به گزارش افکارنیوز،

آریا عظیمی نژاد هنرمند موسیقی کشور به مناسبت روز جهانی ساز «نی انبان» پستی در صفحه مجازی اش منتشر کرد.

اخبار چهره ها - " نى انبان ایرانى با قدمتى بیش از ٤٠٠ سال دهم مارس، روز جهانی ساز «نی انبان» است و در کشور‌های مختلف و به ویژه انگلیس و اسکاتلند با برنامه‌های مختلف مانند برگزاری همایش، برپایی نمایشگاه و اجرا‌های گروه‌های مختلف از سراسر دنیا در قالب کنسرت‌های بومی این روز را گرامی میدارند.
محسن شریفیان، شاخص‌ترین نوازنده ساز نی انبان ایرانی که هر ساله به همین منظور برنامه‌هایی نظیر اجرا‌های دسته جمعی، برگزاری مسابقه عکاسی و نوازندگی و ... را ارائه میدهد، امسال نیز با معرفی دو نمونه نقاشی فاخر از استاد رضا عباسی، یکی از مهم‌ترین هنرمندان مکتب اصفهان در دوران صفویه بر اصالت ساز نی انبان ایرانی تاکید کرد.
رضا عباسى چندین نقاشی از نوازندگان نى انبان را به زیبایی و با ظرافتی خاص و توجه به جزئیات این ساز شگفت انگیز و نوازنده آن به تصویر کشیده و این گویاى اهمیت این ساز در دوران صفویان (١٧٣٦_١٥٠١ میلادى) است.
رضا عباسى در سال ١٥٦٥ در کاشان به دنیا آمد و در سال ١٦٣٥ میلادى در تبریز درگذشت.
شریفیان اشاره کرد که از تاریخ نقاشى اول اطلاعى ندارد ولى در مستندات تاریخی نقل شده که رضا عباسى نقاشى دوم را با فاصله ى ٢٥ سال از تصویر قبل کشیده است و هم اکنون در موزه ویکتوریا_آلبرت لندن نگهدارى مى شود.
اگر این نقاش فرهیخته در سال ١٦٣٥ میلادى فوت کرده باشد و در بدبینانه‌ترین شکل نقاشى دوم را ٢٥ سال قبل از فوت کشیده باشد؛ حضور پر رنگ و شناسنامه دار ساز نی انبان، نشان از قدمتی بیشتر از ۴۱۰ سال دارد.
محسن شریفیان، خواننده و نوازنده ایرانی است. وی دارای نشان درجه یک هنری (معادل دکترا) در رشته موسیقی و نوازندگی نی‌انبان از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و لیسانس علوم اجتماعی با گرایش پژوهشگری است.
پژوهش‌های متعدد او در حوزه موسیقی و فرهنگ جنوب ایران بصورت کتاب و آثار مولتی مدیا حاکی از علاقه وافر و تعلق خاطر او به حفظ ارزش‌های فرهنگی و موسیقیایی جنوب ایران است "

پشت صحنه فیلم «رحمان ۱۴۰۰»؛ خاله شادونه در راه مبارزه با کرونا