افکارنیوز: وسواس يك بيماري است كه به روح و روان مرتبط است. كلمهی وسواس از وسوسه گرفته شده است و حالتي است كه انسان را در انجام امور دچار نوعي ترديد ميكند. فرد وسواسي فردي بيمار است كه نه تنها در انجام اعمال و رفتار ظاهري دچار شك و دو دلي است، بلكه بیشتر این افراد از لحاظ فكري و ذهني هم وسواس دارند.

در زندگی مشترک اگر یکی از زوجین دچار وسواس باشد، زندگی درکنار او بسیار دشوار خواهد بود. کسی که وسواس دارد، زندگی خود و خانواده‌ی خود را دچار اختلال می‌کند. افراد وسواسی تعادل روحی مناسبی ندارند و با محیط خود سازگار نیستند. آن‌ها اغلب افرادی مشکوک هستند که به همه چیز سوءظن دارند. زن و شوهری که یکی از آن‌ها دچار این بیماری است زندگی پرتنشی را می‌گذرانند. افکار وسواسی به اندازه‌ای در این افراد نفوذ می‌کند که اراده و اختیار را از آن‌ها می‌گیرد. بیشتر این افراد می‌دانند که رفتارشان اشتباه است ولی به اندازه‌ای این افکار در آن‌ها نفوذ کرده است که قدرت و اراده را از آن‌ها سلب نموده است.

در چنین خانواده‌هایی معمولاً فرد وسواسی به تدریج ارتباط خود را با فامیل و دوستان قطع می‌‌کند و از ارتباطات اجتماعی گریزان است. این مسائل رفته‌رفته بر رابطه‌ی زوجین تاثیر منفی می‌گذارد و طرف مقابل تا اندازه‌ای تحمل می‌کند ولی اگر فرد بیمار حاضر نباشد بیماری خود را درمان کند و مشکل خود را به عنوان بیماری قبول نداشته باشد روابط بین زن و شوهر گرمی خود را از دست می‌دهد و عاطفه و محبت بین آن‌ها از بین می‌رود و به اصطلاح طلاق عاطفی اتفاق می‌افتد.

از طرفی در خانواده‌ای که فرد وسواسی وجود دارد قبل از این‌که صاحب فرزند شوند باید نسبت به معالجه‌ی خود اقدام کنند چون این رفتار بیمارگونه بر روی فرزند آن‌ها نیز تأثیر منفی می‌گذارد. کودکی که پدر یا مادر وسواسی دارد به‌تدریج که بزرگ می‌شود رفتار او را می‌بیند و او نیز خواه‌ناخواه از آن‌ها الگو می‌گیرد. تحقیقاتی که بر روی افراد وسواسی انجام شده است، نشان می‌دهد رفتار وسواسی در آن‌ها بیشتر از دوران کودکی یا نوجوانی آغاز شده است. افرادی که این مشکل را دارند، معمولاً همراه آن، مشکل‌های دیگری نیز در آن‌ها دیده می‌شود. به عنوان مثال، بعضی از افرادی که دچار وسواس فکری هستند، انسان‌هایی خرافاتی می‌باشند که بعضی از اتفاق‌های زندگی‌شان را به بعضی مسائل بی‌ربط ارتباط می‌دهند. ‌ این مسأله باعثبروز اختلاف بین زن و شوهر می‌شود. این طرز تفکر بین انسان‌های تحصیل کرده و مدرن جایی ندارد. افراد وسواسی توانایی ابراز عواطف و احساسات خود را ندارند و همین مسأله موجب بروز اختلاف بین زن و شوهر می‌شود.

در هر صورت وسواس یک بیماری است و هرچه سریع‌تر برای درمان آن باید اقدام نمود. همسر و اطرافیان فرد وسواسی باید از مسخره کردن او بپرهیزند و قبل از این‌که این بیماری ریشه و بنیان زندگی آن‌ها را دچار تزلزل کند، نسبت به درمان آن اقدام نمایند. این بیماری بسته به نوع آن دارای راه‌های درمانی مختلفی است که باید به پزشک متخصص آن مراجعه کنند و از خوددرمانی بپرهیزند.