به گزارش افکارنیوز،

علمای اهل سنت با تاکید بر اینکه حکام سعودی نمی‌توانند از مسئولیت فاجعه منا شانه خالی کنند اعلام کردند حاجیان ‌بر اثر ‌بی‌کفایتی آل‌سعود جانشان‌ را از دست دادند و محاکمه مسببان فاجعه منا خواسته جهان اسلام است.

ماموستا عبدالرحمن خدایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج با اشاره به فاجعه منا اظهار داشت: فاجعه منا فاجعه‌ای جانگداز برای جهان اسلام بود و مسلمانان و غیرمسلمانان در سراسر جهان از این واقعه دردناک متأثر شدند.

وی گفت: مایه تأسف است که بی‌مبالاتی و کم‌لیاقتی و کم‌کاری سبب شود در سرزمین وحی، فاجعه‌ای با آن عمق روی دهد و چند هزار مسلمان قربانی شده و خانواده‌های بسیاری در جهان اسلام داغدار شوند.

امام جمعه سنندج خاطر نشان کرد: کم‌کاری و بی‌لیاقتی کسانی که خود را خادم حرمین شریفین نام نهاده‌اند عامل اصلی فاجعه منا بود و برای جلوگیری از تکرار آن واقعه تکان دهنده باید چاره‌اندیشی شود.

وی گفت: حکام آل‌سعود باید از آن واقعه متنبه می‌شدند و خدمتگزاری واقعی حرمین شریفین را در پیش می‌گرفتند اما متأسفانه هیچ نشانه‌ای در این زمین وجود ندارد.

ماموستا خدایی افزود: حفظ حرمت و حفاظت از جان زائران خانه خدا وظیفه حاکمان سعودی است و هرگونه کم‌کاری و بی‌مبالاتی در این حوزه از سوی هیچ مسلمانی قابل پذیرش نیست.

وی با اشاره به دلیل عدم همکاری آل سعود با کشورهای اسلامی برای روشن‌تر شدن فاجعه منا اظهار کرد: رفتار آل سعود غیرقابل قبول است و این رویکرد ناشی از اطاعت آل سعود از مستکبران است.

امام جمعه سنندج گفت: تجربه ثابت کرده حکامی که در کشورهای اسلامی گوش به فرمان ابرقدرت‌های فاسد عمل کنند عمری کوتاه دارند و دیری نمی‌گذرد که ملت‌های مسلمان در همان کشورها طومار حکومت آنها را در هم می‌پیچند.

وی با اشاره به ضرورت پیگیری فاجعه منا در محاکم بین‌المللی افزود: اگر فاجعه منا به دلیل کوتاهی در انجام وظیفه روی داده باشد مسببین باید به اشد مجازات برسند و این امر خواسته جهان اسلام است.

ماموستا خدایی اظهار کرد: گذر زمان سبب نخواهد شد فاجعه منا از ذهن ملت‌های مسلمان پاک شود و حکام سعودی نمی‌توانند از مسئولیت پاسخگویی درباره آن فاجعه تأسف‌بار شانه خالی کنند.

وی گفت: کسانی که با تدبیر نابخردانه خود به دنبال محروم کردن مسلمانان از زیارت خانه خدا هستند باید بدانند که در سایه اتحاد جهان اسلام از کرده خود پشیمان خواهند شد و خداوند هم از این گناه آنها چشم‌پوشی نخواهد کرد.

ماموستا محمدی: آل‌سعود موجبات خرسندی صهیونیسم را فراهم می‌کند

ماموستا محمد محمدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه اظهار داشت: کنگره عظیم حج که نماد وحدت و همدلی مسلمانان جهان است با انگیزه‌های سیاسی و اقدامات آل‌سعود به محل اختلاف و تفرقه تبدیل شده است.

محمدی اقدامات جنایتکارانه رژیم آل‌سعود را خرسندی صهیونیسم و دشمنان وحدت امت اسلامی دانست و گفت: در شرایط کنونی حریم امن الهی جولانگاه حرمت‌شکنان حریم کرامت انسانی شده است.

