به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، سرهنگ ایرج محمد خانی رئیس پلیس فتا استان گیلان به دنبال شناسایی و دستگیری هکر یکی از مراکز خدمات اینترنت اظهار داشت: با شکایت مدیر یکی از مراکز ارائه خدمات اینترنتی مبنی بر اینکه شبکه اینترنت پر سرعت حدود ۸۰ نفر از کاربران شرکت توسط فرد یا افرادی مورد هک قرار گرفته به گونهای که هیچکدام از مشتریان امکان دسترسی به اینترنت ندارند. ماموران اقدامات خود را در این زمینه آغاز کردند. طی بررسیهای اولیه تمامی سیستمهای موجود در شرکت مورد بازبینی قرار گرفت که ضمن احصاء حفرههای امنیتی موجود مشخص شد تنها اینترنت یکی از مشتریان هک نشده است.

وی ادامه داد: با بررسیهای فنی و تخصصی ﻤﺄموران مدارکی دال بر متهم بودن مشتری متخلف بدست آمد و طی عملیاتی دستگیر شد. متهم پس از رویت مستندات به جرمش اعتراف کرد.

سرهنگ محمد خانی در ادامه به کاربرانی که از بستر ADSL استفاده می‌ کنند توصیه کرد: با تغییر شناسه کاربری و گذر واژه پیش فرض مودم و اختصاص رمز مناسب و استاندارد از هک و نفوذ افراد فرصت طلب پیشگیری کرده و این نکته را همیشه مد نظر داشته باشند قبل از اتصال به اینترنت رایانه را به سه لحاظ اصلی یعنی آنتی ویروس‌ها، آنتی بدافزارهای جاسوسی و فایروال تجهیز کنند.

معاونت اجتماعی پلیس فتا نیز در این خصوص هشدار دادتخریب و اخلال در داده‌ها یا سیستمهای رایانه‌ای و مخابراتی دیگری و نیز فروش یا انتشار یا دسترس قرار دادن گذر واژه یا هر داده‌ای که امکان دسترسی غیر مجاز به داده‌ها یا سیستمهای رایانه‌ای یا مخابراتی متعلق به دیگری را فراهم می‌کند جرم تلقی شده و پلیس با عاملان آن برخوردی قانونی می کند.

انتقام فامیلی با انتشار شماره تلفن در اینترنت

سرهنگ یلی رئیس پلیس فتا استان خراسان شمالی در رابطه با دستگیری عامل انتشار شماره تلفن در اینترنت اظهار داشت: با شکایت فردی مبنی بر مزاحمتهای تلفنی اینترنتی، ﻤﺄموران اقدامات خود را آغاز کردند و مشخص شد فرد یا افرادی با قراردادن شماره تماس شاکی با عنوانی نامناسب موجب آزار و هتک حرمت وی شده‌اند. طی بررسیهای صورت گرفته و رصد سایت‌های مورد نظر و جمع آوری مستندات فنی و کارشناسی انجام شده در محیط‌های چت روم، متهم شناسایی و دستگیر شد.

وی که از بستگان شاکی بود به جرم خود اعتراف و دلیل خود را خصومت شخصی دانست.

معاونت اجتماعی پلیس فتا ناجا در خصوص انتشار اکاذیب در فضای مجازی هشدار داد و گفت: هرگونه هتک حیثیت و نشر اکاذیب در فضای مجازی شامل تغییر یا تحریف و انتشار فیلم یا عکس و اطلاعات شخصی افراد مانند شماره تماس آنها به قصد تشویش اذهان عمومی و یا ضرر رساندن به دیگری باشد، جرم تلقی شده و پلیس با عاملان آن برخوردی قاطع خواهد داشت.

برخورد قاطع با فروشندگان فیلم مستهجن در اینترنت

سرهنگ کوره بلاغی رئیس پلیس فتا استان آذربایجان غربی درخصوص دستگیری عامل فروش فیلمهای غیر اخلاقی در فضای مجازی بیان داشت: در اجرای طرح شناسایی فروشندگان فیلمهای مستهجن و غیر اخلاقی در اینترنت، سایتی که اقدام به فروش و تبلیغ می کرد شناسایی و ﻤﺄموران اقدامات خود را آغاز کردند.

در ادامه تحقیقات و پس از بررسیهای فنی و تخصصی و استعلام‌های صورت گرفته متهم شناسایی و دستگیر شد. در بازرسی از منزل متهم مقادیر قابل توجهی دی وی دی و سی دی حاوی فیلم و عکسهای مستهجن کشف و ضبط شد.

معاونت اجتماعی پلیس فتا ناجا در این خصوص عنوان کرد: اشاعهی فحشا و منکرات و انتشار یا توزیع محتوای خلاف عفت عمومی(مبتذل و مستهجن) و نیز عرضه تجاری آثار سمعی و بصری غیر قانونی و بدون مجوز در فضای مجازی جرم تلقی شده و پلیس با عاملان آن برخوردی قاطع خواهند داشت.