به گزارش افکار نیوز به نقل از فارس، برنامه هفت شب گذشته با حضور مهمانانی چون جواد شمقدری، امین تارخ، جمشید مشایخی، بیژن بیرنگ، جواد اردکانی، محمدتقی فهیم، ابراهیم اصغری، مسعود فراستی روی آنتن شبکه سه سیما رفت.بنابر این گزارش، در بخش اول برنامه به یاد «خسرو شکیبایی»، جشمید مشایخی، بیژن بیرنگ و امین تارخ سخن گفتند.

مشایخی گفت: من رابطه دوستی با شکیبایی داشتم و شکیبایی بسیار خوب بازی می‌کرد و رفتارش با مردم انسانی بود.

امین تارخ در ادامه صحبت‌های مشایخی گفت: به ندرت کسی پیدا می‌شود که شهرت و محبوبیت داشته باشد، در این سه دهه کم بوده است که بازیگری هم شهرت و هم محبوبیت داشته باشد.

وی در ادامه افزود: ‌ شکیبایی به این دلیل که برای خلق لحظه و برای هر نقشی که می‌پذیرفت تلاش می‌کرد، ماندگار شد. شکیبایی برای هر لحظه تا دم مرگ می‌رفت، می‌مرد و لحظه‌ای بعد متولد می‌شد و بی‌جهت نیست که در بازیگری لقب امپراطور احساس را به دوش می‌کشد. به نظر من علاوه بر امپراطور احساس، پادشاه تکنیک نیز هست، زیرا تعداد کمی بازیگر داریم دست‌پرورده پیشرفته‌ترین متد دنیا باشند. او شایستگی فراوانی داشت و معرف یک سبک بازیگری جداگانه بود.


بیژن بیرنگ نیز در خصوص شکیبایی گفت: ‌ ویژگی خاص او این بود که نقش را باورپذیر می‌کرد و این خصلت در جوانان ما کم است و کم جدی گرفته می‌شود.

وی در ادامه افزود: ‌ بازیگران ما دچار سوءتفاهم شدند و چون فکر می‌کنند من، من هستم، همه چیز خوب پیش خواهد رفت، در حالی که وظیفه اصلی بازیگر باورپذیر کردن نقش است.

بیرنگ گفت: خسرو از اولین نفراتی است که کارش را از تئاتر شروع کرد و برای بزرگ شدن در این سینما با عشق زحمت کشید. خسرو برای موقعیت‌هایی که داشت جنگید و همیشه عاشق و عاشق حرفه‌اش بود. خسرو مسئولیت داشت و این مسئولیت در مقابل همه کارهایش از جمله سینما مورد توجه بود.

تارخ در ادامه این بحثگفت: خسرو عین زندگی را بازی نمی‌کند، او زندگی را نمایشی می‌کند و چاشنی نمایش به زندگی می‌دهد تا آن را جذاب کند و بعد به نمایش می‌گذارد.

جمشید مشایخی در انتها خاطرنشان کرد: بعضیها میگویند من آلپا چینوی ایرانم و یا من دنیروی ایران هستم، در حالی که باید به او بگویم تو خودت باش تا مردمی شوی. در کارها مایی وجود ندارد و این بسیار بد است که کسی بگوید من برای خودم بازی میکنم، تو چه کسی هستی؟ در کار ما، ما وجود دارد و سینما کاری گروهی است، پس باید مثل خسرو عمل کنیم.