گروه اجتماعی- معمولا بسیاری از جراحان و پزشکان معروف و با تجربه هم در بیمارستان های دولتی مشغول به کار هستند و هم در بخش خصوصی، این مساله سبب شده تا بیماران این عزیزان نیز از نظر توان مالی مختلف باشند.

به گزارش افکارنیوز، بسیاری از بیماران کشور زیر پوشش بیمه های تکمیلی نبوده و تنها از بیمه پایه که بعضا بیمه درمان ایرانیان است و خدمات مناسب و برابر با سایر بیمه ها ارائه نمی دهد، استفاده می کنند.

این بیماران به دلیل نداشتن امکان مالی قادر به پیگیری روند درمان خود و عزیزانشان در بیمارستان های خصوصی نبوده و با پزشک خود توافق می کنند در بیمارستان دولتی آنها را عمل جراحی کند تا اینجای ماجرا هیچ چیز بدی وجود ندارد اما مساله از آنجا آغاز می شود که پزشکان محترم به بیمار پیشنهاد می دهند که اگر می خواهند در اتاق عمل همانند بیمارستان خصوصی مورد پذیرایی قرار گیرند بهتر است سر کیسه را شل کرده و از یک تا چند میلیون تومان به وی هدیه دهند و از نتیجه 100درصدی عمل مطمئن شوند.

بیماران که برای بدست آوردن سلامت هرکاری می کنند ناچار پیشنهاد پزشک معالج خود را پذیرفته و با مشقت فراوان مبلغ مورد نظر را تهیه کرده و با پرداخت آن نامه بستری و اتاق عمل را دریافت می کنند و می دانند خدمات خاص تنها مختص ارائه خدمات بهتر از سوی پزشک و نسبت به سطح بیمارستان دولتی است و این پول شامل کیفیت رسیدگی به بیمار در بخش های مختلف درمانی نمی شود.

هرچند زیرمیزی گرفتن پزشکان تنها به بیمارستان های دولتی محدود نمی شود بلکه متخصصانی هستند که برای تعیین وقت عمل و ... در بیمارستان های خصوصی نیز درخواست زیرمیزی در قالب هدیه می کنند.

«ژیلا، ص» بانویی 30 ساله است که چند ماه قبل برای تعیین وقت زایمان به پزشکش مراجعه کرد و این متخصص به وی گفت؛ برای تعیین زمان عمل باید یک سکه تمام بهار آزادی هدیه دهد.

این بانو به افکارنیوز گفت: قرار بود بنده در یکی از بیمارستان های خصوصی زایمان کنم اما به دلیل اینکه سزارین را انتخاب کرده بودم پزشکم گفت تا زمانی که سکه را هدیه ندهی زمان عملت را مشخص نمی کنم.

وی ادامه داد: با توجه به هزینه بالای زایمان در بیمارستان خصوصی مجبور شدیم این هزینه ناخواسته را نیز تحمل کنیم.

وی تصریح کردک: اگر پزشکم از روی اول گفته بود که قرار است زیر میزی و دستمزد جداگانه دریافت کند حتما در انتخابم تجدید نظر می کردم اما اینکه افراد را تا لحظه آخر بی خبر می گذارند و چند روز به زایمان مانده تقاضای هدیه و زیر میزی و ... می کنند از نظر اخلاقی اصلا درست نیست.

با توجه به ممنوعیت انتخابی بودن زایمان سزارین پدیده گرفتن زیرمیزی از سوی برخی از پزشکان زنان و زایمان بیشتر به چشم می خورد و بیمار نیز مجبور است بابت انتخابش هزینه بیشتری بپردازد زیرا تصمیم گرفته تا درد کمتری کشیده و باید بابت آن هزینه اش را بپردازد.

سارا شکوهی مادر دیگری است که بهمن ماه در یکی از بیمارستان های دولتی فرزندش را بدنیا آورد.

این بانو نیز اظهار کرد: پزشکم گفت اگر قرار باشد در بیمارستان های خصوصی زایمان کنی مبلغی دریافت نمی کنم و طبق تعرفه بیمارستان هزینه ها را می پردازی اما برای زایمان در بیمارستان دولتی باید یک میلیون تومان از قبل بپردازی تا آخر عمل و بخیه زدن در اتاق عمل حاضر باشم.

وی افزود: هزینه زایمان 5-6 میلیونی در بیمارستان خصوصی از توانم خارج بود و تصمیم گرفتم یک میلیون را به پزشکم بپردازم و در بیمارستان دولتی زایمان کنم.

وی تاکید کرد: پزشکم علاوه بر دریافت این هزینه، مبلغ 200هزار تومان نیز بابت انجام لیزر بر روی بخیه هایم انجام داد که واقعا نمی دانم چقدر مفید بوده است.

وی درباره رسیدگی در این بیمارستان گفت: خوشبختانه رفتار پرسنل خوب بود و پزشکم تا آخر عمل در کنارم بود اما در بخش حضور چند زن تازه زایمان کرده و نوزادان سبب ناراحتی بود زیرا هر یک از بیماران همراه داشت و به همین دلیل تعداد افراد در هر اتاق با احتساب نوزادان 12 نفر بود.

ماجرای زیرمیزی گرفتن پزشکان محترم تنها به این موارد ختم نمی شود بلکه در بیماری های حاد مانند ناراحتی های قلبی، سرطان ها و ... نیز متاسفانه برخی متخصصان بدون توجه به وجدان کاری و سوگندشان مبنی بر نجات جان انسان ها از بیماران درخواست هزینه های گزافی می کنند که از توان بسیاری از خانواده ها خارج است اما برای نجات جان عزیزشان حاضرند تمام داشته های خود را به چوب حراج بسپارند تا بتوانند آنها را نجات دهند.

با توجه به مذموم بودن این عمل غیر اخلاقی نزد افکارعمومی اما گویا این مساله در نزد مسوولان جامعه جراحان کشور چندان مهم تلقی نمی شود زیرا کاظم عباسیون،  نایب رئیس جامعه جراحان کشور بر این باور است وقتی که تعرفه‌های درمانی عادلانه نیستند پس هر چه پزشک می‌گیرد حقش است حالا می‌خواهد این پول رو میزی باشد یا زیر میزی.