به گزارش افکارنیوز،

دکتر نادر پرور در نشست خبری امروز، با گرامیداشت هفته دامپزشکی از هشتم تا چهاردهم مهر ماه، شعار این هفته را سلامت و توسعه پایدار اعلام کرد و اظهار داشت: بیش از 90 سال است که خدمات دامپزشکی در کشور ارائه می شود.

 

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه تجلیل از تلاشگران دامپزشکی، سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه، حضور کارشناسان در مدارس، برگزاری نشستهای مرتبط با بخش خصوصی و اتحادیه ها را از جمله برنامه های این هفته دانست و گفت: از مجموع یک هزار و 709 بیماری 832 بیماری در این حوزه قرار گرفته است.

 

دکتر پرور تعداد دام های سبک را سه میلیون راس و دامهای سنگین را 220 هزار راس اعلام و عنوان کرد: ظرفیت جوجه ریزی در استان 10 میلیون و 500 هزار قطعه، تولیدات آبزی پروری 15 هزار تن و کندوی عسل 200 هزار است.

 

وی افزود: در حوزه کشتارگاه ها شش کشتارگاه فعال طیور داریم البته 12 کشتارگاه نیز متعلق به شهرداری است که درصدد تبدیل وضعیت آنها از سنتی به صنعتی هستیم.

 

دکتر پرور از پلمپ کشتارگاه روانسر خبر داد و گفت: دو کشتارگاه در اورامانات راه اندازی می شود که علاوه بر نیاز داخل به کردستان عراق نیز صادرات می کند.

 

وی از عضویت یک هزار و 169 نفر در بخش خصوصی شامل 200 متخصص خبر داد و درباره بیماری تب برفکی گفت: در سال گذشته استان ما از مناطق آلوده به بیماری مذکور بوده که در اردیبهشت امسال موفق به کنترل بیماری مذکور شدیم.

 

دکتر پرور از آغاز واکسیناسیون 100 هزار راس  دام علیه تب برفکی به صورت رایگان از مهر ماه امسال خبر داد و گفت: در مجموع سال گذشته 155 میلیون نوبت واکسیناسیون برای 20 میلیون جوجه ریزی انجام شده است.

 

وی با اشاره به تلاش برای انجام واکسیناسیون طیور بومی و پایش بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان طی مدت 42 روز افزود: در عرصه نظارت بر عرضه فرآورده های خام دامی 90 هزار بازدید انجام و 178 تن امحا شده است.

 

دکتر پرور از تخصیص 6.5 میلیارد تومان اعتبار برای مقابله با تب برفکی به استان خبر داد و گفت: ساماندهی 90 مزرعه پرورش ماهی و رها سازی 2.5 میلیون قطعه بچه ماهی  از جمله اقدامات انجام شده امسال بوده است.

 

وی افزود: همچنین تعدا صادرات دام در سال گذشته 287 هزار راس بوده که این آمار در شش ماه نخست امسال 160 هزار راس بوده است.

 

دکتر نادر پرور با اشاره به اینکه دو کشتارگاه موفق به دریافت لگوی حلال از استاندارد شده اند از رفع نقص دیگر کشتارگاه ها خبر داد و خاطر نشان کرد: تلفن 1512 و شماره پیامکی 100010001512 آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات می باشد.