به گزارش افکارنیوز،

مدیر اداره حفاظت از محیط زیست گیلانغرب روز دوشنبه اظهار داشت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان در حین انجام ماموریت شبانه در منطقه شکار ممنوع زله زرد، موفق به شناسایی شاه روباه شدند.

فریبرز بساطی افزود: شاه روباه با اسم علمی 'وی لپس کانا'، کوچکترین گونه روباه است که تاکنون آثاری از وجود این گونه در استان کرمانشاه مشاهده نشده بود.

وی با اعلام اینکه این گونه فقط شب گرد است و به صورت انفرادی زندگی می کند، گفت: در گذشته این نوع روباه فقط در کشورهای پاکستان، افغانستان و ترکمنستان وجود داشت.

وی اضافه کرد: شاه روباه به طور معمول مهاجرت ندارد و در عین حال بسیار بازیگوش و باهوش است و از درختان به سهولت بالا می رود و سرعت آن به 50 کیلومتر در ساعت می رسد.

مدیر اداره حفاظت از محیط زیست گیلانغرب گفت: شاه روباه از جوندگان، حشرات و به ویژه مواد گیاهی تغذیه می کند و کمتر نیاز به آب دارد.

به گفته بساطی، شاه روباه در جدول 'آ یو سی ان' سازمان جهانی قرار دارد که نشان از کمیاب بودن و در خطر انقراض بودن آن است و این حیوان به علت با ارزش بودن پوست و دم آن، توسط افراد سودجو شکار می شود.

منطقه شکار ممنوع زله زرد با وسعت 40 هزار هکتار یکی از مناطق مهم شکار ممنوع کشور و استان کرمانشاه است که دارای اکوسیستم بسیار مناسبی بوده و حیات وحش آن نسبت به استان های دیگر از گونه های خاص و نادری برخوردار است.

گربه های وحشی، مار دم عنکبوتی، قوچ، میش، آهو، کل، بز، پلنگ، هوبره، دراج و پرندگان مهاجر از جمله گونه های نادر موجود در منطقه شکار ممنوع زله زرد گیلانغرب است و نیاز به ارتقا و وسعت این منطقه حفاظت شده بیش از پیش احساس می شود.

گیلانغرب در غرب کرمانشاه واقع شده و بیش از 72 هزار نفر جمعیت دارد.

7079/7398/8066 خبرنگار:سلطانمراد شهبازپور** انتشار دهنده:علی مولوی