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه با اشاره به سالگرد قربانی شدن حجاج منا در مسلخ بی‌تدبیری حکام آل‌سعود عنوان کرد: این حاجیان بی‌گناه در قربانگاه منا به چاقوی بی‌تدبیری آل‌سعود مظلومانه و تشنه لب ذبح شد.

وی با بیان اینکه این حادثه دردناک هیچ‌گاه از ذهن جهان اسلام پاک نخواهد شد گفت: جای تأسف است که دل مالامال از غم و تأثر خانواده‌های چشم به راه شهدای آن فاجعه حتی تسلیت و عذرخواهی دست اندرکاران اهمال‌گر سعودی را تاکنون نشنیده است تا مرهمی کوچک بر دل مجروح آنها باشد.

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه با اشاره به اقدامات ظالمانه آل‌سعود در محروم کردن حجاج ایرانی که سال‌ها دل در گرو طواف بیت‌الله و همنشینی با رسول‌الله را دارند افزود: این رژیم، ظالمانه  ایرانیان را از این فیض و برکت پروردگار محروم کرد و مانع این وصال عارفانه شد.

ماموستا محمدی با بیان اینکه این اقدامات موهن و نابخردانه رژیم متحجر آل‌سعود در نزد تمامی مسلمانان محکوم است بیان کرد: انتظاری که مسلمانان از این حکومت دارند، پذیرش مسئولیتها از سوی این حکومت و تفکر و تعقل در شیوه رفتاری خشن و غیراسلامی آنها است.

ماموستا غفوری: مدیریت حج از آل‌سعود سلب شود/ دولت حقوق شهدای منا را پیگیری کند

ماموستا ملاعبدالله غفوری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه اظهار داشت: ارتباط و سرسپردگی کامل رژیم آل‌سعود پس از حادثه خونین‌بار کشتار حجاج در منا با آمریکا و رژیم صهیونیستی برای همه مسلمانان مشخص و محرز شد و این رژیم بی‌کفایت به دنیا نشان داد که به‌جای خادم‌الحرمین، خادم اسرائیل غاصب و آمریکای جنایتکار است.

امام جمعه روانسر درخواست سلب مدیریت حج از آل‌سعود از سوی تمام کشورهای اسلامی را ضروری دانست و گفت: مدیریت حج باید شورایی شود زیرا مکه مکرمه به همه مسلمانان و انسانهای موحدی که به دعوت حضرت ابراهیم(ع) لبیک گفته‌اند تعلق دارد.

غفوری با بیان اینکه حادثه منا در ایام عید قربان سال گذشته در حقیقت بی‌کفایتی و بی‌تدبیری رژیم آل‌سعود را در مدیریت حج اثبات کرد، عنوان کرد: مکه مکرمه باید همواره در طول ایام حج جایگاه و حریم امن الهی برای طواف مسلمانان باشد اما در چندین سال گذشته و به‌خصوص در ایام حج سال گذشته شاهد اتفاقات خونین و ناگواری در این حریم امن از سوی رژیم بی‌کفایت آل‌سعود بودیم.

وی با ابراز اینکه مراسم منا، عید قربان و سایر مراسم احرام برای مسلمانان یک درس تعلیمی و تربیتی است، افزود: در ایام عید قربان سال گذشته مسلمانان به‌قصد رمی جمرات و قربانی کردن وارد صحرا منا شدند، اما به‌علت بی‌کفایتی رژیم آل‌سعود و نداشتن امنیت جانی، خود در این صحرا قربانی شدند.

امام جمعه روانسر با یادآوری اینکه همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند، مدیریت مکه مکرمه باید به‌صورت شورایی از سوی تمام کشورهای اسلامی صورت بگیرد، گفت: خادمین این حرمین شریفین باید خادم‌الحرمین واقعی باشند نه خائنین به حرم و مسلمانان باید با تدبیر و چاره‌اندیشی و اعتقاد واقعی به خدا، اداره این اماکن مقدس را از آل‌سعود بگیرند.

