به گزارش افکارنیوز،

حمید اسکندری بعدازظهر امروز در گفتمان اقتصادی ششمین نشست تخصصی گروه علوم اقتصادی با عنوان " توسعه گردشگری در استان کردستان با رویکرد اقتصاد مقاومتی" که در تالار فردوسی دانشگاه کردستان برگزار شد، با اشاره به اثر گردشگری بر اشتغال در استان با رویکرد اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: در استان کردستان در زمینه هتل‌داری با مشکل مواجه هستیم و فرهنگ استفاده از هتل در استان کردستان کم است.

وی گفت: هم اکنون ضریب اشتغال هتل‌داری در استان کردستان زیر 30 درصد است و باید این میزان را ارتقا داد.

مدیر آموزش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان با اشاره به اینکه در شهرهای بانه، سروآباد و کامیاران خانه‌های مسافر برای گردشگران ایجاد شده است، تصریح کرد: امسال 3 هتل در استان کردستان راه‌اندازی شد و سه هتل دیگر نیز در حال بهره‌برداری است.

وی گفت: وقتی که از اقتصاد مقاومتی صحبت می کنیم به این معناست که اقتصاد ما تک محصولی است.

اسکندری افزود: اصل و اساس هر توسعه‌ای توسعه پایدار است و باید از منابع موجود به بهترین شیوه با حداقل‌ترین تاثیرگذاری منفی استفاده کنیم و اصل توسعه صنعت گردشگری هم توسعه ارزآوری و درآمدزایی به کشور است.

وی با بیان اینکه ماندگاری توریست به این معناست که گردشگر را نگه داریم، اظهار کرد: تمایل اکثر مسافران به مقصد شهرستان بانه به دلیل تجاری بودن و خرید است و شهر سنندج چون جاذبه ندارد نمی‌تواند گردشگران را در خود نگه دارد.

مدیر آموزش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان با اشاره به اینکه صنعت گردشگری با کمترین هزینه می‌تواند اشتغالزایی بیشتری ایجاد کند، خاطر نشان کرد: صنعت گردشگری نسبت به سایر صنایع، بازدهی خوبی دارد و خوشبختانه از فارغ‌التحصیلان رشته‌های گردشگری استقبال می‌کند.

اجرای 33 طرح گردشگری در کردستان

وی از اجرای 33 طرح گردشگری در کردستان خبر داد و گفت: طرح‌های گردشگری در صورت دریافت تسهیلات بانکی از منابع داخلی بانک‌ها می‌توانند تا سقف 8 درصد یارانه تسهیلات دریافت کنند.

مدیر آموزش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان با بیان اینکه این طرح‌ها می‌توانند تا سقف 10 سال از معافیت مالیاتی بهره‌مند شوند، تصریح کرد: اعمال تعرفه صنعتی برای حامل‌های انرژی برای تمام تاسیسات گردشگری، معافیت کامل طرح‌های گردشگری از عوارض تغییر کاربری در حریم و خارج از حریم شهرها، از جمله تسهیلات به سرمایه‌گذاران طرح‌های گردشگری است.

وی گفت: در ارائه بسته حمایتی برای پرداخت تسهیلات به 33 طرح گردشگری 105 میلیارد تومان اعتبار داده شده است.