به گزارش افکارنیوز،

"لگجی" نام گیاهی بوته ای است که در مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد  به وفور یافت می شود، که باید گفت این گیاه خواص دارویی و طبی کم نظیری است و در طب قدیم یونانی و عرب مورد استفاده قرار می گرفته است.پوست این گیاه آرام کننده ، معرق و ملین است و در رفع سرفه و تسکین حملات آسم موثر است.

گفته می شود این گیاه دارای خواص دارویی و درمانی فراوانی است که از جمله خواص دارویی این گیاه می توان به بالا بردن مقاومت بدن در برابر سرماخوردگی، خاصیت ضد نفخ، تحریک و تقویت کبد و ضد عفونی کردن کلیه و بواسیر و رماتیسم و شستشوی روده اشاره کرد.

 

این میوه پرخاصیت درمناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد همچون حاشیه و بیابان های اطراف شهرها از اواخرتیرماه به بار می نشیند و باردهی آن تا اوایل مهرماه ادامه دارد.

 

شاید تنها تعداد کمی از مردمان این استان با این میوه آشنایی چندانی داشته باشند و با جمع آوری این هندوانه های کوهی از آن برای تهیه ترشی و انواع چاشنی های غذایی استفاده می کنند و به ندرت از میوه رسیده آن به صورت تازه مصرف می کنند.

 

این گیاه در نقاط دیگر کشورهمچون استان ایلام، فارس، کرمانشاه، خوزستان وبوشهر نیز رشد می کند و با اسامی متعدد همچون کَبَر، لیجین، خاروک یا علف مار نیز شناخته می شود.