به گزارش افکارنیوز،

امانگلدی ضمیر عصر امروز در حاشیه بازدید از یک طرح اقتصادی در سقرتپه از توابع شهرستان گمیشان اظهار کرد: تفاهم‎نامه‎ای برای رفع محرومیت و توانمندسازی مناطق روستایی منعقد شد که طی آن استانداری گلستان و بنیاد علوی با قبول پرداخت پنج درصد از بهره‎های بانکی با بانک سینا در اجرای طرح توانمندسازی روستائیان گلستان پیشگام شدند و متقاضیان می‎توانند تا سقف 2 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کنند.

وی از اجرای طرح‎های تسهیلاتی دولت برای رفع محرومیت و توانمندسازی روستائیان خبر داد و تصریح کرد: روستاهای مرزی تسهیلات ویژه‎ای از طریق معاونت مناطق محروم توسعه روستایی ریاست‎جمهوری دریافت می‎کنند این تسهیلات برای مناطق روستایی و تعاونی‎های کوچک روستایی قابل ارائه است.

* محدودیت پرداخت تسهیلات به متقاضیان مناطق مرزی وجود ندارد

فرماندار گمیشان با بیان اینکه محدودیت پرداخت تسهیلات به متقاضیان مناطق مرزی به شرط ارائه طرح‎های اشتغالزایی وجود ندارد، افزود: اگر روستائیان بتوانند تشکلی حداقل با 25 خانوار تشکیل بدهند از تسهیلات کم‎بهره برخوردار می‎شوند و هر چه میزان مشارکت خانوارهای روستایی بیشتر باشد سقف بهره‎مندی آنها از تسهیلات افزایش پیدا می‎کند.

ضمیر با اشاره به به اینکه فرصت بسیار خوبی برای سرمایه‎گذاری در مناطق روستایی و مرزی فراهم شده است، ابراز کرد: سرمایه‎گذار بخش خصوصی نیز می‎تواند در اجرای طرح مشارکتی در مناطق روستایی اقدام کند و از این تسهیلات بهره‎مند شود.

وی تاکید کرد: اگر ظرفیت پروژه‎ها در اشتغالزایی برای روستائیان و توانمندسازی آنها اثربخش باشد به صورت ویژه از سرمایه گذاران حمایت خواهیم کرد.

* ضرورت استفاده از فناوری و بهره‎گیری از دانش بومی در ایجاد اشتغال پایدار

فرماندار گمیشان گفت: طرح دولت برای مناطق محروم در روستاهای مرزی صفر درصد و برای سایر روستاها سه درصد است، ما در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری به عنوان اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل مزین شده است هدف‎مان توانمندسازی روستائیان است.

ضمیر استفاده از فناوری و بهره‎گیری از دانش بومی را در ایجاد اشتغال پایدار مهم خواند و افزود: در روستای سقرتپه پرورش شتر و شترمرغ نیز در دستور کار است، سر6مایه‎گذارانی در این بخش اعلام آمادگی کردند که به زودی قطعی و عملیاتی می‎شود.