به گزارش افکارنیوز،

محمود بیگلر بعد از ظهر امروز در همایش قطبهای تجهیزات پزشکی کشور که در هتل پارسیان کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: گاهی بخش خصوصی به منظور تسریع برنامه‌های درمانی و ترخیص کالای خود حاضر به دریافت وام با سود 27 درصد شده‌اند.

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: امید داریم با پیگیریهای وزارت بهداشت در آینده‌ای نزدیک بیش از 8000 میلیارد در قالب متمم بودجه 95 در اختیار مراکز قرار گیرد و بدهی بخش خصوصی پرداخت شود.

بیگلر با اشاره به اهمیت رکن اصلی تجهیزات پزشکی در کنار دارو و ضرورت برنامه‌ریزی منسجم برای این بخش گفت:  باید 25 درصد پرداختهای سازمانهای بیمه‌گر به مطالبات دارو و تجهیزات تخصیص یابد که 10 تا 12 درصد از این میزان نیز مربوط به پرداخت مطالبات تجهیزات پزشکی است.

وی با بیان اینکه سالانه بیش از یک میلیارد و 300 میلیون دلار از  تجهیزات پزشکی توسط 1500 شرکت وارد کشور می‌شود، عنوان کرد: تمام این شرکتها در یک مرز حرکت می‌کنند و با توجه به هزینه‌های متعدی که بر آنها تحمیل می‌شود از نظر اقتصادی ارزش بالایی برای آنها ندارد.

بیگلر با اشاره به اینکه تولید داخل نیز یک بازار 900 میلیون دلاری را به خود اختصاص داده است، گفت: امید داریم تولید داخلی در سالهای آینده از واردات پیشی بگیرد هرچند هیچ‌گاه نمی‌توان ادعا کرد که از واردات بی نیاز هستیم زیرا کشورهای پیشرفته نیز این کار را نمی‌کنند.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد تشکیلات منسجم در کشور برای حوزه تجهیزات پزشکی افزود: تاکنون به دلایل متعدد تنها تمرکز به سمت بیمارستان بوده در حالی که بیمارستان تنها بخشی از تکالیف است و باید دامنه تکالیف را از چهار دیواری بیمارستان خارج کرد و به محل تولید و ورود محصول بسط داد و در این  مسیر چنانچه ابزار کنترلی در نظر گرفته نشود مشکل ایجاد می‌شود.

بیگلر با بیان اینکه بیش از 90 درصد از دانشگاهها این تشکیلات را بارگذاری کرده‌اند و پیگیری بعدی آنها ایجاد و تأمین نیروهای مورد نیاز از بخش خصوصی و دولتی در این عرصه است، گفت: سازمانهای مردم نهاد باید در کنار دولت از این اقدام حمایت کنند و بخش دولتی جذب 1000 نفر نیرو در بخشهای مختلف سازمان شامل 130 نفر در حوزه تجهیزات پزشکی را دنبال می‌کند.

وی با اشاره به اینکه وجود دفتر فنی تجهیزات پزشکی برای ارئه خدمات مهندسی پزشکی ضروری است و وجود آن اثربخشی بالایی دارد، اظهار کرد: ضعف در این زمینه سبب کاهش بهره‌وری تجهیزات بیمارستانی و کاهش عمر آنها شده است در حالی که این تجهیزات سرمایه‌های عظیم کشور هستند.

بیگلر با بیان اینکه 125هزار تخت بیمارستانی در 900 بیمارستان کشور فعال است، عنوان کرد: تمام نیروهایی که در این عرصه با مجموعه دانشگاهها همکاری می‌کنند کمتر از 1000 نفر است و این با 6000 نیرویی که در دفاتر فنی فعالیت می‌کنند قابل مقایسه نیست.

وی با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت سبب ایجاد تحولاتی در عرصه‌های مختلف از جمله تجهیزات پرشکی و قیمت‌گذاری آن بود، گفت: همکاری بخش خصوصی در این زمینه بزرگترین سرمایه است و چنانچه حمایت بخش خصوصی نباشد با چالشهای متعددی روبه‌رو می‌شویم.

بیگلر با بیان اینکه استان کرمانشاه قطب صنعتی تجهیزات پزشکی است، اظهار کرد: بخشی از فعالیتهای اداره تجهیزات پزشکی معادل 10 درصد آن در داخل بیمارستان و مابقی مربوط به خارج از بیمارستان است و  بیمارستان و محصولات وارده به بیمارستان برای این اداره از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

وی با اشاره به اینکه تولیدات تجهیزات پزشکی در زمینه کنترل و نظارت به شدت دچار ضعف شده است، بیان کرد: کیفیت کالاها باید تضمین شود به طوری‌که نظارت و بررسی در مراحل مختلف از جمله ترخیص در گمرک، تولید در کارخانه و استفاده تشدید شود.

بیگلر درباره طرح PMS و تأثیرات مثبت آن بر ارتقای کیفیت تجهیزات پزشکی گفت: برای اجرای این طرح 160 تا 170 میلیون تومان در اختیار هر دانشگاه علوم پزشکی قطب قرار داده شده است تا از تجهیزات پزشکی در سطح فروشگاهها و مکانهای عرضه و بیمارستانها نمونه برداری کنندو کیفیت آن را مورد بررسی قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه ورود کالاهای تقلبی به بازار به اسم ایرانی یکی از معضلات تولید داخل است، اظهار کرد: امسال چهار برخورد تخلفاتی در عرصه پزشکی رخ داد که سه مورد آن مربوط به تقلبات تجهیزات پزشکی بود که ورود ضایعات شرکتهای خارجی از این دشته تخلفات بود.

بیگلر با بیان اینکه 119 برند تجهیزات پزشکی دارویی خارجی در کشوروجود دارد، خاطرنشان کرد: دستیابی به میزان معقولی از برندهای خارجی در بازار تجهیزات پزشکی برای افزایش رقابت‌پذیری و نظارت ضرورت دارد.