به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، نشست خبری ارکستر مجلسی ارمنستان با حضور لوریس چکناواریان رهبر این گروه، هوشنگ کامکار کارشناس موسیقی و رازمینک اوحانیان صبح امروز در تالار وحدت تهران برگزار شد.

چکناواریان در این نشست اظهار داشت: خوشحالم که در مملکت خودم و تالار وحدت که قبلا به عنوان هنرستان موسیقی به عنوان شاگرد و استاد در آن فعال بودم امروز برنامه اجرا می‌کنم.

خالق سمفونی «پرسپولیس» افزود: برای اجرای ارکستر مجلسی ارمنستان در تهران به همت مؤسسه فرهنگی اکو و دفتر موسیقی سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی از بهمن‌ماه سال گذشته برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است و با تمرین ۲۷ روزه در ارمنستان موفق شدیم اجرای ۱۴ روزه خود را از شب گذشته در تالار وحدت شروع کنیم.*قطعات کلاسیک و ایرانی در این کنسرت اجرا می‌شود

رهبر ارکستر مجلسی ارمنستان تصریح کرد: با توجه به اینکه در سن ۷۵ سالگی به سر می‌برم برای اجرای برنامه در هر هفته زود خسته می‌شوم و به همین خاطر تصمیم گرفتم که در ۲ هفته پیاپی به همراهی ارکستر مجلسی ارمنستان تازه‌ترین برنامه خود را اجرا کنم و سپس به استراحت بپردازم.

سازنده موسیقی فیلم «تنگسیر» با اشاره به اینکه اعضای گروه بر حسب توانایی خود برای این اجراها انتخاب شده‌اند، تصریح کرد: در این برنامه کلاسیک، قطعات ایرانی نیز از اساتیدی همچون هرمز فرهت، حشمت سنجری، شاهین فرهت و هوشنگ کامکار اجرا خواهد شد.

چکناواریان با بیان اینکه اجرای برنامه «آوانگارد» نیاز به حمایت مؤسسه‌های دولتی دارد، گفت: من آمادگی اجرای اینگونه برنامه‌ها را برای مخاطبان خاص خود دارم و امیدوارم چنین برنامه‌هایی مورد حمایت مؤسسات دولتی قرار گیرد.* چکناواریان ۷۵ ساله دوست دارد بازیگر شود

خالق سمفونی رستم و سهراب یادآور شد: ‌ با مطالعه تابلوهای نقاشی سبکی از موسیقی را در نقاشی به وجود آوردم که امیدوارم این مطالعه در زمینه‌های مجسمه‌سازی و فیلم‌سازی هم صورت گیرد. چرا که معتقدم هنرمند باید حرفش را بزند و همیشه در این راه تجربه کسب کند.

وی با بیان اینکه چرا با گروه ارمنی در تهران برنامه اجرا می‌کند، گفت: ما با داشتن فرهنگ مشترک ۲۵۰۰ ساله در اصل ایرانی هستیم و این مهم است که اکنون جمع شدیم و به ارائه آثار مشترک یکدیگر می‌پردازیم. من با احترامی که برای کشورم قائل هستم همیشه تلاش کردم با ارکسترهای درجه یک کار کنم.* «اوپرا» بزرگترین و کاملترین هنر موسیقی است

چکناواریان با یادآوری از خاطرات گذشته‌اش در خصوص اجرای اوپرا در ایران گفت: هر چند اجرای اوپرا به زبان ایتالیایی آسانتر است اما کمتر می‌توان به زبان فارسی آن را اجرا کرد و امیدوارم با علاقه‌ای که مردم ایران به ادبیات دارند در این زمینه هم استقبالی از خود نشان دهند. چرا که اوپرا بزرگترین و کاملترین هنر موسیقی است و خواننده تلاش می‌کند که هم بخواند و هم بازی کند و این امر بسیار سخت است.

*موسیقی از سخت‌ترین هنرها است که شنیدن آن آسان است

چکناواریان در پایان سخنان خود، موسیقی را یکی از سخت‌ترین هنرها دانست و گفت: علم موسیقی را ممکن نیست که کسی یاد بگیرد چرا که همانند اقیانوسی می‌ماند که هنرمندان قطره‌ای از آن را جدا می‌کنند. نوشتن و اجرای نت‌های موسیقی سخت است و فقط شنیدن آن آسان است.

ارکستر مجلسی ارمنستان که از شب گذشته اجراهای خود را در تالار وحدت تهران به اجرا در آورده است تا دوم تیرماه جاری ادامه خواهد یافت و دانشجویان رشتههای مختلف دانشگاهی میتوانند با استفاده از تخفیف ویژه و با مراجعه به گیشه تالار وحدت در این برنامهها شرکت کنند.