گروه اجتماعی – دکتر سید حسن هاشمی با بیان این مطلب اظهار کرده بود؛ یکی از علل پدیده زیرمیزی، غیر واقعی بودن تعرفه هاست، بنا داریم طی یک پروسه 3 ساله تعرفه های پزشکی را واقعی کنیم تا این بداخلاقی ها که توسط افراد کمی در جامعه پزشکی انجام می شود و چهره جامعه پزشکی را خراب می کنند، از بین برود.

 

به گزارش افکارنیوز، این در حالی است که با وجود اقدامات انجام شده در این 2 سال، وضعیت گرفتن زیرمیزی از بیماران در میان جامعه پزشکی آنچنان اسفناک شده، وزارت بهداشت برای مقابله با این پدیده سامانه ای در نظر گرفته تا مردم شکایت های خود را از اخذ زیرمیری از سوی پزشکان را ثبت کنند.

 

به گفته مدیرکل نظارت بر امور درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ،سامانه تلفنی 1490 ، آماده دریافت شکایت های مردمی از اخذ زیرمیزی پزشکان است .

دکتر سجادی رضوی افزود: از ابتدای امسال تاکنون 29 مورد شکایت مردمی از دریافت زیرمیزی به سامانه 1490 گزارش شده است .

وی اضافه کرد: با نظارت‌های نامحسوس ، برخی  پزشکان متخلفی که اقدام به اخذ زیرمیزی کرده‌اند، شناسایی و لیستی از آنها تهیه شده است.

مدیرکل نظارت بر امور درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با همکاری مجلس شورای اسلامی و ارگان‌های نظارتی در حال پیگیری برای برخورد قاطع با آنها هستیم.

وی افزود:متاسفانه در برخی مواقع ، میزان جریمه انجام شده با تنبیه در نظر گرفته شده همخوانی و تناسب ندارد.

رضوی بیان کرد: گاهی برای تخلفی بسیار بزرگ ، جریمه 200 هزار تومانی تعیین شده ، در حالی که میزان جریمه نقدی اخذ زیرمیزی به صراحت در قانون آمده است.

 

وی با اشاره به برخی مفاد قانون جرایم نقدی برای متخلفان ، توضیح داد: جریمه نقدی به میزان 2 برابر اضافه دریافتی از بیماران و توبیخ کتبی و درج در پرونده برای بار اول ، جریمه نقدی به میزان 5 برابر مبلغ دریافتی و لغو پروانه و توبیخ کتبی و درج در پرونده پزشکی برای تخلف بار دوم و جریمه نقدی به میزان 10 برابر اضافی دریافت و لغو پروانه مسئول فنی و لغو پروانه تاسیس بیمارستان در بار سوم تخلف از جمله جریمه های مقابله با پدیده زیرمیزی است.

با وجودی که تنها یک سال از مدت زمان مورد اشاره وزارت بهداشت برای تعیین تعرفه های واقعی به منظور مقابله با پدیده زیرمیزی باقی مانده باید منتظر ماند و دید آیا مسوولان این نهاد عزم جدی برای ادامه این راه دارند و یا مانند برخی طرح ها آن را در نیمه راه رها کرده و بدین سان وضعیت بهداشت و درمان و نابرابری در حوزه سلامت از وضعیت فعلی بدتر می شود یا خیر؟