وی با اشاره به تجاوزات وحشیانه رژیم آل‌سعود علیه کشورهای اسلامی و به‌ویژه مردم یمن، تجهیز گروه‌های ملحد و تکفیری به‌منظور کشتار مسلمانان گفت: هدف اصلی رژیم آل‌سعود از کشتار فجیع مسلمانان در منا شکستن وحدت امت اسلامی و تفرقه‌افکنی بین مسلمانان است.

غفوری برگزاری همایش کاروان بیت عتیق شهدای منا در برخی از شهرهای کشور را یک کار بسیار ارزنده و تأثیرگذار دانست و اظهار کرد: این چنین همایشهایی باید در سایر کشورهای اسلامی نیز برگزار شود تا مبارزه با رژیم جنایتکار آل‌سعود همگانی شود.

وی با تذکر اینکه دولت کنونی در نظام جمهوری اسلامی ایران نباید در پیگیری مباحث حقوقی و سیاسی فاجعه منا کوتاه بیاید، گفت: کشورهای اسلامی نیز باید با توجه به فرامین مقام معظم رهبری و حفظ وحدت اسلامی در قبال فاجعه منا و کشتار مسلمان یمن کوتاه نیایند و باید رژیم جنایتکار آل‌سعود را به سزای اعمال خود برسانند.

ماموستا شیخی:کوتاهی آل‌سعود در فاجعه منا خیانت بزرگی به اسلام و مسلمانان بود

ماموستا احمد شیخی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه اظهار داشت: رژیم آل‌سعود اعلام کرد که بنا به تناسب شرایط زمانی و مکانی از حجاج برای مراسم حج دعوت می‌شود که پس از مشاهده شرایط حج امسال بر همگان محرز شد که این رژیم از مدیریت حج ناتوان است و باید مدیریت حج را به سایر کشورهای اسلامی بسپارد.

امام جمعه ثلاث باباجانی با بیان اینکه ادامه روند کنونی مدیریت حج توسط آل‌سعود برای حجاج خطرآفرین است گفت: این رژیم قادر به حفظ امنیت جانی مسلمانان نیست و وقتی که حجاج بیت‌الله الحرام در حرم امن الهی احساس ناامنی کنند به‌طور قطع به زیارت خانه خدا نخواهند رفت و این فریضه الهی برای مدتی کنار گذاشته می‌شود.

شیخی با اشاره به آیات سوره لقمان که خداوند می‌فرماید در حرم امن الهی یعنی مکه مکرمه آهسته راه بروید و صدای خود را بالا نبرید افزود: از این آیات برداشت می‌شود که در این حرم امن الهی باید سلامت و امنیت همه زائران خانه خدا حفظ شود و مسلمانان در این مکان احساس امنیت و آرامش واقعی کنند.

وی متولیان امر حج را در قبال ناامنی و حوادث سال گذشته که مسئولیت حفظ امنیت در این منطقه را برعهده داشتند مسئول دانست و اظهار کرد: کوتاهی آل‌سعود خیانت بزرگی به اسلام و مسلمانان بود و این خیانت برای جهان اسلام قابل قبول و پذیرش نیست که تا قیامت دست آل‌سعود به خون حجاج آغشته است.

امام جمعه ثلاث باباجانی با اشاره به تجمع هرساله فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلف در مناسک حج در جهت افزایش وحدت اسلامی گفت: مکه مکرمه از صدر اسلام به عنوان یک مکان امن شناخته شده است که باید این امنیت حفظ شود و اگر رژیم جنایتکار آل‌سعود نمی‌تواند امنیت این منطقه را حفظ کند باید جهان اسلام برای آن چاره‌اندیشی کند.

