به گزارش افکارنیوز،

اولین نشانه‌های تأثیرگذاری رونالد کومان بر بارسلونا کم‌کم در حال ظاهر شدن است.

اخبار ورزشی- او که ماه گذشته جانشین کیکه ستین شد، قصد ندارد به فلسفه همیشگی بارسلونا که بازی مالکانه و مبتنی بر حفظ توپ است پشت کند اما تفکرات او با ستین که اصرار فراوانی به پاس‌های پرتعداد در عرض داشت فرق می‌کند و ترجیح می‌دهد که بازی مستقیم‌تر و پرانرژی‌تر از تیمش ببیند که نه ستین و نه حتی قبل از او ارنستو والورده موفق به اجرایش نشدند.

با این حال اولین نکته‌ای که در مورد کومان باید به آن توجه داشت، این است که او کسی نیست که تنها به یک سیستم تاکتیکی خاص تکیه کند.

مربی هلندی در مدتی که هدایت تیم ملی کشورش را برعهده داشت، ترجیح می‌داد که از سیستم 3-3-4 استفاده کند که در آن دو هافبک بیشتر روی متوقف و تخریب برنامه‌ بازی حریف تمرکز داشتند و یک هافبک جلوتر مسئولیت بازیسازی برای سه بازیکن هجومی را ایفا می‌کرد. در آن تیم و نیز آژاکس، فرنکی دیونگ یکی از آن دو هافبک دفاعی بود و در آن پست زیر نظر کومان پیشرفت قابل توجهی داشت.

تیم فوتبال بارسلونا , رونالد کومان , لیونل مسی ,

اگر همانطور که انتظار می‌رود، کومان در بارسلونا هم دیونگ را در پست مورد علاقه‌اش به کار بگیرد، سرخیو بوسکتس اولین نفری خواهد بود که قربانی و نیمکت‌نشین می‌شود. کومان مربی است که دوست دارد خط میانی تیمش پرتحرک و پویا باشد اگرچه او گاهی اوقات هم از یک هافبک در مرکز میدان استفاده می‌کند. این همان جایی است که بازیکن جدید تیم میرالم پیانیچ می‌تواند به کار کومان بیاید. در مورد پست هافبک هجومی نیز جورجینیو واینالدوم می‌تواند همان نقشی را ایفا کند که در هلند تحت هدایت کومان داشت. از این رو تعجبی ندارد که بارسلونا تمایل زیادی به خرید هموطن سرمربی‌اش از لیورپول دارد. اما اگر بارسلونا موفق به جذب واینالدوم نشود، یکی دیگر از بازیکنانی که سابقه بازی در لیورپول دارد این پست را پوشش می‌دهد و او هم کسی نیست جز فیلیپه کوتینیو.

گزینه‌هایی دیگر هم وجود دارد از جمله اینکه پیانیچ کمی جلوتر برود، لیونل مسی کمی عقب‌تر برود و یا حتی از «پِدری» بازیکن جدید تیم استفاده شود.

در جناحین میدان، کومان دوست دارد که بال‌های تیمش مستقیم و در طول پیشروی حرکت و دائماً از دو طرف زمین بازی دروازه حریف را تهدید کنند. آنسو فاتی پتانسیل این کار را دارد و شاید در قیاس با دیگر بازیکنان حاضر در نوکمپ بهترین گزینه برای این کار باشد. در سمت مقابل او نیز عثمان دمبله  می‌تواند این کار را انجام دهد. در خط حمله اگر لائوتارو مارتینس، مهاجم آرژانتینی اینتر که بارسا به شدت مترصد خرید اوست، به جمع شاگردان کومان اضافه نشود، آنتوان گریزمان نقش مهاجم نوک را ایفا خواهد کرد. کومان در یکی از مصاحبه‌های اخیرش با انتقاد از تصمیم سرمربیان قبلی بارسلونا درباره شیوه استفاده از گریزمان گفت:«با همه احترامی که برای نظر آنها قائلم باید بگویم که گریزمان یک بال نیست».

اگر گریزمان و لیونل مسی در آن واحد در ترکیب اصلی قرار بگیرند، آرایش تاکتیکی بارسلونا می‌تواند به 1-3-2-4 تغییر کند که در آن صورت ستاره آرژانتینی پشت  سر هم‌تیمی فرانسوی‌اش قرار می‌گیرد.

مورد دیگری که کومان دوست دارد در تیمش ببیند، تحت فشار قرار دادن حریف است مورد که معمولاً و به طور سنتی از بارسلونا سر نمی‌زند. کومان هم تمایلی ندارد که تیمش پرسینگ را از خط حمله آغاز کند اما در عین حال او نمی‌خواهد که حریف بتواند آزادی خودش را به نیمه زمین بارسلونا برساند.

از این رو برنامه بازی کومان بر پایه تحت فشار قرار دادن حریف در میانه میدان برای حفظ یا تصاحب توپ است و ارسال مستقیم آن برای مهاجمان است.