وزارت خارجه آمریکا گفت که آنتونی بلینکن ، وزیر خارجه این کشور می‌خواست مستقیما از زبان هفت زندانی سابق، بستگان دیگر افراد و فعالان درباره شرایطی که آنها و به طور کلی‌تر جامعه اویغورها با آن مواجه هستند، بشنود.  

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: وزیر خارجه فکر می‌کند دیدار با این اشخاص برای شنیدن داستان‌های دست اول آنها، شنیدن احساس آنها از قساوت‌های جاری در سین‌کیانگ و نگهداری یک میلیون اویغور در آنجا اهمیت دارد. همچنین فرصتی برای شرکت‌کنندگان فراهم شد تا هر توصیه و پیشنهادی که دارند، مطرح کنند.  

چین به اتهام بازداشت بیش از یک میلیون اویغور و دیگر اقلیت‌ها برای بازآموزی سیاسی در سین‌کیانگ، تحت انتقاد شدید بین‌المللی قرار گرفته است.

ند پرایس گفت، این جلسه نشان‌دهنده تداوم سیاست‌ آمریکا در مورد این موضوع بین دولت‌های بایدن و ترامپ است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:" آمریکا همیشه و بسیار واضح از این سوءاستفاده‌ها، از این قساوت‌ها، از نسل‌کشی جاری که در سین‌کیانگ در جریان است، انتقاد کرده است. و همانطور که مناسب می‌دانیم، گمان می‌کنم ما از ابزارهای بیشتری در آینده برای پاسخگو کردن مقام‌هایی که مسوول وقایع آنجا هستند، استفاده کنیم."

از زمان دولت دونالد ترامپ، آمریکا از چند جناح فشار بر چین را افزایش داده است که خصوصا مربوط به سرکوب در سین‌کیانگ و پیگرد مخالفان سیاسی و کاهش حقوق بشر در هنگ‌کنگ می‌شود. این فشارها شامل ممنوعیت سفر، تحریم‌های مالی و محدودیت‌های تجاری علیه صادرات چین به آمریکا می‌شود.