به گزارش افکارنیوز،

اسحاق ابراهیمی صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به روحیه‌ گذشت و فداکاری مثال‌زدنی در میان مردم کردستان اظهار داشت: در حال حاضر 198 زندانی جرایم غیرعمد در استان کردستان در زندان‌های استان چشم انتظار آزادی و کمک‌های مردمی هستند که گذشت شکات و برگشتن 48 زندانی جرایم غیرعمد در استان کردستان به آغوش گرم خانواده‌هایشان مهر تاییدی بر ادعای با گذشت بودن مردم این خطه از کشور دارد.

وی گفت: تعداد زندانیان آزاد شده از ابتدای امسال تاکنون 48 نفر زندانی جرایم غیرعمد در استان کردستان بوده که میزان بدهی این تعداد زندانی آزاد شده یک میلیارد و 400 میلیون تومان است که با گذشت شکات زندانیان آزاد شدند.

مدیرکل زندان‌های استان کردستان تصریح کرد: کمک به گسترش فرهنگ صلح و سازش در جامعه موجب کاهش جمیعت کیفری زندان‌ها‌ست و بسیاری از پرونده‌های قضایی را می‌شود با پادرمیانی بزرگان و ریش‌سفیدان حل و فصل کرد و از ورود آنها به محاکم قضایی که ممکن است منجر به مجازات حبس نیز شود جلوگیری کرد.

وی گفت: متاسفانه تعدادی از افراد جامعه به دلیل عدم آشنایی با قوانین مرتکب فعلی شده‌اند که قانون‌گذار آن را جرم تلقی کرده و برای آن مجازات در نظر گرفته که بدهکاری مالی (به جز کلاهبرداری)، تصادف منجر به جرح، حوادث کارگاهی، مهریه و نفقه شامل این موارد است.

ابراهیمی از دست و پنجه نرم‌ کردن خانواده‌های زندانیان به خصوص زندانیان جرائم غیرعمد با آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی عدیده سخن گفت و افزود: خانواده‌های این دسته از زندانیان که به طور ناخواسته روانه زندان شده‌اند عمدتاً در معرض انواع آسیب‌های اجتماعی به دلیل عدم حضور سرپرست خانواده هستند.

وی اظهار کرد: در صورت غفلت در رسیدگی به‌موقع و صحیح به آن‌ها ممکن است به‌تدریج خانواده و یا فرزندان این افراد نیز به چرخه بزهکاری و آسیب‌های اجتماعی جامعه وارد شوند.

مدیرکل زندان‌های استان کردستان گفت: اعطای 200 میلیون تومان بلاعوض از طریق منابع مالی ستاد دیه استان و تسهیلات بانکی در قالب وام قرض الحسنه به مبلغ 426 میلیون تومان در راستای کمک به آزادی زندانیان جرائم غیرعمد بی‌تاثیر نیست.