شیخی در مورد وظیفه مسئولان در قبال شهدای حادثه منا عنوان کرد: دولت باید با پیگیری جدی حقوقی و سیاسی این موضوع درصدد اخذ مطالبات به حق بازماندگان این حادثه باشد و از نظر قانونی و بین‌المللی مراتب اعتراض خود را به مجامع جهانی اعلام و خواستار برخورد جدی با کارشکنی‌های این رژیم خبیث باشد.

وی با اشاره به اینکه دشمنان اسلام به دنبال ایجاد ناامنی و تفرقه‌افکنی در جوامع مسلمان هستند گفت: دشمنان اسلام به دنبال بهره‌برداری و سواستفاده از ناهنجاری‌های سیاسی، مذهبی، اجتماعی و شکاف قومی به وجود آمده در کشورهای اسلامی هستند و جوامع مسلمان باید مراقب نقشه‌های شوم دشمنان باشند.

مولوی عبداللهی: مجمعی از کشورهای اسلامی حرم شریف الهی را اداره کنند

مولوی سیداحمد عبداللهی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در درمیان اظهار داشت: واقعه منا یک واقعه ناگوار است که همیشه در اذهان خواهد ماند و در حقیقت مصیبت بزرگی است که فراموش نمی‌شود.

وی تصریح کرد: این فاجعه مصیبتی عظیم بود زیرا که خانواده‌های زیادی پدر و مادر خود را در این واقعه از دست دادند و یا همسرانی که با هم عازم این سفر شدند ولی یکی از آنها با چشمی گریان از سفر برگشت و از خداوند متعال می‌خواهیم به بازماندگان این فاجعه صبر عطا فرماید.

امام جمعه اهل‌سنت درمیان بیان کرد: موضوع حج یک فریضه است که بر تمام مسلمان که شرایط عزیمت را داشته باشند واجب است و سرزمین وحی متعلق به تمام مسلمانان جهان است و هیچ شخصی بر حرم مالکیت شخصی ندارد و امسال حجاج ایرانی نتوانستند به حج مشرف شوند به دلیل کارشکنی دولت سعودی و شرایط سختی که از طرف آنها وضع شد.

عبداللهی خاطرنشان کرد: آل‌سعود هیچ تلاشی برای علت‌یابی این حادثه نکرد و قضا و قدر که امری مقدس است را در این امر دخیل دانست.

وی تأکید کرد: باید در مجامع بین‌المللی این فاجعه رمزگشایی شود تا بی‌لیاقتی حکام آل‌سعود که در سالهای قبل نیز این چنین مواردی اتفاق افتاده است در اداره حرم امن الهی اثبات شود و مجمعی از کشورهای اسلامی این حرم شریف الهی را اداره کنند.

امام جمعه اهل سنت اظهار امیدواری کرد که در سالهای آینده حجاج ایرانی بتوانند در کنار دیگر مسلمانان در کمال امنیت این فریضه الهی را انجام دهند.

آخوند نوریزاد: آل سعود به دنبال ناامنی در منطقه و اختلاف بین مسلمانان است

آخوند عبدالباسط نوریزاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گنبدکاووس درباره جنایت آل سعود اظهار داشت: حکام آل سعود با پشتیبانی استکبار جهانی و صهیونیست برای همه مسلمانان در منطقه ناامنی و اختلاف ایجاد کرده و دشمنان همیشه سعی دارند بین مسلمانان اختلاف قومی و مذهبی ایجاد کند.

وی افزود: دولت عربستان سعودی نیز با همین رویکرد در تلاش برای اختلاف بین مسلمین است و سعی می‌کند با اسلام آمریکایی و وهابیت بین مسلمانان تنش و اختلاف ایجاد کند.

وی ادامه داد: در این راه از پرورش فرقه تکفیری استفاده کردند که می بینیم خداوند متعال آن فرقه مذموم و پلید را به جان خود حکام سعودی انداخته است.

