به گزارش افکارنیوز،

 دایی سریال رمضانی تلویزیون به حرص‌وجوش‌هایی اشاره می‌کند که در پشت‌صحنه بارها نسبت به دیالوگ‌های اغراق‌شده از خودش بروز داده است؛ او معتقد است که این دست کارها نیاز به تأمل بیشتری دارد و البته کسی که "پدرپسری" را می‌بیند کانال عوض نمی‌کند.

اخبار چهره ها - این روزها ماراتن سریال‌های رمضانی تلویزیون برقرار است؛ ساعت به 19 می‌رسد شبکه 5 سیما سریال " پدر پسری " محمدرضا حاجی‌غلامی را روی آنتن می‌برد، شاید یکی از نقاط عطف این سریال در تنظیم مناسب کنداکتورش باشد که در سنوات قبل، به‌دلیل پخش ساعت 23، باعث می‌شد سریال کمتر دیده شود و حالا این زمان، دومین نوبت پخش سریال "پدر پسری" است، سریالی که داستا‌ن‌ها و روایت‌های اپیزودیکش تا به امروز نتوانسته مخاطب را به خودش جذب کند، در صورتی که سریال‌های اپیزودی جزو پربیننده‌های تلویزیون محسوب می‌شوند، همان‌طور که سریال "سرگذشت" این نوید را به تلویزیون داد که به‌سمت کار اپیزودی برود موفق می‌شود. اما به‌تعبیر منتقدین و کارشناسان، حساب‌شده و با تأمل؛ همان اعتقادی که مهران رجبی بازیگر سریال "پدر پسری" دارد.

سریالی که از کتاب "آخرین نشان مردی" به‌قلم مهرداد صدقی اقتباس کرده و با زبان طنز به‌سراغ روایت‌های خانوادگی رفته است، سریالی که تصویربرداری‌اش ادامه دارد و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی قسمت‌های 24 به بعد را برای پخش در روزهای پایانی رمضان و حتی بعد از ماه مبارک،‌ آماده می‌کنند. داستان درباره آدمی است که بازنشسته شده (عزت‌الله مهرآوران) و برای اوقات فراغت خود دنبال مشغولیت است. تلویزیون روی اپیزودسازی سرمایه‌گذاری مجدد کرده اما هنوز این توفیق نصیبِ سریالی همچون "پدرپسری" نشده است و نتوانسته مخاطب را با روایت‌ها درگیر کند. هم از حیث رمضانی بودن سریال مناسبی برای این ایام نیست و هم از حیث طنز و حرف‌های گفتنی خانوادگی و اجتماعی نتوانسته طعنه به سریال‌های خوش‌فرم فانتزی همچون "همسران" بزند.

یکی از نکاتی که کارگردان سریال پیش از شروع مطرح کرد طنزی که موقعیت‌ساز، سرگرم‌کننده و نشاط‌آور است اما هیچ‌کدام از این المان‌ها هنوز در جریان پخش به‌چشم نمی‌خورد. البته که خانوادگی بودن و ارتباط پدر و پسر و همسر و بقیه موارد را به نمایش درمی‌آورد و سعی در نمایشی خانوادگی دارد اما هنوز به توفیقی در این راستا نرسیده است.

برخی از سریال‌ها بعد از چند قسمت توانسته‌اند با مخاطب ارتباطشان را عمیق‌تر کنند حتی کارگردان سریال هم تأکید کرده است که باید چند قسمت بگذرد تا مخاطب با سریال "پدرپسری" ارتباط برقرار کند و شاید این روند آرام آرام ایجاد شود. او اعتقاد دارد که باید با صبر بیشتری کارهای طنز را نگاه کنند؛ طنز، هم در سینما و هم در تلویزیون پرطرفدار است. تا اینجای کار، طنز نتوانسته مخاطب را گرفتارِ دیگر حرف‌های نویسنده و کارگردان سریال کند. شاید آماده نشدن سریال‌ها به‌دلیل کرونا ، این بار به تولید عجله‌ای سریال "پدرپسری" و نداشتنِ مجموعه‌ای موفق در آنتن شبکه 5 سیما، ختم شده است. از طرفی به پیکره خود این مجموعه تلویزیونی هم لطمه زده و نتوانسته‌اند آن طور که باید و شاید مفهوم و نظر و منطق سریالی‌شان را به رخ بکشند.

ادامه فیلمبرداری در شهرک گلستان/ وقت بیننده را زیاد نمی‌گیریم

به این بهانه و نقدهای موجود نسبت به سریال با مهران رجبی بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون و دایی سریال "پدرپسری" گفت‌وگویی داشتیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

مهران رجبی که کاراکتر دایی مجرد را در سریال رمضانی شبکه 5 سیما بازی می‌کند به خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت: کار "پدرپسری" فانتزی است و وقت بیننده را زیاد نمی‌گیرد، چه خوب و چه بد قبل افطار که همه می‌خواهند لحظات معنوی افطار را درک کنند و دور این سفره بنشینند،‌ سریال تمام می‌شود. البته ساعت 23 هم برای بینندگانی که نتوانسته‌اند در آن ساعت، سریال ما را به نظاره بنشینند قابل رؤیت است. این روزها در شهرک گلستان انتهای اتوبان همت قسمت‌های 26 به بعد را فیلمبرداری می‌کنیم. پروتکل‌های بهداشتی به‌خوبی اجرا می‌شود و حتی در گریم برای همه بازیگران لوازم گریم مجزا وجود دارد تا اتفاقی نیفتد. هر سه قسمت این سریال 40قسمتی یک اپیزود و داستان مجزایی دارد.

