به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، در نامه مديركل نظارت و ارزشيابي سازمان سينمايي به انجمن سينماداران ايران كه در اختيار ايسنا گذاشته شده، آمده است:

«انجمن سینماداران ایران

با سلام،

بازگشت به نامه شماره ۸۰۲۴ مورخ ۹۱.۲. ۲۳ مبنی بر درخواست پخش مسابقات المپیک ۲۰۱۲ لندن و مسابقات یورو ۲۰۱۲ از سیمای جمهوری اسلامی به‌طور همزمان در سینماهای کشور بدین‌وسیله اعلام می‌دارد با درخواست فوق مشروط بر رعایت دقیق موارد ذیل موافقت به عمل آید:

۱ هماهنگی و اخذ مجوز از اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی

۲ حضور مدیر سینما تا پایان پخش مسابقات در محل سینما

۳ عدم تداخل با فیلم‌های سینمایی در حال نمایش

۴ رعایت کامل شئونات اسلامی

۵ سینماهای متقاضی می‌بایستی شرایط لازم جهت پخش همزمان را دارا باشند.

۶ اعلام لیست سینماهای متقاضی ۴۸ ساعت قبل از شروع مسابقات به این اداره کل

ضمنا متذکر می‌‌شود اجرای دقیق موارد فوق و رعایت ضوابط و مقررات مربوطه بر عهده مدیریت سینماست.

سیدعلیرضا سجادپور

مدیرکل ارزشیابی و نظارت سینمای حرفه‌ای»

به گزارش ایسنا، در نامه اداره‌ کل نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی در حالی به اخذ مجوز اداره اماکن اشاره شده است که سه سال قبل و در جریان مسابقات جام ملت‌های آسیا، پس از چند روز پخش مسابقات در سینماها متوقف شد. در همان مقطع، «احمدی مقدم» فرمانده نیروی انتظامی در پی توقف پخش فوتبال در سینماها گفته بود: «مشکلاتی که در دفعات گذشته در پخش فوتبال در سینماها رخ داد، اصلاً‌ خوشایند نبود، بر همین اساس برای پیشگیری از عوارض اخلاقی پخش فوتبال از سینماها ممنوع شد».

وی همچنین عنوان کرده بود: «سینماداران باید خود تمهیداتی را برای پخش فوتبال از سینماها اتخاذ می‌کردند تا شاهد بروز این مشکلات نباشیم که از آن جمله تقسیم‌بندی سینماها و اختصاص آن به زنان و مردان بود».

احمدی‌مقدم افزوده بود: «در کشورهای اروپایی مسابقات فوتبال از تلویزیون پخش نمی‌شود و مردم مجبورند برای مشاهده مسابقات فوتبال به سینماها رفته و با پرداخت پول مسابقه را تماشا کنند؛ اما حال که در ایران تمامی مسابقات از تلویزیون پخش می‌شود، نیازی به پخش آن از سینماها نیست».

در همین زمینه، روز گذشته پنج‌شنبه ۱۸ خردادماه غلامرضا فرجی نایب‌رییس انجمن سینماداران درباره نمایش بازی‌های فوتبال یورو ۲۰۱۲ در سینما به ایسنا گفت: «در پی درخواست انجمن سینماداران از اداره‌ی نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی مبنی بر پخش بازی‌های جام ملت‌های اروپا در سینماها، این اداره پاسخ مثبت داد… با توجه به اینکه اسامی یکسری از سینماهای متقاضی را می‌دانیم، تاکنون هیچ سینمایی درخواست مجوز از اداره اماکن را نداشته است و در ضمن سینماداران علاقه‌مند هستند، شنبه با اداره کل نظارت و ارزشیابی رایزنی کنند تا خود اداره کل از اماکن مجوز بگیرد».

به گزارش ایسنا، نکته دیگر در نمایش مسابقات فوتبال یورو ۲۰۱۲ در سینماها، خرید حق پخش مسابقات از سوی صدا و سیماست؛ چرا که شبکه سوم سیما برای خرید حق پخش این مسابقات هزینه زیادی را پرداخت می‌کند و می‌تواند برای پخش مسابقات در سینماها ملاحظات خود را داشته باشد و به عبارت دیگر ذی‌نفع باشد.

حال بايد ديد كه آيا اداره اماكن مجوز نمايش مسابقات فوتبال يورو ۲۰۱۲ و سپس المپيك لندن را در سينماها خواهد داد يا خير؟ البته پس از اخذ مجوز اداره اماكن، بايد ديد كه صدا و سيما حاضر خواهد بود حق پخش مسابقاتي را كه خريداري كرده است، در اختيار سينماداران هم بگذارد؟