به گزارش افکارنیوز،

به نقل از بازی دراز، مقابله با عرضه مرغ زنده در سطح شهرستان سرپل ذهاب همواره یکی از مطالبات اصلی مردم از مسئولین بوده است که در گذشته طی یک اقدام قاطع، واحد های فروش مرغ زنده با صدور حکم قضایی پلمپ شدند.

دربحث سلامت و بهداشت عمومی جای هیچ گونه اغماضی وجود ندارد و مسئولین امر باید برخورد قاطع و جدی با واحدهایی که مقررات را رعایت  نمی‌کنند، داشته باشند.

فروش مرغ زنده علاوه بر اینکه سلامت افراد جامعه را به مخاطره می اندازد به دلیل عدم رعایت موازین بهداشتی، نارضایتی هایی نیز برای مردم به دنبال دارد. با این وجود متأسفانه مراکز عرضه مرغ زنده همچنان در سطح شهرستان سرپل ذهاب مشغول به فعالیت هستند.

علاوه بر مشکلات بهداشتی که عرضه مرغ زنده در پی دارد ذبح آن در انظارعمومی برای برخی از افراد، خصوصا کودکان می تواند ناراحت کننده باشد.

 

 

فروش مرغ زنده یکی از بزرگترین تهدیدها برای سلامت جامعه است زیرا مسائل بهداشتی در این شیوه فروش رعایت نشده و در برخی از موارد باعث تشدید شیوع بیماری های مشترک بین انسان و دام خواهد شد.

 

در کنار تمامی این مسائل ریختن زباله های ناشی از کشتار مرغ زنده در محدوده انتهای بلوار احمدابن اسحاق (ره) به سمت سرآبگرم سرپل ذهاب سبب به وجود آمدن مشکلات بسیاری برای ساکنان این منطقه شده است.

 

عزیزی یکی از ساکنان این منطقه در گفتگو با خبرنگار بازی دراز اظهار داشت: متأسفانه عرضه مرغ زنده در سطح شهر سبب بروز مشکلاتی برای مردم این منطقه شده است.

 

 

وی اذعان کرد: عرضه کنندگان مرغ زنده در سطح شهر، زباله های ذبح مرغ را در این منطقه خالی می کنند بی آنکه به فکر سلامت ساکنان این محله باشند.

 

میرزایی یکی دیگر از ساکنان این منطقه با بیان اینکه بوی تعفن ناشی از این زباله ها یکی از بزرگترین مشکلات به شمار می رود، گفت: با آغاز فصل تابستان، بوی تعفن بیشتر از قبل شده و این امر سبب بروز بیماری های بسیاری خواهد شد لذا از مسئولین خواستاریم تا هر چه سریعتر نسبت به این مهم اقدام نمایند.

 

عرضه کنندگان مرغ زنده محیط زیست را آلوده می کنند

 

رئیس اداره محیط زیست شهرستان سرپل ذهاب در گفتگو با خبرنگار بازی دراز اظهار داشت: با توجه به اهمیت حفظ سلامت مردم و محیط زیست، هرگونه فعالیتی در جهت تخریب محیط زیست و ایجاد آلودگی های زیست محیطی خلاف است.

 

شهرام مظفری زاده اذعان کرد: در پی گشت هایی در محدوده تحت نظر اداره محیط زیست متأسفانه شاهد تخریب محیط زیست توسط برخی از عرضه کنندگان مرغ زنده و ایجاد آلودگی های زیست محیطی و بروز مشکلات فراوانی برای شهروندان ساکن در محدوده انتهای بلوار احمد ابن اسحاق (ره) بوده ایم.

 

 

وی در ادامه افزود: متخلفین معمولا با یک دستگاه خودرو سمند، نیسان و دو موتور سیکلت اقدام به ریختن زباله های ناشی از ذبح مرغ زنده در این منطقه می کنند و در این راستا به آنها تذکرات لازم داده شده است لذا چنانچه دوباره اقدام به انجام چنین تخلفی نمایند، قطعا با آنها برخورد قضایی صورت خواهد پذیرفت.

 

 

مظفری زاده خاطرنشان شد: مسلم است که حل این معضل باید از ریشه اصلی بروز آن صورت پذیرد، چرا که بنا بر قانون مصوب، ارائه دام و طیور زنده در سطح شهرستان ممنوع  و این مهم یکی از وظایف سازمان دامپزشکی است.

 

 

دامپزشکی به تنهایی نمی تواند مراکز عرضه را پلمب کند

 

 

معاون شبکه دامپزشکی شهرستان سرپل ذهاب نیز در گفتگو با خبرنگار بازی دراز اظهار داشت: شبکه دامپزشکی حق هیچ گونه پلمبی را ندارد و این مهم تنها باید با دخالت مراجع قضایی صورت پذیرد.

 

صیادغلامی اذعان کرد: شبکه دامپزشکی تنها می تواند مراتب را به مراجع قضایی اطلاع دهد چرا که بسیاری از این مراکز عرضه مرغ زنده، در واقع پارکینگ منازل هستند و ورود شبکه دامپزشکی بدون مجوز قضایی غیرممکن است.

 

 

وی در ادامه پلمپ و جلوگیری از مراکز عرضه مرغ زنده را یک کار گروهی از سوی دستگاه های اجرایی دانست و گفت: مسلم است در این راستا ارگانهای بسیاری دخیل هستند و لذا باید همه با هم وارد عرصه شده و این مشکل را حل نماییم.

 

65 مرکز عرضه مرغ زنده در سرپل ذهاب وجود دارد

 

کارشناس شبکه بهداشت و درمان شهرستان سرپل زهاب به خبرنگار بازی دراز گفت: عرضه مرغ زنده در سطح شهرستان بدون مجوز و غیر قانونی اشت.

 

محمدرضا صادقی درادامه افزود: در راستای حفظ سلامت مردم در اسفند ماه 94 ، کارشناسان و بازرسان شبکه بهداشت و درمان شهرستان اقدام به پلمب 12 مرکزعرضه مرغ زنده در سطح شهر کردند.

 

 

 

وی با اشاره به تعداد مراکز عرضه مرغ زنده در سطح شهرستان  گفت: در سطح شهرستان سرپل ذهاب در حدود 65 مرکز عرضه مرغ زنده وجود دارد که بایستی با هماهنگی و تعامل همه دستگاه های ذیربط پلمپ شود تا سلامت مردم به مخاطره نیفتد و در کنار آن چهره شهر نیز زیبایی خود را داشته باشد.