به گزارش افکارنیوز،

وقتی تاریخ را مرور کنیم، پناه بردن مردم به طبیعت و رشته کوههای زاگرس ریشه در حیات این سرزمین و مردم این سرزمین دارد. با نگاهی به بازراهای رسمی و غیر رسمی می بینیم که دهها نفر برای رفع نیاز اقتصادی خود به کوه و جنگل و بیابان هجوم برده و به جمع آوری گیاهان خوراکی مرسوم و غیر مرسوم روی آورده اند.

 

شاید تعجب نباشد عده ای برای تهیه این خوراکی ها-  که با تب تبلیغ درمانی و دارویی آنها در جامعه روبرور هستیم – مسیر بین شهرها را طی می کنند تا مثلا خود را به بازار روانسر برسانند و گیاه مورد نظر خود را تهیه فرمایند. اما این وضعیت تا کی ادامه خواهد داشت و این سرزمین تا کی می تواند پاسخگوی نیاز عده ای و تفریح و تفرج عده دیگری باشد.

 

بسیاری از ما همانند آنچه درباره حیوانات موجود در طبیعت انجام می دهیم با این گونه های خوراکی گیاهی نا آگاهانه برخورد کرده و هجوم حریصانه و گاه نیازمندانه ما سبب گردیده است برای همیشه بعضی از این گیاهان منقرض و به خاطره ها سپرده شوند. هرچند کسب مقام اول در بیکاری و آمار رسمی بیکاری ۲۳ درصدی استان در این قضیه بسیار اثر گذار است اما آیا راه رفع نیاز اقتصادی نه چندان قابل توجه از این راه می تواند خسارات عظیم و بلند مدتی را که نا آگاهانه بر طبیعت خود وارد می سازیم جبران نماید.

 

این گیاهان شناسنامه منطقه ما و زاگرس هستند. همچنانکه در ختان بنه و گلابی و زالزالک و بلوط نیز هویت بخش زاگرس و ارتفاعات منطقه اند. گویا هرگاه دولت و دولتی ها محترم دست بر موضوعی برای ممنوع سازی و یا کنترل آن می گذارند متاسفانه تب قانونی شکنی اوج می گیرد.

 

براساس اظهار معاون محترم منابع طبیعی استان (در سفرش به باینگان)  قرار بود امسال چینش و فروش این محصولات ممنوع باشد. اما بعضا صدا و سیما و رسانه ها با تهیه گزارش از این بازارها به این قضیه دامن می زنند. امید است نسل بعد این گیاهان را فقط در آلبومهای مجازی و غیر مجازی نبینند و نیازمندان با کشت این نوع گیاهان ضمن حفظ آنها برای طبیعت منطقه بتوانند به امرار معاش خود و خانواده خود و سلامت مردم این مرزوبوم کمک کنند.

 

باغداران محترم و کسانیکه قطعه ای از این زمین خدادادی در اختیار دارند می توانند با کاشت دانه این گیاهان بدون نیاز به رفتن به طبیعت بکر منطقه و ریشه کن نمودن این گیاهان ارزشمند حداقل نیاز خود را تهیه فرمایند. ضمنا منابع طبیعی نیز برای واگذاری زمین برای کشت این نوع گیاهان به علاقمندان اعلام آمادگی نموده است. امید است هرآنکس که منبر، مجلس وعظ و خطابه، سخنرانی، کلاسی و میکروفونی در اختیار دارد اهمیت حفظ تنوع زیستی را برای ادامه حیات بشر متذکر گردد.

 

ارسال مطلب به سایت اورامانات توسط محمود رستمی تبار فعال محیط زیستی