به گزارش افکار نیوز به نقل از ایسنا،"زهرا- ك"، سه ساله، نخستين كودكي است كه پرونده كودك آزاري او در روزهاي گرم تابستان اصفهان مورد توجه رسانهها قرار گرفته است. اين كودك كه به لحاظ جسمي به شدت آسيب ديده است، پس از انتقال به بيمارستان دايي خود را عامل اصلي آزارها معرفي ميكند.

گزارش‌ها مادر را عامل کودک آزاری معرفی می‌کند

مددکار اجتماعی این کودک در خصوص وضعیت جسمی زهرا گفت: آثارگارگرفتگی، بریدگی و پارگی بر روی بدن این کودک دیده می‌شود.

سمیه محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه اصفهان، ‌ افزود: عفونت‌های بسیار شدیدی زیر بغل این کودک مشاهده می‌شود و هم‌چنین گزارشی از احتمال تجاوز به کودک ارایه و برای بررسی به پزشکی قانونی ارسال شده است.

این مددکار اجتماعی گفت: مادر زهرا معتاد به مواد مخدر است و به همین دلیل فرزند خود را مورد آزار جسمی قرار داده است.

محمدی ادامه داد: زهرای سه ساله به دور از پدر و درکنار مادر زندگی می‌کند و اگرچه کودک، دایی خود را عامل اصلی آزارها می‌داند اما گزارشاتی وجود دارد که مادر را عامل کودک آزاری معرفی می‌کند.

کودک آزاری‌ها نسبت به جمعیت اصفهان ناچیز است

هم‌چنین دادستان عمومی و انقلاب اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه اصفهان، گفت: پرونده‌ای در دادگستری اصفهان برای این حادثه تشکیل شده، اما عامل اصلی کودک آزاری تاکنون مشخص نشده است.

محمدرضا حبیبی با تاکید بر اینکه بحثتجاوز به این کودک تکذیب شده است، افزود: بر اساس شواهد و قرائن موجود در پرونده، کودک قبل از اینکه تحت آزار قرار گیرد تصادف کرده اما تاکنون مشخص نشده که کدام جراحت در اثر تصادف و کدام یک ناشی از کودک آزاری است.

وی ادامه داد: متاسفانه مادر این کودک معتاد به مواد مخدر و هم اکنون به علت اعتیاد و قصور در انجام خدمات درمانی بعد از تصادف کودک تحت تعقیب قرار دارد.

وی با بیان اینکه کودک آزاری‌های گزارش شده نسبت به جمعیت کلانشهر اصفهان بسیار کم است، ادامه داد: کودک آزاری در قانون عنوان مجرمانه دارد و مجازاتی نیز برای آن تعیین شده است.

موارد کودک آزاری با افزایش آمار طلاق بیشتر شده است

سال گذشته آلما رجایی فرد، عضو انجمن حمایت از کودکان بدسرپرست در گفت‌وگویی با خبرنگار ایسنا، منطقه اصفهان، موارد کودک آزاری را با افزایش آمار طلاق مرتبط اعلام کرده بود.

وی نزدیک شدن به خانواده‌هایی که کودکان در آنها نیاز به کمک دارند بسیار دشوار دانست و گفت که باید در برقراری ارتباط با این گونه خانواده‌ها دقت کرد چراکه ممکن است کودک به دلیل رفتار مشاور و یا اعضای انجمن در معرض خطر قرار گیرد.

این کارشناس حقوق به افزایش اعتیاد مادران در سالهای اخیر اشاره و تصریح کرد که علاوه بر این بسیاری از موارد کودک آزاری در میان مهاجران دیده می‌شود و مهاجرت والدین دراین پرونده‌ها مشکل ساز است.

رجایی فرد اضافه کرد که گاهی با پرونده‌هایی روبه‌رو هستیم که تنها پدر و مادر و فرزندان در اصفهان ساکن هستند و دسترسی به سایر اقوام ممکن نیست برای مثال در بهارستان موارد بسیاری کودک آزاری گزارش می‌شود که بیشتر موارد را مهاجرین تشکیل می‌دهند و سایر بستگان مثل پدر و مادر بزرگ که می‌توانند به حمایت از کودک کمک کنند در دسترس نیستند.

وی با بیان اینکه گاهی افرادی که موارد کودک آزاری را گزارش می‌دهند با تهدید رو به‌رو می‌شوند، افزود: تا زمانی که پای پلیس و شهادت در دادگاه مطرح نباشد گزارش دهندگان همکاری می‌کنند، اما به محض مراجعه مراجع قضایی و یا حضور برای شهادت در دادگاه افراد گفته‌‌های خود را انکار می‌کنند.

رجایی فرد در گفتوگوی خود با ایسنا با اشاره به اینکه اهرمهای قانونی برای حمایت از کودک کافی نیست و یا حداقل اهرمهای قانونی در پروندههایی که از طریق انجمن در مراجع فضایی پیگیری شده تاثیر مطلوبی در بر نداشته است، گفت که اقدامات قضایی در بیشتر موارد به یک تعهد ختم شده و پس از آن دسترسی به خانوادهها بسیار سخت و یا حتی غیر ممکن میشود.