آخوند نوریزاد تصریح کرد: دولت عربستان در کشورهای اسلامی دخالت کرد و برای ایجاد اختلاف و ناامنی آن‌ها را تحریک کرده و مردم مسلمان یمن، چه زن و کودک از دست این جنایتکار در امان نبوده و اطفال و مردم بی‌گناه را به خاک و خون کشانده است.

وی اظهار داشت: در صورتی که مردم این کشور استقلال خود را می‌خواهند و دوست دارند کشورشان را خودشان اداره کنند نه یک سری افراد وابسته به بیگانگان که این امر از نظر دولت عربستان امکان‌پذیر نیست.

آخوند نوریزاد با اشاره به جنایات آل سعود در کشور عراق و بحرین اظهار کرد: جنایات آل سعود برای مسلمانان همه جهان به ویژه مردم مسلمانان منطقه به وضوح آشکار است و مردم بحرین با حمایت از علمی دین خود سعی و تلاش کرده برای پیشبرد اهداف دین اسلام حرکت کند که در این راستا جنایتکاران با برگزاری دادگاه نمایشی و احکام فرمایشی آنان را محکوم می کنند که همه اینها با حمایت دولت عربستان سعودی است.

وی اظهار کرد: برای هر مسلمان در هر مذهبی با اینکه مذهب اسلام نباشد جای تاسف است که جلوی تبلیغ دین را گرفته و از احکام الهی ممانعت کنند.

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس درباره محروم شدن برخی از مسلمانان به ویژه ایران اسلامی از مناسک حج افزود: امسال مردم از مناسک حج محروم شدند و دولت عربستان با بهانه‌های مختلف و با شروط بی‌جا «ان سبیل الله» کرد، البته مردم ایران اسلامی می‌دانند این بهانه‌ها برای ایجاد اختلاف و تنش بوده و عمل آل سعود از مصادیق بارز «ویصدون ان سبیل الله»  است.

وی اظهار داشت: در این راستا مقام معظم رهبری خطاب به مردم مسلمان کشورمان و همه مسلمانان جهان اظهار داشت که به هیچ عنوان زیر بار ذلت نمی‌رویم و باید به معنای واقعی الهی و سیاسی و برائت جستن از مشرکین و منافقین صورت گیرد و این گفته مقام معظم رهبری برای همه ما مسلمانان چه شیعه چه سنی حجت تمام است.

نوریزاد درباره جنایات آل سعود در فاجعه منا گفت: اتفاق و فاجعه سال گذشته منا براساس بی‌کفایتی و بی‌درایتی مسئولان آل سعود بود و جای تاسف است کشوری که خود را مدعی اسلام و دین می‌داند برای جان مسلمانان هیچ گونه ارزشی قائل نشود.

وی ادامه داد: برای ما مشخص شد که بی‌ارزش‌ترین مسئله در عربستان سعودی جان یک شخص مسلمان حاجی است و در این خصوص حکام سعودی هیچ گونه غرامتی به خانواده‌های شهدا پرداخت نکرده و یا حتی عذرخواهی شفاهی نیز انجام نداده‌اند، که این بیانگر قصی القلب بودن آن‌هاست و ذهن مسلمانان را به دوران جاهیلیت و قبل از اسلام می‌برد.

آخوند نوریزاد با تاکید بر اداره حرمین اظهار داشت: از مجامع بین المللی می‌خواهیم تصمیم مقتضی درباره اداره حرمین شریفین گرفته شود و واضح است که بیت الحرام و مدینه منوره برای یک کشور و یک خاندان منحصر به فرد یا یک شخص نیست و از دولت جمهوری اسلامی ایران می‌خواهیم در راستای احقاق حق و مطالبات خانواده شهدای خانواده شهدای منا از طریق دادگاههای بین المللی و براساس مقرارت و موازین قانونی اقدامات لازم را مبذول دارند.

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس درباره عید قربان امسال با توجه به نخستین سالگرد شهدای منا گفت: با تسلیت به همه مردم به ویژه خانواده آن شهدا و آرزوی صبر و شکیبایی برای آنان از خداوند متعال، ما مردم منطقه همانند گذشته همواره در کنار این خانواده‌ها هستیم و از مردم می‌خواهیم مانند همیشه عطوفت و رفعت و همکاری اسلامی داشته باشند تا تسلی خاطر بازماندگان باشد.

