به گزارش افکارنیوز،

رقابت‌های فوتبال لالیگای اسپانیا در فصل ۲۰-۲۰۱۹، دیشب (یکشنبه) با انجام ۱۰ بازی به پایان رسید و در حالی که از هفته قبل، قهرمانی رئال مادرید و عنوان دومی بارسلونا مسجل شده بود، سومین تیم سقوط کننده به دسته پایین‌تر و تیم‌های راه‌یافته به رقابت‌های اروپایی مشخص شدند.

زیدان؛ برنده پسا کرونا

اخبار ورزشی - رئال مادرید با زین‌الدین زیدان این فصل از بازی‌ها را چندان فوق‌العاده آغاز نکرد و تا پایان هفته سی‌اُم تنها ۸ هفته صدرنشین لالیگا بود.  اما آن‌ها پس از تعطیلات به وجود آمده در دوران همه‌گیری ویروس کرونا، تمامی بازی‌های خود را یکی پس از دیگری با برتری به پایان رساندند و پس از کنار زدن بارسلونا، سی و چهارمین قهرمانی خود در تاریخ لالیگا را جشن گرفتند. آمار خیره کننده ۱۱ برد متوالی باعث ایجاد فاصله بین رئال و بارسلونا در هفته‌های پایانی شد. قهرمانی امسال رئال، امکان هت‌تریک قهرمانی بارسا را نداد.

در اردوگاه رقیب، بارسلونای امسال هم که ابتدا با ارنستو والورده فصل را آغاز کرده بود، پس از کسب نتایج ضعیف، کیکه ستین را روی نیمکت خود نشاند، اما روند سینوسی آبی‌اناری‌ها در تمامی مقاطع فصل باعث شد تا تیمی که سرنوشت قهرمانی دست خودش بود، در پایان بازنده دوئل با رقیب سنتی باشد. بارسلونا با وجود شکست در الکلاسیکوی برگشت و تحویل صدر جدول به رئال، یک هفته بعد دوباره به رده نخست بازگشت. اما در شروع بازی‌ها، کاتالان‌ها از ۳۳ امتیاز ممکن، ۹ امتیاز از دست دادند و دستشان به بیست و هفتمین قهرمانی در لیگ اسپانیا نرسید.

تیم‌های راه‌یافته به بازی‌های اروپایی

اتلتیکو مادرید و سویا هم با قرار گرفتن در جایگاه سوم و چهارم، فرصت حضور در لیگ قهرمانان سال آینده را به دست آوردند و ویارئال و سوسیداد، در حضور تیم‌های مدعی همچون والنسیا و بیلبائو راهی لیگ اروپا شدند. اما گرانادای شگفتی‌ساز در صورتی که اتلتیک بیلبائو عنوان قهرمانی کوپادلری را به دست نیاورد، به عنوان سومین تیم راهی لیگ اروپا می‌شود و درصورت برتری بیلبائو مقابل سوسیداد، هر ۲ تیم باسکی  (بیلبائو و سوسیداد) راهی این بازی‌ها می‌شوند.

کهکشانی‌ها چگونه از بارسلونا عبور کردند؟ / عناوین آقای گلی و ««زامورا» در اختیار مسی و کورتوآ

«پی‌چی‌چی» متعلق به مسی، «زامورا» در دستان کورتوآ

عنوان آقای گلی این فصل از لالیگا هم مثل ۳ سال گذشته به لیونل مسی رسید. این هفتمین عنوان «پی‌چی‌چی» فوق‌ستاره آر‌ژانتینی با لباس بارسلونا محسوب می‌شود. کریم بنزما از رئال مادرید هم با ۲۱ و جرارد مورنو از ویارئال با ۱۸ گل در رده‌های بعدی جدول برترین گلزنان قرار گرفتند.  جایزه زامورا هم امسال به تیبو کورتوا از رئال مادرید رسید، دروازه‌بانی که با ۱۸ کلین‌شیت این جایزه را به دست آورد. لیونل مسی با دادن ۲۱ پاس گل در تمامی بازی‌های این فصل، رکورد ۲۰ پاس گل ژاوی را شکست و بهترین آمار از این حیث را هم به نام خودش ثبت کرد.

کهکشانی‌ها چگونه از بارسلونا عبور کردند؟ / عناوین آقای گلی و ««زامورا» در اختیار مسی و کورتوآ

بهترین خط دفاع و حمله

بارسلونا بیش از هر تیم دیگری در این فصل گلزنی کرد. بازیکنان بارسا ۸۶ گل در رقابت‌های این فصل به ثمر رساندند و عنوان بهترین خط دفاعی هم به رئال مادرید تعلق گرفت. کهکشانی‌ها در ۳۸ بازی، تنها ۲۴ گل دریافت کردند. حتی از اتلتیکو مادرید هم آمار آن‌ها بهتر بود و ۲۷ گلی که شاگردان سیمئونه در تمامی بازی‌های این فصل دریافت کردند، مانع از دستیابی مجدد "یان اوبلاک" به جایزه زامورا شد.