پدرام کریمی ، مجری برنامه‌های تلویزیونی با انتشار پستی در صفحه شخصی خود، به فیلم سینمایی ابلق جدیدترین ساخته نرگس آبیار واکنش نشان داد.

به سبک هر سال و همزمان با برگزاری جشنواره فیلم فجر ، تصمیم داشتم امسال هم در مورد هر فیلمی که می بینم ، یادداشت کوتاهی بنویسم !ولی با اتفاقاتی که تو این چند روز اخیر افتاد -که نمی خوام تلخی هارو یادآوری کنم - حس و حال هر روز فیلم دیدن و یادداشت نوشتن رو نداشتم ... با این حال تا اینجا دو تا فیلم دیدم که اولی « شیشلیک » بود و دومی « ابلق» و چون دومی بیشتر قابل حرف بود اول در موردش می نویسم ؛

«ابلق»

۱- برخلاف آنچه پیش تر شنیده بودم، “ابلق” فیلم درخشانی نیست ! (نه این که فیلم خیلی بدیه، ولی خوبم نیست !) . شاید اونایی که خوششون اومده بیشتر مضمون و شایدم بعضی بازیهای خوب فیلم مجذوبشون کرده ... ( حتم دارم چند کاندیدا خواهد داشت به خصوص “ هوتن شکیب ا” -که در طول فیلم مدام مراقبت می کنه تا تیپ بازی نکنه - و “ الناز شاکر دوست ” به خاطره گریه های زیادش و نه لهجه ی ترکی (که اصلا خوب نیست و نچسبه ) و “گلاره عباسی” و صد البته “گیتی معینی” بله “گیتی معینی” که حتی سیمرغ هم بگیره جای حرف و بحث نداره ! )

۲- از این منظر که تقریبا بازیها خوبه -هدایت - کارگردان قابل تقدیره ! اما من لحظات درخشان از کارگردان فیلم های « شبی که ماه کامل شد » و « شیار ۱۴۳» به خصوص « نفس» ندیدم! شاید من ندیدما !!!

۳- مشکل اصلی ابلق در فیلمنامه ی اثره که طرحی ساده و داستانی لاغر و دو خطی داره و دقیقا به همین خاطره که نویسنده مجبور شده نیمی از فیلمنامه رو به پرداخت شخصیت های فرعی ‌و داستانک های بی ربط و باربط اختصاص بده که به ماجرای اصلی کمکی نمی کنند و بیشتر برای شلوغ کردن و واقعی شدن صحنه ها کاربرد دارن ...

۳- مضمون این فیلم خوراک ِجشنواره های فرنگیه !!! البته اگه دهسال پیش ساخته می شد که چه بهتر ! ولی اینجا هم براش دست می زنن و جایزه هم می دن اگه بقیه ی فیلم ها در سطح متوسط باشن!

۴- اگر کرونا زودتر شرش کم بشه ، فیلم موقع اکران می تونه تماشاگر ( به خصوص خانمها ) رو به سینما بکشونه

 

فعالیت هنرمندان در فضای مجازی