به گزارش افکارنیوز،

سعید اوحدی در مراسم نخستین سالگرد شهدای فاجعه منا که پیش از ظهر شنبه در مصلای رشت برگزار شد اظهار کرد: هرچه به روز عید قربان نزدیک می شویم تصور لحظه ای که این فاجعه بی سابقه در تاریخ اسلام رخ داده برای همگان مشکل تر می شود.

وی با بیان اینکه شهدای فاجعه منا بسیار مظلومانه و غریبانه به شهادت رسیدند تصریح کرد: سخت ترین لحظه ها که توانایی تنه زدن به روزهای سخت اسارت و شهادت عزیزترین فرزندان این آب و خاک را دارد، همان لحظه رویارویی با پیکرهای شهدای فاجعه جنایتکارانه منا است.

بی کفایتی عربستان در اداره مناسک حج

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با اشاره به بی کفایتی آل سعود در اداره مناسک حج سال ۹۴ گفت: مستنداتی وجود دارد که بر اساس گواهی بیش از هزار زائر به دست آمده مبنی بر اینکه پلیس عربستان راه را بر روی حجاج بسته و با بی کفایتی و نالایقی، جمعیت را مدیریت نکرده و باعث به وقوع پیوستن این فاجعه عظیم و دلخراش شده است.

اوحدی همچنین به دستگیری عوامل ایرانی حج توسط پلیس عربستان سعودی اشاره کرد و افزود: دولت عربستان سعودی از وقوع چنین فاجعه ای اطلاع دقیق داشت اما با حضور کمرنگ و بی کفایت به گسترده شدن آن دامن زد.

وی بی تدبیری عرستان در رسیدگی به حادثه دیدگان و جانباختگان فاجعه منا در بیمارستان ها را نیز فاجعه ای دیگر دانست که منجر به شهادت تعداد زیادی از حجاج شد.

رئیس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: آل سعود در برخورد با حجاج سراسر دنیا در فاجعه منا چنان بی کفایتی، قصور و ظلمی از خود نشان داد که بی شک این ظلم دامن آنها را در دنیا و آخرت خواهد گرفت.

اوحدی فاجعه سومی که در منا رخ داد را برخورد اهانت آمیز آل سعود با پیکرهای شهدای منا عنوان و اظهار کرد: جابجایی پیکرهای شهدا که با تریلی های حمل مواد غذایی انجام شد و بی خبری از مقصد این انتقال و همچنین از بین بردن این اجساد با آب آهک، نشان از خباثت آل سعود داشت.

نقش بی بدیل سخنان کوبنده رهبر در فراهم آوردن زمینه شناسایی و انتقال پیکر شهدا به کشور

وی در ادامه سخنان خود به نقش سخنان مقام معظم رهبری درباره انتقال پیکرهای شهدای فاجعه منا به کشور اشاره و تصریح کرد: اگر سخنان کوبنده و محکم مقام معظم رهبری در نوشهر نبود، سرنوشت انتقال پیکرهای شهدا به مسیری غیر از مسیر فعلی می رفت.

رئیس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: با اتکا به همین سخنان رهبر بود که توانستیم تمام پیکرهای شهدای ایرانی را به کشور باز گردانیم و ایران تنها کشوری بود که توانست این مهم را انجام دهد.

اوحدی همچنین به فرمایش مقام معظم رهبری درباره تبیین زوایای فاجعه منا اشاره کرد و گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب نیز فرموده اند، باید زیبایی هایی که در این فاجعه غمبار وجود دارد را با الگوگیری از حضرت زینب (س) که زیبایی های واقعه کربلا را منتقل کرد، تبیین کنیم.

وی افزود: مقام معظم رهبری در سخنان خود سه مطالبه جدی درباره فاجعه منا را مطرح کرده اند که یکی از این مطالبات، پیگیری کامل حقوق خانواده های شهدای منا توسط تمامی مسئولان کشوری بود.

رئیس سازمان حج و زیارت بر نامگذاری کوچه ها و خیابان های محل زندگی شهدای منا به نام آنها نیز تأکید کرد و گفت: این مهم جزو مصوبات بنیاد شهید بوده و هر قدمی که برای این شهدا برداشته شود، سیلی محکمی بر صورت حکام سعودی است چرا که دشمنی آنها ثابت شده است.

اوحدی مطالبه دوم مقام معظم رهبری را از جهان اسلام عنوان و تصریح کرد: طبق فرمایش رهبر، بلای امروز جامعه اسلامی، خفقان و سکوتی است که بر برخی از کشورهای اسلامی سیطره انداخته و ایشان خواسته دومشان از سایر کشورهای اسلامی، اصرار بر ارائه پاسخ عربستان درباره علل وقوع این حادثه غمبار بود.

وی همچنین با اشاره به خواسته سوم مقام معظم رهبری که از سازمان های حقوق بشری دنیا داشته اند، گفت: بر اساس آیات صریح قرآن، عربستان هیچ گونه مالکیتی بر  مکه و مدینه نداشته و برگزاری مناسک حج باید از دست این شجره ملعونه خارج شود و فرهیختگان دنیای اسلام باید در این باره چاره اندیشی کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه به ممانعت عربستان از تشکیل کمیته حقیقت یاب اشاره و تصریح کرد: اگر عربستان ریگی به کفش نداشته باشد و این فاجعه دسیسه ای از پیش تعیین شده نبوده، دلیلی برای ترس آل سعود از تشکیل کمیته حقیقت یاب وجود ندارد.