چرا سریال‌های تلویزیون رمضانی نیستند؟

وی در پاسخ به این سؤال که منتقدین اعتقاد دارند که سریال‌های امسال رمضانی نیست، تصریح کرد: به‌نظر من 50 درصد سریال‌ها رمضانی نبودند و تنها چند اثر در تلویزیون ساخته شدند که مخاطب چه از سفره و روزه‌داری شخصیت‌های داستان سریال با این ماه مبارک همذات‌پنداری مستقیم داشتند. شاید یکی از آن‌ها سریال "زیرزمین" باشد که خودم در آن نقش‌آفرینی کردم. اگر متن‌های خوبی بنویسند که متناسب با ماه مبارک رمضان باشد و جایی هم سفره‌های معنوی سحر و افطار را نشان دهد خوب از آب درمی‌آید، واقعاً اگر هم نباشد خیلی نقص نباید ببینیم؛ موضوع جذابیت و کیفیت داشتن سریال‌ها است. وقتی سریال خوب و جذاب باشد در رمضان پخش شود مخاطب خودش را دارد اما مشکل آنجاست که سریال‌ها گاهی این جذابیت‌ها را ندارند. من اعتقاد دارم ما در ماه رمضان بیشتر به سریال‌های طنز و شاد نیاز داریم که مردم ترغیبشان به رسیدن ماه رمضان چند برابر شود.

بازی متفاوت پژمان جمشیدی

رجبی با ابراز اینکه "سریال " زیرخاکی " را می‌بینم"، تأکید کرد: این شب‌ها سریال "زیرخاکی" را می‌بینم و بازی پژمان جمشیدی را با تمام کارهایش متفاوت می‌بینم. فرم گریم و لباس‌ها دهه 50 را به‌خوبی تداعی می‌کند و خوب هم از آب در آمده است.

کسی "پدرپسری" را ببیند کانال تلویزیون را عوض نمی‌کند

این بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون درباره انتقادها به سریال "پدرپسری"،‌ گفت: سریال همین‌طور نوشته و فیلمبرداری می‌شود و جلو می‌رود. قسمت 28 به‌تازگی نوشته می‌شود. (خنده) می‌دانم به نویسنده گفته‌اند "مهران‌رجبی‌اش را بیشتر کن!"، خبر از بازتاب‌ها ندارم اما انتظار هم ندارم بهترین فیلم امسال باشد. وقتی با عجله تولید می‌شود به پیکره کارها لطمه وارد می‌شود. من اعتقاد دارم داستان کمی ضعیف است، زیرا زمان برای بازنویسی و فکر کردن و تأمل کم بوده است؛ دوست داشتم بهتر از این می‌شد اما کسی هم ببیند کانال تلویزیون را عوض نمی‌کند و همان‌جا نگه می‌دارد چون دغدغه‌مند است اما زمان کم و تولید عجله‌ای از آن کیفیت مطلوب کاسته است.

دیالوگ‌های اغراق‌شده و حرص‌وجوش‌های پشت‌صحنه

وی در خصوص دیالوگ‌های اغراق‌شده و حرص‌وجوش‌های پشت‌صحنه، خاطرنشان کرد: برخی بازی‌ها اغراق شده است و بازی‌ها کنار هم نمی‌نشیند. هرکدام از بازیگران به‌گونه‌ای کار و هنرشان را ارائه می‌دهند و این خلاف رأی خردمندان در مجموعه است. مجموعه زمانی جمع می‌شود که همه‌چیز کنار هم باشند و این انتقاد خودم در پشت صحنه و سر صحنه است و کمی حرص می‌خورم که برای اینکه بیشتر دیده شویم اغراق‌شده دیالوگ نگوییم. این‌که نقایص کارمان را ندانیم خیلی بد است.

وقتی تندتند نوشته می‌شود نباید انتظار کار خوبی داشته باشیم

رجبی با اشاره به مصداق بارز "همسران" بین کارهای اپیزودیک فانتزی، افزود: این دست کارها نیازمند تأمل بیشتری است و حتماً در آن صورت بهتر می‌شود. سریال "همسران" فرم فانتزی بود و آنجا فردوس کاویانی و مهرانه مهین‌ترابی و بازیگران صاحب‌نام دیگر مجموعه‌ای ماندگار را به‌یادگار گذاشتند. انگار زمان بیشتری برای نگارشش بود و عوامل هم خوب کنار هم نشسته بودند. طبیعتاً باید بپذیریم اگر تند تند نوشته شود و دقیقه 90 تصویب شود نباید انتظار کار خوبی داشته باشیم و سرانجام آن کار معمولی خواهد بود که گاهی اوقات هم به‌مدد هنر بازیگران و بداهه‌گویی‌هایی که اتفاق افتاده توفیقی پیدا کرده‌اند؛ اما متن‌ها پُر از نقص و اشکال است.

سریال "زیرزمین" را دوست داشتم

او سریال "زیرزمین" را یکی از کارهای مورد علاقه‌ رمضانی‌اش دانست و گفت: سریال "زیرزمین" را بیشتر دوست داشتم و تصورم بر این است بازیگران خوبی کنار هم جمع بودند و داستان دلی و فضای مناسبتی داشت. با هوشمندی کارگردان و نویسنده کمی فلش‌بک به گذشته و آن خانه‌های قدیمی و سنتی که کنار هم می‌نشستند.

شروع سریال "87 متر" کیانوش عیاری

وی با اشاره به شروع سریال " 87 متر " تأکید کرد: سریال "87 متر" کیانوش عیاری در دوران کرونایی تعطیل شد و یکی دو روز است جلوی دوربین رفته و ان‌شاءالله تا سه ماه دیگر تمام می‌شود. سریال نمایش‌خانگی "موچین" هم به پایان رسیده و آماده توزیع است.