به گزارش افکارنیوز،

استان کرمان یکی از قدیمی‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شود و وجود هفت هزار بنای تاریخی که ۷۰۰ مورد آن‌ها ثبت ملی شده‌اند و سه اثر نیز که در فهرست آثار جهانی جای دارد و یک اثر در آستانه ثبت جهانی نشان‌دهنده اهمیت این استان درزمینهٔ گردشگری است.

طی سال‌های اخیر و درحالی‌که بودجه‌های عمرانی و صنعتی تحت تأثیر تحریم‌ها کاهش چشمگیر یافته بود مسئولان استان کرمان تمرکز ویژه‌ای روی داشته‌های بومی استان در راستای رونق صنعت گردشگری داشتند، مرمت باغ فتح‌آباد، بازار کرمان و اجرای طرح‌های عمرانی در راستای زیباسازی و مدرن شدن کرمان در کنار پتانسیل‌های تاریخی ازجمله اقداماتی بود که به‌صورت ویژه در کرمان پیگیری شد.

وجود باغ شاهزاده ماهان، ارگ بم و روستای صخره‌ای میمند که در فهرست آثار جهانی جای گرفته‌اند نیز بسیاری از مسافران نوروز را ترغیب کرد که در برنامه سفر خود اقامت چندروزه در کرمان را نیز بگنجانند.

این در حالی است که پیش‌ازاین کرمان بیشتر به‌عنوان مسیر گردشگری محسوب می‌شد و مسافرانی که به مناطق جنوبی کشور سفر می‌کردند از راه های این استان استفاده می‌کردند.

اما حالا حضور دو میلیون مسافر طی ۱۳ روز در کرمان و افزایش ۵۰ درصدی اقامت گردشگران داخلی در حالی در کرمان روی‌داده است که طبق آمار حضور گردشگران خارجی نیز طی سال گذشته در کرمان ۸۰ درصد افزایش‌یافته است.

در کنار قابلیت‌های تاریخی وجود پتانسیل‌هایی همچون کویر شهداد، دره دلفارد، کلوتهای شهداد، گندم بریان و ده‌ها اثر طبیعی دیگر نیز کرمان را در لیست مقصدهای اصلی اکوتوریسم قرار داده است.

استفاده از ظرفیت‌های بوم گردی و افزایش فعالیت تورهای گردشگری و اقامتگاه‌های سنتی و اجرای طرح‌های افزایش فرهنگ جذب توریست در بین اصناف مرتبط با گردشگری و مردم کرمان نیز در افزایش رضایت گردشگران در استان کرمان تأثیرگذار بوده است

استفاده از ظرفیت‌های بوم گردی و افزایش فعالیت تورهای گردشگری و اقامتگاه‌های سنتی و اجرای طرح‌های افزایش فرهنگ جذب توریست در بین اصناف مرتبط با گردشگری و مردم کرمان نیز در افزایش رضایت گردشگران در استان کرمان تأثیرگذار بوده است.

به نظر می‌رسد استان کرمان که در دهه گذشته جایگاه خود را در گردشگری ازدست‌رفته می‌دید حالا بار دیگر به‌عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری در بین سایر استان‌های کشور جای خود را بازکرده است.

طبق آماری که معاون گردشگری میراث فرهنگی  در سال جاری حضور گردشگران در کرمان ۳۰ درصد افزایش‌یافته است و میزان اقامت در استان نیز ۵۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

دومیلیون مسافر نوروزی در استان کرمان

محمد جهانشاهی از حضور دو میلیون مسافرت در استان خبر داد و افزود: از این تعداد گردشگر بخش قابل‌توجهی حداقل یک‌شب در کرمان حضورداشته‌اند و بیشترین بازدید هم از بازار کرمان، باغ شاهزاده ارگ بم و کویر شهداد و روستای صخره‌ای میمند انجام‌شده است.

وی افزود: طبق بررسی‌های صورت گرفته شاهد افزایش رضایتمندی گردشگران از خدمات به مسافران هستیم و همین امر موجب افزایش ماندگاری در استان کرمان شده است.

وی ادامه داد: نکته جالب‌توجه اینکه در ایام نوروز در کنار حضور گردشگران داخلی حضور گردشگران خارجی نیز در کرمان پررنگ‌تر از سال‌های قبل بود.

جهانشاهی افزود: خوشبختانه مدیریت ارشد استان کرمان بحث فعال کردن صنعت گردشگری در کرمان را با جدیدت پیگیری می‌کند و در سال جاری خبرهای خوبی در راستای افزایش زیرساخت‌های گردشگری و رونق این صنعت در استان کرمان درراه است.

وی تصریح کرد: سعی ما بر این است که هرروز بر کیفیت خدمات سفر به مسافران اضافه در طول ایام تابستان هم کرمان را به یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگران تبدیل کنیم.

وی تأکید کرد که گردشگری در کرمان نباید محدود به ایام نوروز شود و برنامه‌ریزی در راستای افزایش گردشگر داخلی و خارجی در کرمان از مهم‌ترین اهداف در حال پیگیری در استان است.

هم‌اکنون کرمان جزو پنج مقصد اصلی گردشگری در کشور است و در حال برنامه‌ریزی برای ارتقای جایگاه کرمان در این لیست هستیم

جهانشاهی افزود: هم‌اکنون کرمان بدون شک جزو پنج مقصد اصلی گردشگری در کشور است و در حال برنامه‌ریزی برای ارتقای جایگاه کرمان در این لیست هستیم.

