به گزارش افکارنیوز،

احد زارعی نماینده کارگروه طرح کاهش دهنده آلاینده های صنعتی در گفتگویی اختصاصی با" پایگاه خبری تحلیلی کارگران کرمان" در خصوص انتخاب کارخانه کک سازی و قطران زرند به عنوان یک نمونه اقتصاد مقاومتی ، گفت :طرح جامع کاهش ذرات و گازهای آلاینده خروجی از برج خاموش کننده (کوییچینگ تاور)باعث شده است تا بار دیگر این واحد صنعتی در اقتصاد مقاومتی طرحی نو در اندازد و آن را تحقق بخشد.

وی در خصوص این طرح جامع و اهداف آن توضیحاتی داده است که در زیر به طور مفصل بیان شده است .

Picture1

هدف طرح :

حفظ محیط زیست با کاهش ذرات معلق و بخارات رها شده در فضا و ارائه محصولی با کیفیت تر در جهت افزایش بهره وری

خلاصه طرح :

مهندس احد زارعی ابراز کرد : با بررسی های انجام گرفته بر روی روش های خاموش کردن کک جهت بهینه سازی برج خاموش کننده موجود در مجتمع، اقدام به اصلاح برج با استفاده از شاخه های درخت خرما جهت کاهش ورود ذرات معلق(ذرات ریز کک) و کندانس کردن بخارات خروجی از برج گردید .

Picture4

این نماینده کارگروه صنعتی افزود : با اخذ نتایج مثبت از استفاده ابتکاری از شاخه های درخت  خرما به عنوان یک مبدل حرارتی طبیعی و یک فشار شکن خود تنظیم ، تصمیم به افزایش تعداد بافل های (مجموعه چندین شاخه خرما که در یک سطح افقی و کنار هم قرار میگیرند بافل نام دارد) موجود در برج گرفته شد. با همت و خودباوری ایجاد شده نتایج بسیار قابل توجهی حاصل گردید که شامل کاهش شدید بخارات ، افزایش کیفیت کک و کاهش انتشار آلایندگی ها گردید.

برای خنک سازی کک گداخته تولیدی کوره (دمای 1000 درجه ) ،واگن حاوی کک گداخته به زیر برجی به نام برج خاموش کننده رفته و با پاشش مقدار زیادی آب خاموش می گردد.

Picture2

وی ادامه داد :در طرح اولیه برج برای خاموش سازی کک از سطحی چوبی به نام بافل برای گرفتن بخارات ناشی از خنک سازی استفاده می شد این سطح با کندانس بخارات خروجی حداگثر حدود 10 درصد آن را باز می گرداند.

با توجه به اینکه بافل فوق امکان جذب ذرات معلق موجود در بخارات را نداشت در فاز اول تصمیم به بهینه سازی آن گرفته شد بعد از مطالعات فراوان پوششی از شاخه درختان خرما برای بهینه سازی آن انتخاب گردید.

مزایای استفاده از شاخه درخت خرما :

- بومی بودن و هزینه بسیار پایین بعدی آن

- طبیعی بودن و سازگار با محیط زیست

3- قابلیت جذب بخارات و ذرات معلق آن

Picture3

پاکیزه سازی سریع ذرات گرفته شده به وسیله آن با کمک پاشش آب بر روی سطح آن و آماده به کار شدن مجدد برای تولید بعدی از بهینه سازی بافل اول با اندازه گیری نتایج و اطمینان از صحت انجام کار تصمیم به ساخت و نصب بافلی مشابه بافل اول با فاصله حدود  4  متر زیر بافل اول گردید این بافل مشابه بافل اول ساخته و با اجرای سیستم پاشش آب در فاصله حدود 2/5 متری بالای آن محیطی مه مانند ایجاد گردید  این محیط باعث کندانس بخارات و نشستن ذرات معلق داخل آن می گردد.

احد زارعی به جزئیات این طرح پرداخت :

جزئیات سیستم؛

ظرفیت مخزن آب صنعتی

—23 m3

پمپ :

—Rate: 100 m3/h

—H:80m

—Motor:37kw

سیستم انتقال:

— 3 عدد لوله 4 اینچ از پمپ تا بالای برج کشیده شده است.

اتصالات سیستم در قسمت فوقانی برج بدلیل جلوگیری از خوردگی  بطور کامل از تیتانیوم ساخته شده اند

—سازه چوبی:

—یک سازه هرمی شکل به وزن 4305 کیلوگرم

Picture5

مدت زمان اجرای پروژه

زارعی ادامه داد : با توجه به اینکه اجرای این سیستم در حین تولید انجام می گرفت و امکان توقف تولید وجود نداشت لاجرم مراحل اجرای کار در زمان  استراحت بین تولید های متوالی کوره صورت می پذیرفت لذا  حدود 3 ماه زمان اجرای پروژه به طول انجامید و در این بازه زمانی  حدود 400 نفر ساعت کار در بالای برج و حدود 300 نفر ساعت کارهای آماده سازی توسط پرسنل انجام گرفت .

2

نتایج طرح :

1- کاهش آلایندگی ( با کاهش ذرات معلق از  300  به  180  گرم بر تن ، از رها سازی روزانه حداقل 15 کیلو گرم ذرات ریز درفضا جلو گیری می شود)

کاهش مصرف 35 درصدی آب(کاهش مصرف حدود 42000 هزار لیتر در هر شبانه روز )

کاهش مصرف 33 درصدی برق(حدود 113کیلووات ساعت انرژی الکتریکی  در هر شبانه روز)

4- استفاده از مواد و وسایل بومی منطقه (برگ درخت خرما )

5- استفاده از دانش کارشناسان و متخصصان بومی

کاهش رها سازی  70000 متر مکعب بخارات حاوی ذرات معلق

کاهش استهلاک  تجهیزات مکانیکی و الکتریکی برج خنک کننده (کارکرد موتور ها 53 دقیقه کاهش یافته است)

وی در پایان خاطر نشان کرد : این طرح قابل اجرا در تمام برج های خنک کننده های واحدهای صنعتی است که با صرف کمترین هزینه ، موادی کاملا بومی و سازگار با محیط زیست را در خود جای داده است که می تواند  به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک شایانی نماید .