به گزارش افکارنیوز،

مسلم فدایی  مدیرعامل این کارخانه گفت:  این کارخانه نیز همچون سایر کارخانه ها در شرایط فعلی اقتصاد در کشور، با مشکلاتی از کمبود مواد اولیه گرفته تا مشکلات فروش و بازار صادرات مواجه است اما متاسفانه بیشتر حمایت ها از واردات است و از بخش صادرات حمایتی نمی شود.

 

neopan qaboosnameh (9)

 

وی افزود:  کارخانه نئوپان زیر نظر بنیاد مستضعفان می باشد و به همین دلیل ۶ سال است که مشمول ۲ درصد مشوق صادراتی نیز نمی شود در صورتیکه این درصد بسیار کم است و در سایر کشورها از جمله ترکیه بین ۱۰ تا ۱۳ درصد می باشد.

حمایت از صادرات حمایت کلامی است و حمایت عملی از صادرات نداریم

فدایی با عنوان این مطلب که حمایت ها از صادرات عمدتا کلامی است، افزود: متاسفانه محدودیت های زیادی در صادرات وجود دارد و از سویی انبوه واردات که تسهیلات هم می گیرند موانعی را ایجاد می کند.

 

????????????????????????????????????

neopan qaboosnameh (3)

 

وی اذعان کرد: وصول مطالبات در صادرات نیز با مشکلاتی مواجه است. برای مثال بانک های ایرانی که در کشورهای ترکمنستان و تاجیکستان و امثالهم نمایندگی دارند؛ مجوز ارسال پول به ایران را ندارند و این وصول مطالباتِ اقلام صادراتی ما را سخت می کند.

مسلم فدایی ادامه داد: محصولات ما ۲۲ سال است حضور مستمر در ترکمنستان دارد و یک میلیون دلار صادرات به سه کشور ترکمنستان، افغانستان و عراق داشتیم.

 

????????????????????????????????????

 

وی با اشاره به تاریخچه این کارخانه تصریح کرد: کارخانه نئوپان گنبد در سال ۵۴ آغاز به کار کرد و امروز با ۲۰۰ نفر پرسنل ،در سه دسته محصول «نئوپان خام در طرح های مختلف»،« نئوپان ملامینه در رنگ و طرح مختلف »و «ام دی اف ملامینه در طرح و رنگ مختلف» تا ظرفیت تولید ۸۲ هزار متر مکعب می تواند تولید داشته باشد که با توجه به مشکلات این میزان تولید در سال گذشته به کمتر از ۷۰ هزار مترمکعب رسیده است.

 

neopan qaboosnameh (8)

 

مدیرعامل نئوپان گنبد اظهار کرد: از سه سال پیش تصمیم به فروش این شرکت گرفته شده است و این مسئله را دو سال پیش به مسئولین شهرستان اطلاع دادم تا اگر می توانند برای حفظ آن گامی بردارند ولی تا امروز اقدامی انجام نشده است.

neopan qaboosnameh (10)

وی اضافه کرد: این خبر در اسفند ماه ۹۳ در جلسه ای عمومی به همکاران اعلام شده است و اگر هر روزی که خریداری با پیشنهاد مناسب برای کارخانه پیدا شود؛ قطعا فروش آن به فردا گذاشته نخواهد شد. البته علی رغم اینکه قیمت کارشناسی مشخص شده، خوشبختانه هنوز مزایده انجام نشده است و شاید این تاخیر به دلیل انجام تعهدات این کارخانه نسبت به سهامداران وکارکنان باشد.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

سنوات بازنشستگان طبق قانون پرداخت شده است

چندی پیش تعدادی از بازنشستگان این کارخانه مدعی شدند مدیریت فعلی از ابتدای مدیریتش اقدام به کاهش سنوات پرداختی به ۳ ماه و بعد ۲ ماه و در آخرین اقدام به کمتر از ۲ ماه کرده که با توجه به حقوق های پایین کارگران در کارخانه نئوپان گنبد، سنوات پرداختی بسیار ناچیز بوده است و عملاً کارگران بعد از بازنشستگی بی پناه رها می شوند.

مدیرعامل کارخانه نئوپان گنبد در این رابطه نیز  به خبرنگار ما گفت: در مورد ادعای کاهش این سنوات باید بگویم که کاهش این سنوات از سه ما به یک ماه با تصمیم سهامداران در سال ۸۴ انجام گرفته، در حالیکه آغاز خدمت من در جایگاه مدیریت از سال ۸۵ است و این کاهش ارتباطی به بنده ندارد، هر چند طبق ماده ۲۴ قانون کار  باید ۳۰ روز سنوات به بازنشستگان پرداخت شود.

وی ادامه داد: در سال ۸۵ با مشورت سهامداران قرار شد علاوه بر سنوات مبلغی نیز به عنوان پاداش که میزان آن در اختیار کارخانه است و اجباری نیست به بازنشستگان پرداخت شود، البته با این شرط که ثابت نباشد و بر اساس نظر مدیر پرداخت شود که بیش از ۸۰ نفر ار سال ۸۵ تا کنون با این شرایط بازنشست شده اند اما تعداد اندکی معترض هستند.

فدایی افزود: در چند سال اخیر سهامداران میزان پاداش را زیاد تشخیص داده اند و چون تعهدی در قبال پرداخت آن ندارند ،خواستار کاهش آن شدند و از سال ۹۳ نیز گفته شد شرکت توانایی پرداخت پاداش را ندارد و دیگر پرداخت نشود.

در این اعتراض همچنین آمده است : کارفرما مبلغ سنوات و مطالبات کارگران را می بایست سریعاً پرداخت کند ، متأسفانه همین سنوات پرداختی اندک به کارگران معترض را طی یک سال و به صورت قطره چکانی پرداخت کرده ، به نحوی که این مبلغ عملاً از بین رفته است و دست کارگران خالی مانده است. در ادامۀ این گفتگو دلیل این موضوع را نیز از مدیرعامل کارخانه جویا شدیم.

مسلم فدایی در پاسخ به این مسئله نیز گفت: علی رغم در مضیقه بودن کارخانه از لحاظ مالی در یک سال گذشته ، یک میلیارد تومان تعهدات پرسنل بازنشسته پرداخت شده است هر چند این مبلغ طی ۶ تا ۸ ماه پرداخت شد اما اغلب به درخواست خود بازنشستگان بود که به دلیل نیاز مالی حاضر به دریافت چند مرحله ای سنوات خود شدند و در غیر این صورت شرکت می توانست بعد از گذشت همان ۶ تا ۸ ماه کل مبلغ سنوات را به حساب آنها واریز کند.

وی یادآور شد این مسئله به دلیل در مضیقه مالی بودن شرکت اتفاق افتاد و در سالهای گذشته طی دو ماه پرداخت می شد.

وی در مورد اینکه معترضین گفته اند چرا در این مدت سود سهامداران بطور کامل پرداخت شد ه است نیز افزود: کارخانه در حال کار است و تعهدات ما ابتدا در مقابل سهامداران، پرسنل تحت کار و سپس بازنشستگان می باشد .

و در مورد تعهد محضری نیز که معترضین مدعی شدند به اجبار از آنها گرفته شده است ،اذعان کرد: آنها با اختیار خود در محضر حاضر شدند و در صحت و سلامت اقدام به امضاء تعهد نامه کرده اند.

لینک مرتبط

آیا نفس های شرکت نئوپان گنبد کُند می زند؟