وی تصریح کرد: کرمان در کنار آثار تاریخی ازنظر اکوتوریسم هم دارای پتانسیل‌های بسیار مطلوبی است که شامل معدن گردی، کویر نوردی، گردشگری در شب و وجود اقلیم‌های متفاوت در فصل‌های مختلف سال در استان می‌شود.

وی یکی از مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده در حوزه گردشگری استان کرمان را توجه به بومگردی در روستاها عنوان کرد و افزود: در کنار توسعه فرهنگ بومگردی در استان کرمان سرمایه‌گذاری در مسیر توسعه زیرساخت‌ها و همچنین استفاده از پتانسیل‌های سنتی و به‌خصوص خانه‌های تاریخی نیز در دستور کار قرار دارد.

وی به سرمایه‌گذاری قابل‌توجه بخش خصوصی درزمینهٔ گردشگری اشاره کرد و افزود: در استان کرمان در سال جاری میلیاردها تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته و کرمان در آستانه تحول در بخش گردشگری قرار دارد.

مرمت آثار تاریخی با هدف جذب گردشگر

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان نیز اظهار داشت: استان کرمان یکی از استان‌های غیرنفتی است که دارای پتانسیل‌های گسترده اقتصادی در زمینه‌های بومی است که یکی از مهم‌ترین داشته‌های استان داشته‌های گردشگری است.

محمود وفایی افزود: توسعه صنعت گردشگری در کرمان عین تحقق شعار مقاومت اقتصادی است و باید در این خصوص برنامه‌ریزی کنیم زیرا زیرساخت‌های گردشگری در کرمان وجود دارد و تنها با برنامه‌ریزی می‌توان خلق ثروت را در دستور کار قرارداد.

وی گفت: در سال گذشته درزمینهٔ جذب گردشگر خارجی در استان کرمان جهش قابل‌توجهی داشتیم و این رویه را باید در ماه‌های پیش رو همچنان ادامه دهیم.

وی به بازسازی اماکن تاریخی کرمان اشاره کرد و افزود: تنها از باغ فتح‌آباد که در سال گذشته مرمت و بازگشایی شد ۶۰ هزار نفر بازدید کردند و در سال جاری نیز مرمت باغ بیرم آباد در دستور کار قرارگرفته است.

وی از ثبت جهانی میمند در سال گذشته اشاره کرد و افزود: از این منطقه نیز ۳۰ هزار نفر بازدید کرده‌اند.

استقبال چشمگیر از طرح اسکان مدارس

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان کرمان نیز در خصوص آمار اقامت در مدارس استان کرمان گفت: آمار خانوارهای اسکان‌یافته در ستادهای اسکان نوروزی آموزش‌وپرورش استان در سال ۱۳۹۵ در مقایسه با سال قبل ۶ درصد رشد داشته است.

محمد محسن از اسکان ۱۲۸ هزار و ۱۷۴ نفر مسافر، در ستاد اسکان نوروزی آموزش‌وپرورش استان خبر داد.

آمار خانوارهای اسکان‌یافته در ستادهای اسکان نوروزی آموزش‌وپرورش استان در سال ۱۳۹۵ در مقایسه با سال قبل ۶ درصد رشد داشته است

وی ادامه داد: در مجموع ۲۹۴ هزار و ۸۰۰ نفر روز مسافر در قالب ۳۰ هزار و ۴۶۸ خانوار در ستاد اسکان مسافران نوروزی سال ۱۳۹۵ آموزش‌وپرورش استان کرمان اسکان داده‌شده‌اند.

وی تصریح کرد: در سیزدهمین روز از بهار سال جاری نیز ۲۹۰ نفر در قالب ۵۸ خانوار از امکانات ستاد اسکان نوروزی آموزش‌وپرورش استان کرمان استفاده کرده‌اند.

محسن بیگی با اشاره به اسکان ۲۸ هزار و ۷۲۰ خانوار در ستاد اسکان نوروزی آموزش‌وپرورش استان در سال ۱۳۹۴ گفت: آمار خانوارهای اسکان‌یافته در ستادهای اسکان نوروزی آموزش‌وپرورش استان در سال ۱۳۹۵ در مقایسه با سال قبل شش درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به ارائه خدمات درمانی رایگان به مسافران نوروزی فرهنگی در کلینیک پزشکی فرهنگیان شهر کرمان، گفت: در این کلینیک چهار هزار و ۶۸۳ نفر، از ابتدا تا پایان تعطیلات نوروزی از خدمات درمانی استفاده کرده‌اند.

محسن بیگی تصریح کرد: شهرستان‌های کرمان، سیرجان، راور، انار و شهربابک به ترتیب بیشترین آمار پذیرش و اسکان میهمانان نوروزی را در استان به خود اختصاص داده‌اند.

 وی با اشاره به راه‌اندازی ۳۴ پایگاه اسکان در شهرستان‌ها و مناطق استان افزود: ۴۳۱ مدرسه در قالب پنج هزار و ۱۶۰ کلاس درس و خوابگاه‌ها، اردوگاه‌های دانش‌آموزی، دانشگاه فرهنگیان، خانه‌های معلم، سالن‌های ورزشی و نمازخانه‌های مدارس این اداره کل در سراسر استان پس از تجهیز و آماده‌سازی در اختیار مهمانان نوروزی قرار گرفتند.

ستاد اسکان نوروزی آموزش‌وپرورش استان کرمان با حضور هزار و ۵۲۵ نفر عوامل ستادی و اجرایی، روز ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ افتتاح و تا روز ۱۳ فروردین سال ۱۳۹۵ پذیرای مهمانان نوروزی استان در مناطق و شهرستان‌ها مختلف بود.