محمود لطفی (درگذشت ۱۳۶۸) بازیگر (بلندقدترین بازیگر تاریخ سینمای ایران) ایرانی است.

وی مبتلا به بیماری ژیگانتیسم (بلند قامتی غیرطبیعی) بود

زندگی هنری محمود لطفی

بازیگر غول پیکر سینمای ایران بازیگری را با فیلم خواب و خیال مجید محسنی در سال ۱۳۳۴ آغاز کرد. وی که گروهبان ژاندارمری بود، بازیگری را نیز ادامه داد تا اینکه در سال ۱۳۵۴، برای نقش شیرعلی قصاب در مجموعه تلویزیونی دایی جان ناپلئون توسط ناصر تقوایی انتخاب شد.

این نقش باعث شهرت فوق العاده ای برای وی شد تا آن حد که در یکی دو برنامه تلویزیونی هم شرکت کرد. پس از انقلاب، وی به جز یکی دو نمایش تلویزیونی کاری جلوی دوربین نکرد تا اینکه در سال ۱۳۶۷، برای بازی در یکی از نقش های ای ایران کار ناصر تقوایی انتخاب شد. وی در روز شنبه چهاردهم مردادماه سال ۱۳۶۸ بر اثر سکته قلبی در حین بازی در فیلم مادر مرحوم علی حاتمی درگذشت.

فیلمهای محمود لطفی

محمود لطفی در طول حیاتش در فیلمهای زیر ایفای نقش کرد:

ای ایران (۱۳۶۸)

مادر (۱۳۶۸)

زرخرید (۱۳۵۷)

آقای لر به شهر می رود (۱۳۵۶)

روزهای بی خبری (۱۳۵۶)

نان و نمک (۱۳۵۶)

دایی‌جان ناپلئون (۱۳۵۵) در نقش شیرعلی قصاب

سریال کاف شو کار پرویز صیاد

دو خاطره درباره شیرعلی قصاب از محمدعلی کشاورز

یکی از بدترین خاطراتم سر این فیلم ( فیلم مادر ساخته مرحوم علی حاتمی ) فوت «شیرعلی قصاب»هنگام بازی بود که سن‌کپ کرد و مرد و قسمتهای دیگری که بازی داشت عوض شد.

 ما در «دائی جان ناپلئون» هم با هم بودیم و حتی اولین باری که دیدمش بلند شدم و به او سلام کردم حتی در آن کار صحنه‌ای بود که باید برای «دایی جان»چایی می‌آورد و مطلبی را می‌گفت که دیالوگش را نمی‌توانست حفظ کند به او گفتم هر چه می‌توانی بگو، دوبلور درست می‌کند گفت: فقط فحش می‌توانم بدهم. گفتم: عیبی ندارد بگو. که آن صحنه را گرفتند و من به سرعت فرار کردم و بعد فهمیدم غلامحسین نقشینه ناراحت شده است. شیرعلی قصاب همیشه از اینکه قدش بلند بود خجالت می‌کشید.