ماموستا اسماعیلی:سلب مدیریت از عربستان در اداره حج بزرگ‌ترین خدمت به جهان اسلام است

ماموستا یحیی اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیهبا اشاره به بی‌سابقه بودن فاجعه منا اظهار داشت: اگر تاریخ حج و تاریخ مکه را بررسی کنیم، هیچ حادثه‌ای شبیه حادثه منا را پیدا نمی‌کنیم چرا که در نوع خود و از زمان حضرت ابراهیم(ع) تا به حال بی‌سابقه بود و حتی در صدر اسلام هم برای اجرای بهتر مناسک حج، کارها به‌خوبی انجام می‌شد.

وی با اشاره به فاجعه نامیدن آن حادثه تصریح کرد: حادثه منا قطعاً یک فاجعه بود چرا که هشت هزار نفر از  مهاجران الی‌الله و کسانی که به‌خاطر خدا به حج رفته بودند در یک روز به‌دلیل سوء مدیریت حکام سعودی به شهادت رسیدند که اگر کمی به فکر مسلمانان و امنیت حجاج بودند این حادثه رخ نمی‌داد.

امام جمعه موقت مهاباد با تشریح سوءمدیریت سعودی‌ها خاطرنشان کرد: مسئولین عربستان از یک سوی در یمن درگیرند و کودکان و ملت مظلوم یمن را بمباران می‌کنند و از طرف دیگر این قبیل کارها را انجام می‌دهند که به‌دلیل ندانم‌کاری و بی‌لیاقتی آنها است.

وی افزود: تنها عامل این حادثه سهل‌انگاری سعودی‌ها نبود چرا که آنها اصلاً به‌فکر مدیریت حج، به‌فکر مسلمانان و به‌فکر مقام و بزرگی کعبه نیستند بلکه صرفا به‌فکر خوش‌گذرانی و خدمت به امپریالیسم و آمریکا هستند.

اسماعیلی با یادآوری فرمایش مقام معظم رهبری در سلب مدیریت حج از عربستان اظهار داشت: این فرموده ایشان، بزرگترین اندیشه‌ای است که از رهبری تلاوت شده و باید جهان اسلام از آن استقبال کرده و از طریق شورایی یا همکاری دولت‌ها مراسم حج مدیریت شود.

وی افزود: دولت هم باید از طریق دیپلماسی و سازمان‌های حقوق بشری از حقوق نه‌تنها حجاج ایرانی بلکه سایر شهدای منا را پیگیری کند چرا که فقط ایران این توان را دارد چرا که بعد از این حادثه کسی جرئت اعتراض نداشت چون بعد از فرمایشات امام خامنه‌ای بود که مسلمانان به جوش آمده اعتراض کردند.

امام جمعه موقت مهاباد بیان کرد: بنا به فرموده رهبری، علت این حادثه به سوءمدیریت سعودی‌ها بر‌می‌گردد چرا که مدیریت نداشته و به‌‌فکر جان و امنیت حجاج نیستند که اگر بودند برنامه‌ریزی صحیحی انجام می‌دادند حتی وقتی که میهمانی به منزل فردی می‌آید، وی تمام هم و غم خود را صرف استقبال و پذیرایی از وی می‌کند.

وی با یادآوری اهمیت مطالعه فلسفه و ارکان حج گفت: در فلسفه وجودی حج و ارکان آن نکات برجسته‌ای وجود دارد؛ از ابتدای حج و از زمانی که حاجی احرام می‌بندد مناسک خاصی هستند که اگر مطالعه دقیق صورت گیرد، مشخص می‌شود که آن حجی که هدف پیامبر(ص) و مد نظر خداوند بوده فراموش شده است که عامل اصلی آن عربستان سعودی است.

