به گزارش افکارنیوز روزنامه سلامت نوشت: خیلی از افرادی که برای تماشای فیلم موردعلاقه شان حاضرند ساعت ها در صف سینما بایستند هیچ توجهی به موضوع فیلم، فیلمنامه و کارگردان آن ندارند، آنها فقط برای دیدن هنرپیشه خوش چهره ای که دوستش دارند، این همه وقت و پول صرف می کنند…

بسیاری از تهیه کنندگان هم این موضوع را می دانند و به این چهره های پولساز بها می دهند تا مخاطب بیشتری جذب کنند اما چند سوال مهم را در ذهن به وجود می آورد و آن اینکه موفقیت این چهره های سینمایی فقط به دلیل زیبایی شان است؟ اگر ما هم زیباتر شویم، موفق تر خواهیم شد؟ این سوال ها را از دکتر سیدمهدی موسو ی زاده، جراح پلاستیک و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پرسیدیم و جواب های جالبی گرفتیم.

▪ چهره ما در موفقیتمان تاثیر دارد؟

می توان گفت در موفق بودن یا نبودن بی تاثیر نیست اما نقش زیبایی چهره در کسانی که از ظاهرشان به عنوان وسیله کار استفاده می کنند، پررنگ تر است. مقایسه کنید کارمند یک اداره را با کسی که هنرپیشه های تئاتر و سینماست. مسلما زیبابودن باعثمی شود هنرپیشه ها با اعتماد به نفس بیشتری تلاش کنند و به اهداف بالاتری برسند. برای هنرپیشه، داشتن جاذبه بصری که بتواند افراد را به سمت خود بکشد، لازم است اما شاید برای مشاغل دیگر نقش زیبا یی کمرنگ تر باشد. البته زیبابودن یک هنرپیشه در ابتدای راه موفقیت او لازم است اما کافی نیست چون هر چقدر هم زیبا باشد، اگر نتواند توانمندی خود را در عرصه بازیگری نشان دهد و در ایفای نقش حرفی برای گفتن نداشته باشد، به زودی از قله موفقیت سقوط می کند.

▪ پس علت تمایل روزافزون هنرپیشه ها به جراحی زیبایی چیست؟

گاهی انجام یک جراحی زیبایی موفق و به جا می تواند زندگی افراد را تغییر بدهد. کسانی که از ظاهرشان استفاده مستقیمی می کنند با رفع عیوب چهره شان، انگیزه بیشتری به دست می آورند و به طور واضح بر اعتماد به نفسشان افزوده می شود. البته برعکس این موضوع هم مصداق دارد. اگر فردی جراحی زیبایی غیرضروری انجام دهد، بسیاری از مخاطبانش را از دست خواهد داد یا لااقل مورد انتقاد آنها قرار می گیرد. متاسفانه گاهی برخی هنرپیشه ها با تاثیر پذیرفتن از تبلیغات، در سالن های ورزشی یا آرایشی و بدون تحقیق لازم، خود را به تیغ جراحانی می سپارند که هیچ دوره علمی آکادمیکی ندیده اند و فقط عنوان جراحی پلاستیک را یدک می کشند. متاسفانه در کل ایران ما فقط ۲۰۰ نفر فوق تخصص جراحی پلاستیک داریم اما شاید هزاران تابلو ببینید که روی آن در کنار نام پزشک این عبارت را جزء تخصص هایش نوشته اند.

▪ چرا این اتفاق می افتد؟

به علت غفلت مسوولان و نبود نظارت کافی، چنین پزشکانی بدون در نظر گرفتن نیاز افراد چند جراحی مختلف را روی چهره آنها انجام می دهند. بیشتر این پزشکان بدون ارزیابی سلامت روانی متقاضی جراحی، از آشفتگی او و اعتماد به نفسی که آن را در تغییر چهره جستجو می کند، سوءاستفاده می کنند، پول هنگفتی از بیمار می گیرند و آینده او را تباه می کنند.

▪ می توانید از میان بازیگرها کسی را نام ببرید که به نظر شما عمل جراحی موفقی نداشته و چهره اش را حتی بد هم کرده است؟

نام بردن شاید درست نباشد اما بعضی هنرپیشه ها را همه پس از جراحی بینی دیده اند، حتی افراد عادی که اطلاع صحیحی از زیبایی ندارند هم متوجه می شوند این بینی اشکال دارد، تا جایی که خود این هنرپیشه هم متوجه مشکل شد و تن به جراحی دوباره داد.

