به گزارش افکارنیوز،

سیروس شفقی ظهر امروز در جریان بازدید از روند اجرایی احداث پل ریلی مشترک آستارا‌ـ‌ آستارا در باغ سیروس روستای مرزی باغچه‌سرای این شهرستان، اظهار کرد: پروژه بزرگ خط آهن آستارا‌ـ آستارا با هدف ایجاد کریدور شمال‌ـ‌جنوب در این شهرستان احداث می‌شود.

وی درباره تأمین مصالح ساختمانی پروژه مذکور، افزود: طبق رایزنی‌های انجام شده با مقام‌های استانی تصمیمات خوبی اتخاذ شده و با توجه به پیشرفت فیزیکی که پل ریلی مشترک آستارا‌ی ایران و آستارای جمهوری آذربایجان دارد انتظار می‌رود پروژه مذکور تا 15 روز آینده به بهره‌برداری برسد.

به گفته فرماندار آستارا 2 کیلومتر از پروژه مذکور در خاک ایران 45 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و  روند عملیاتی این پروژه نیز براساس تعهدات صورت گرفته تا دو ماه آینده به اتمام می‌رسد.

به گزارش فارس، پروژه عملیات اجرایی راه‌آهن بین‌المللی آستارا‌ـ‌آستارا متشکل از خط‌آهن و پل ریلی بوده که برای تحقق این پروژه، یک دهنه پل ریلی به طول 80 متر با سه دهنه به روی رودخانه مرزی آستاراچای و 10 کیلومتر خط ریلی احداث می‌شود.

هشت کیلومتر از این خط ریلی در خاک جمهوری آذربایجان و 2 کیلومتر نیز در آستارای ایران قرار دارد و این پروژه به‌عنوان نقطه اتصال اروپا و کشورهای قفقاز به کشورهای حوزه خلیج فارس و اقیانوس هند محسوب می‌شود.

سند توافقنامه اتصال راه‌آهن جمهوری آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران مهر ماه سال 94 در نشست کمیسیون همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در فرمانداری شهرستان آستارا امضا شد.

مراسم کلنگ‌زنی پل ریلی آستارا‌ ـ‌ آستارا با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان در اوایل اردیبهشت ماه سال 95 در محل باغ سیروس آستارا انجام شد.