به گزارش افکارنیوز به نقل از سلامت نیوز، لنزهای رنگی امروزه طرفداران زیادی پیدا كرده است؛ طرفدارانی كه حتی وقتی درباره عوارض استفاده از این لنزها اطلاعاتی به دست میآورند، باز هم تا خودشان آن را تجربه نكنند، بیتوجه به توصیههای پزشكان این نوع لنزها را در چشم خود میگذارند.اما اگر بدانید در اثر استفاده از لنزهای نامناسب ممكن است بینایی خود را از دست بدهید، چطور؟ آیا باز هم به فكر زیبایی و تنوع هستید یا به فكر سلامت چشمتان؟

متخصصان توصیه می‌کنند به هیچ وجه بدون تجویز پزشک از هیچ نوع لنزی استفاده نکنید، زیرا چنین کاری ممکن است سبب بروز مشکلات و عوارض جدی شود؛ عوارض غیرقابل جبرانی که می‌تواند زندگی فرد را دگرگون کند.

دکتر محمد زارع‌جوشقانی، چشم‌پزشک و فوق‌تخصص قرنیه با تاکید بر استفاده صحیح از لنزهای چشمی توضیح می‌دهد: لنز ابزاری برای تنظیم جهت نور است که می‌تواند به صورت عینک یا از نوعی باشد که داخل یا در سطح چشم قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به انواع مختلف لنزهای تماسی می‌گوید: لنزهای تماسی در دو نوع نرم و سخت وجود دارد که از هر یک در موارد خاص و برای درمان مشکلات چشمی بیماران استفاده می‌شود.

اما امروزه افراد مختلف و به خصوص خانم‌ها و جوانان برای زیبایی و ظاهر بهتر، از لنزهای رنگی که جنبه زیبایی دارد، استفاده می‌کنند.

مراقب قرنیه چشم‌ها باشید

دکتر زارع‌جوشقانی با اشاره به این نکته که قرنیه بافتی بدون رگ است، یادآور می‌شود: در صورتی که لنز برای فرد مناسب و اندازه قرنیه او نباشد، استفاده از آن سبب بروز مشکلات و عوارضی جدی می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره مشکلاتی که ممکن است در اثر استفاده نادرست از لنزها و همچنین در نظر نگرفتن شرایط مناسب ایجاد شود، خاطر نشان می‌کند: استفاده از این لنزها براحتی می‌تواند سبب ایجاد خراش در سطح چشم شود و راهی برای ورود میکروب‌ها به قرنیه باز کند. در چنین شرایطی قرنیه عفونی و به تدریج زخم می‌شود که اگر به آن رسیدگی نشود، می‌تواند طی ۱۲ تا ۲۴ ساعت چشم را سوراخ ‌کند.

به گفته وی استفاده از این نوع لنزها می‌تواند سبب بروز مشکلات و عوارضی غیرقابل جبران شود، به بیان دیگر در صورت استفاده بی‌رویه و افراطی از آنها، احتمال عفونت‌های چشمی نیز افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل چشم پزشکان استفاده از این گونه لنزها را به هیچ وجه توصیه نمی‌کنند.

این فوق‌تخصص قرنیه با تاکید بر این که سلامت چشم‌ها در مقایسه با رنگ و زیبایی آن اهمیت بسیار بیشتری دارد، می‌گوید: هر چند چشم‌پزشکان استفاده از این نوع لنزها را توصیه نمی‌کنند، اما چون این لنزها در بازار وجود دارد و در مراکز مختلف به فروش می‌رسد، افراد باید خودشان به فکر سلامت چشم‌ها باشند و از آنها به بهانه‌هایی نظیر زیبایی استفاده نکنند.

از قرمزی تا تخلیه چشم

متاسفانه با وجود اطلاع‌رسانی‌های گسترده‌ای که در این زمینه انجام می‌شود، مردم هنوز عوارض استفاده از این لنزها را چندان جدی نمی‌گیرند.

دکتر زارع‌جوشقانی در این‌باره توضیح می‌دهد: با شروع استفاده از این لنزها فرد ممکن است با مشکلاتی مانند قرمزی، اشک ریزش، درد یا حساسیت به نور روبه‌رو شود. ترشحات چشمی که ابتدا ممکن است آبکی باشد، با پیشرفت مشکل و پس از مدتی تغییر رنگ می‌دهد و زرد و چرکی می‌شود.

این فوق‌تخصص قرنیه می‌افزاید: اگر این مشکلات ادامه پیدا کند، زخم قرنیه باعثسوراخ شدن چشم می‌شود. در چنین شرایطی عفونت به داخل چشم راه پیدا کرده، بخش‌ها و ارگان‌های داخل چشم را درگیر می‌کند و در این مسیر ممکن است به جایی برسیم که مجبور باشیم چشم را تخلیه کنیم.

فقط با دستور چشم پزشک

استفاده از لنز قوانین و دستورات خاصی دارد که بیماران یا افرادی که از آن‌ استفاده می‌کنند، حتماً باید آنها را در نظر داشته باشند.

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به این مطلب می‌گوید: لنزهای درمانی مشخصات خاصی دارد که پزشک با توجه به شرایط بیمار آن را تجویز می‌کند، اما باید توجه داشته باشید احتمال عفونت در مورد لنزهای درمانی نیز وجود دارد. در این موارد پزشک کارهایی را که لازم است بیمار انجام دهد، برایش توضیح داده و در صورت لزوم او را تحت مراقبت قرار می‌دهد.

این در حالی است که در مورد لنزهای رنگی هیچ توضیح و آموزش خاصی وجود ندارد و گاه خود لنز هم فاقد مشخصات دقیق است؛ در نتیجه احتمال ایجاد زخم قرنیه و گرفتاری‌های چشمی در افرادی که سر خود از این نوع لنزها استفاده می‌کنند، بسیار زیاد است.

دکتر زارع‌جوشقانی با تاکید بر این که مردم نباید به هیچ‌وجه این نوع لنزها را در چشم‌هایشان قرار دهند، می‌گوید: افراد فقط باید از لنزهای درمانی و با تجویز پزشک استفاده کنند. علاوه بر این پزشک باید آموزش بیمار را نیز در نظر داشته باشد.

به گفته وی فقط افراد خاصی كه به استفاده از لنز نیاز دارند، آن هم برای مدت زمانی خاص كه پزشك تعیین میكند، میتوانند از این وسیله استفاده كنند. نوع لنز و نحوه نگهداری آن نیز از موارد مهمی است كه باید از سوی چشم پزشك تعیین شود.