به گزارش افکارنیوز،

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس با ابراز تأسف از اینکه هفته سلامت را پشت سر گذاشته‌ایم در حالی که در رابطه با سلامت مردم اقدامات عملی کمتری انجام گرفته است، گفت: سلامتی و تغذیه مردم یکی از مباحثی است که در دنیا مطرح است و بسیای از بیماری‌ها به نوع تغذیه مردم برمی گردد که متأسفانه به آن کمتر توجه می‌شود.

محمد صالح جوکار با بیان اینکه نهادهای نظارتی در زمینه سلامت به خوبی به وظیفه خود عمل نمی‌کنند، ادامه داد: نان به عنوان ماده غذایی اصلی در سفره مردم است و در استان یزد نیز مصرف بالایی دارد اما آردی که در تهیه نان‌ها استفاده می‌شود استاندارد نیست.

وی افزود: با وجود اینکه سبوس گندم حاوی انواع ویتامین‌ها، آنتی اکسیدان‌ها و دیگر مواد مغذی است اما سبوس گندم از آن جدا می‌شود و حداقل 70 درصد ارزش غذایی خود را از دست می دهد و از آن آرد و نان تهیه شده و مردم از آن استفاده می‌کنند.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد گفت: باید در نان‌های سنگک آرد 7 درصد و در نان‌های تافتون 12 درصد مورد استفاده قرار گیرد در صورتی که آردی که در نانوایی‌ها مورد استفاده قرار گیرد تا 30 درصد سبوس آن نیز گرفته شده و از طرفی مردم به دنبال نان سفید هستند که سبوس کمتری دارند و ارزش غذایی خود را از دست داده‌اند.

جوکار با بیان اینکه حتی در فرآوری آرد و تبدیل آن به نان هم آموزش لازم به نانوایان داده نشده است، تأکید کرد: دستگاه‌های مرتبط و نهادهای نظارتی از جمله بهداشت باید به طوری جدی بر کیفیت آرد و میزان سبوسی که لازم است درآن وجود داشته باشد، فرآوری آرد و تبدیل آرد به نان و غیره، نظارت و توجه کافی داشته باشند تا آرد با همان استانداردهای تعیین شده در اختیار نانوایان قرار گیرد و اجازه ندهند سودجویان سلامتی مردم را به خطر بیندازند.