▪ در حالی که دقت هنرپیشه ها و وسواسشان باید خیلی بیشتر از افراد عادی باشد. این طور نیست؟

بله، متأسفانه برخی هنرپیشه ها چهره های زیبایی داشته اند که قبل از عمل بهتر از بعد آن بوده اند و متاسفانه هرگز نمی توان با صدها جراحی، چهره را به حالت اول برگرداند. نمونه واضح، «مایکل جکسون» است که با جراحی های مکرر آنقدر فرم چهره اش را دستکاری کرد که ظرافت های صورت یک انسان را نداشت و اجزای صورتش شبیه میمون شده بود.

▪ این افرادی که نام بردید از عهده هزینه های این جراحی ها برمی آمدند اما بدون هزینه کردن هم می توان زیبا شد و تغییری در روال زندگی داد؟

قبل از پاسخ به این سوالتان بگویم که خیلی از این افراد نیازی به جراحی زیبایی نداشته اند و شاید با مراجعه به یک روان شناس یا روان پزشک و تمرین اعتمادبه نفس می توانستند به سرعت پله های ترقی را در هر شغلی که داشتند طی کنند. افراد زیادی که شاید در عالم خوانندگی یا هنرپیشگی معروف هم هستند، می شناسید که به طور واضح بینی شان بزرگ است یا چانه زشتی دارند اما چون این بینی یا چانه طبیعی خود را دوست دارند، تاثیر بدی روی اعتمادبه نفسشان نگذاشته و خودشان موفق و خوشحالند و ما هم آنها را همان طوری که هستند، دوست داریم. بدون صرف هزینه نمی توان جراحی زیبایی انجام داد اما می توان روی ذهن خود کار کرد و خود را همان طور که هست دوست داشت.

▪ اما آیا واقعا جراحی های زیبایی بر موفقیت هنرپیشگان و شخصیت های معروف جدا از استعداد آنها اثر می گذارد؟

همه چیز از واژه ای به اسم تصور از بدن شروع می شود. این تصور در افراد مختلف، متفاوت است و هرکس از بدن و ظاهر خود تصوراتی دارد؛ برخی افراد همه اجزای ظاهری بدن خود را همان طور که است کاملا می پذیرند و بعضی دیگر از قسمت هایی از ظاهر خود ناراضی اند و به دنبال بهترکردن آن هستند. با توجه به اینکه این تصور در میزان اعتماد به نفس آدم ها تاثیر دارد، اهمیت خاصی پیدا می کند. مثلا اگر کسی که از وجود یک خال بزرگ در صورتش ناراضی است و فکر می کند با برداشتن آن حس بهتری پیدا می کند، اگر این کار را انجام دهد، کارایی او در زندگی شخصی اش بیشتر می شود. آنها نمی خواهند هیچ نوع آثار پیری یا زشتی در ظاهرشان پدیدار شود تا همیشه زیبا، خوش تیپ و جوان به نظر برسند. بیشتر هنرپیشگان معروف، شخصیتی نمایشی دارند اما شاید آنها به موقعیت شغلی خود هم فکر می کنند چون اگر ظاهرشان جذاب نباشد، پیشنهادهای کاری شان هم دستخوش تغییرات می شود و رو به زوال می روند. طبق آمار انجمن جراحی پلاستیک و زیبایی آمریکا که در ۲۰ مارس ۲۰۱۲ منتشر شد، تعداد جراحی ها و به کاربردن روش های زیبایی نسبت به سال ۱۹۹۷، ۱۹۷ درصد افزایش داشته است و جالب تر اینکه ۹۱ درصد این جراحی ها روی خانم ها انجام می شود. واضح است که خانم های هنرپیشه یا شخصیت های معروف عرصه سینما نیز در این زمینه از دیگران سبقت گرفته اند. چه هنرپیشه ها و چه افراد عادی ای که از جراحی و روش های مختلف زیبایی استفاده می کنند، ممکن است از وضعیت بعد از عمل خود راضی یا پشیمان باشند. این موضوع کاملا نسبی است حتی گاهی خود فرد راضی است و دیگران ناراضی یا برعکس!