد. من فکر می‌کنم در صورت نتیجه نگرفتن هر کدام از ۲ تیم، تغییراتی را در کادر فنی تیم بازنده شاهد باشیم. ابراهیم صادقی اگر بازی بعدی مقابل استقلال ببازد به احتمال زیاد برکنار خواهد شد.

او افزود: باید منتظر ماند و دید، فرهاد مجیدی چگونه وضعیت نه چندان جالب فعلی را مدیریت خواهد کرد. سرمربی جوان استقلال باید به این نکته توجه کند که نگاه بازیکنان در درجه اول به مربی تیم است. اگر سرمربی استقلال در ادامه فصل نتایج قابل قبولی نگیرد، با تبعات سنگینی در عرصه مربیگری مواجه می‌شود.