امیر تاجیک کارگردان مستند مسیر عاشقی گفت: مستند مسیر عاشقی در سه مرحله تصویربرداری شد، مرحله اول اربعین سال ۱۴۰۰ بود و بخش‌هایی هم امسال تصویربرداری داشتیم در مجموع ۳۰ روز تصویربرداری انجام شده است.

وی افزود: یکی از جذابیت‌های این مستند برای من این بود که رسانه ملی برای پخش خیلی مشتاق بود چون نسل جدید با پیاده‌روی اربعین و شیعیان عراق آشنا نیستند و مستند در مسیر عاشقی در این حوزه می‌تواند تاثیر گذار باشد.

تاجیک بیان کرد:در مسیر پیاده‌روی اربعین صد‌ها داستان وجود دارد و هر چه مستندسازان مختلف حضور پیدا کنند و آثار جدید بسازند، اما همچنان قصه متفاوت است که می‌توانیم ابعاد ناشناخته پیاده روی اربعین را روایت کنیم.

او ادامه داد: در این مستند روایتگر صحبت‌های زائرانی بودیم که در دوران رژیم بعث و دوره‌ای که صدام از پیاده‌روی زائران ممانعت می‌کرد، زوار از وسط نخلستان‌ها عبور می‌کردند. به دلیل مسائل امنیتی، در روز معمولا استراحت می‌کردند و پنهان می‌شدند و شب‌ها حرکت می‌کردند.

مدیر پیشین شبکه مستند اظهار کرد: پس از آشنایی با موسسه فرهنگی خیریه فدک الزهرای عراق و حدود شش ماه تحقیق و پژوهش این مستند ساخته شده است، آیت الله سید محمود شاهرودی، آیت الله حکیم و امام خمینی (ره) از احیاکنندگان پیاده روی اربعین بوده اند که در مسیر به سوالات شرعی زوار نیز پاسخ می‌دادند. این مسیر که حدود ۱۲۰ کیلومتر است، در میان شیعیان عراق به مسیر امام خمینی (ره) هم شناخته می‌شود.

مسیر پیاده‌روی اربعین صد‌ها داستان روایت نشده دارد

به گفته کارگردان «مسیر عاشقی»، این مسیر از نجف شروع می‌شود و به کوفه و مسجد سهله و از آنجا هم به منطقه طویریج و کربلا می‌رسد و چهره‌های سرشناسی دارد که در دورانی بسیار سخت به زائران خدمت رسانی می‌کردند. برای تولید این مستند از ابراز مختلفی همچون دوربین‌های حرفه ای، تصویربرداری هوایی و حتی موبایل استفاده کرده ایم و من تلاش می‌کنم موضوع تولید مستند موبایلی را جا بیاندازم.

«مسیر عاشقی» در ۱۵ قسمت تولید شده و از شبکه‌ سه ساعت ۱۷:۵۰، مستند و نسیم ساعت ۱۴:۳۰ پخش می‌شود.