امام جمعه موقت مهاباد با تذکر نسبت به اهمیت  برائت از مشرکین در مراسم حج تصریح کرد: در زمان خود پیامبر اسلام(ص) هم این فریضه وجود داشت و حتی زمانی هم که ایشان نمی‌رفتند نوابی را برای مثال حضرت علی(ع) می‌فرستادند تا در روز حج اکبر برائت از مشرکین کند.

وی گفت: در صدر اسلام کفار و منافقین مانع از انجام حج و برائت از مشرکین توسط رسول خدا(ص) می‌شدند و الآن هم عربستان سعودی به‌جای آنها این کار را انجام می‌دهد و مانع از این فریضه الهی می‌شود.

اسماعیلی افزود: همان‌گونه که امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری بر وجود برائت از مشرکین تأکید دارند که اگر نباشد حج، حج خالی بوده و فایده و سودی ندارد چرا که فلسفه وجودی حج نشان دادن قدرت و اقتدار مسلمانان به کفار و دشمنان اسلام است که الآن به‌جای کفار، عربستان از اجرای آن جلوگیری می‌کند.

ماموستا راستی: رفتار آل سعود خلاف شرع و دین مبین اسلام است/‌آل‌سعود ‌تعهدی به شعائر اسلامی و مناسک حج ندارد

ماموستا محمدامین راستی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، با بیان اینکه آل سعود امسال مانع سفر حجاج ایرانی به سرزمین وحی شد، اظهار داشت: رفتار آل سعود خلاف شرع و دین مبین اسلامی و عملی شیطانی است و واقعاً مشخص است آل سعود مزدور آمریکا و استکبار جهانی است و دقیقاً اهداف آن‌ها را تأمین می‌کنند. واقعا مشخص است حجی که مسلمانان ایران انجام می‌دهند حجی بت‌شکن است.

امام جمعه موقت سنندج تصریح کرد: دلیل فاجعه منا معلول به یک علت نیست و دارای علت‌های متفاوتی است که علت اصلی این کار ندانم‌کاری، بی‌لیاقتی و بی‌کفایتی مسئولان امور حج عربستان سعودی است و اینکه آل‌سعود هیچ تعهدی به شعائر اسلامی و مناسک حج ندارند. اگر تعهد داشتند تمهیدات لازم را فراهم می‌کردند که مردم به‌راحتی بتوانند ایاب و ذهاب و مناسک حج خود را به نحو احسن اجرا کنند.

وی گفت: علت دیگر این است که شاید واقعاً این رفتار عمدی بوده که راه خروجی این زائران را مسدود کردند تا آن مشکلات برای مسلمانان پیش آمد و بیش از 7000 نفر از حاجیان شهید شدند.

ماموستا راستی با اشاره به‌ دلیل عدم همکاری آل‌سعود با کشورهای اسلامی برای روشن‌تر شدن فاجعه منا افزود: آل‌سعود خودش می‌داند که یقیناً اگر همکاری کنند مسئله آشکار می‌شود و قضیه کاملاً روشن می‌شود که چه جنایتی مرتکب شده‌اند، آل سعود هیچ‌وقت حاضر نیست که تن به این کار بدهد.

وی با اشاره به پیگیری این فاجعه در محاکم بین‌المللی اظهار داشت: این فاجعه واقعاً قابل پیگیری است و اگر کشورهای آمریکا و اسرائیل و استکبار جهانی حاضر شوند نتیجه می‌دهد در غیر این صورت شکایت به نتیجه‌ای نمی‌رسد.

امام‌جمعه موقت سنندج درباره اینکه اگر مدیریت حج به دست کشورهای اسلامی سپرده شود، گفت: سرزمین حج به‌ویژه 2 شهر مکه و مدینه، مختص به جای خاصی نیست، بلکه مختص به‌تمام مسلمانان دنیا است و باید در مدیریت حج و این دو شهر بزرگ، همه مسلمانان نقش داشته باشند.