به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، مسعود علويانصدر در مراسم نکوداشت ثبت جهاني باغ فين کاشان و مهارتهاي سنتي در بافت فرش کاشان که با حضور رييسجمهور در باغ تاريخي فين کاشان برگزار شد، بيان كرد: تا قبل از دولتهاي نهم و دهم، رتبهي ايران در يونسکو ۳۲ بود که با ثبت هشت اثر جديد در مدت هفت سال گذشته، جايگاه ايران به رتبهي ۱۴ کاهش يافت.

وی با اشاره به موفقیت‌های ایران در ثبت جهانی آثار در دولت‌های نهم و دهم، یادآوری کرد: در حال حاضر ایران موفق به ثبت ۱۵ اثر تاریخی در یونسکو شده است و تا قبل از دولت‌های نهم و دهم هفت اثر در یونسکو داشت.

علویان‌صدر با اشاره به این‌که در عرصه‌ی ثبت جهانی، مواریثملموس و ناملموس، استان اصفهان و به‌طور ویژه، شهرستان کاشان همواره جزو مهم‌ترین استان‌ها و شهرهای کشور بوده‌اند، اظهار کرد: توجه به این استان و شهر کاشان به سبب غنایی است که همواره در این نقطه از کشور در حوزه‌ی ملموس و ناملموس دیده شده است.

او با اشاره به مواریثثبت جهانی استان اصفهان، یادآور شد: میدان امام(ره)، ‌ باغ چهل‌ستون، باغ فین، مهارت‌های سنتی در بافت فرش کاشان و مسجدجامع اصفهان آثار ثبت‌شده‌ی استان اصفهان در یونسکو هستند.

معاون میراثفرهنگی کشور گفت: در سی‌وپنجمین نشست کمیته‌ی میراثجهانی که سال گذشته برگزار شد، نخستین پرونده‌ی زنجیره‌یی ایران با عنوان باغ ایرانی به ثبت جهانی رسید. این پرونده از آن نظر اهمیت دارد که در آن، موضوعی با تجلیات فراوان در کل پهنه‌ی کشور مورد توجه قرار گرفته است. پرونده‌ی باغ ایرانی در حال حاضر بر معرفی و ثبت زنجیره‌یی ۹ باغ منحصر‌به‌فرد ایرانی متکی است که هر کدام، الگویی برای شکل‌گیری و معرفی مفهوم باغ ایرانی بوده‌اند.

وی با اشاره به پرونده‌ی زنجیره‌یی ۹ باغ ایرانی، بیان کرد: ‌ باغ باستانی پاسارگاد فارس، باغ ارم شیراز، باغ چهل‌ستون اصفهان، باغ فین کاشان، باغ اکبریه در بیرجند، ‌ باغ عباس‌آباد در بهشهر، باغ دولت‌آباد در یزد، ‌ باغ پهلوان‌پور مهریز و باغ شاهزاده ماهان در کرمان، ۹ باغی هستند که در قالب یک پرونده به‌عنوان پرونده‌‌ی باغ‌های ایرانی به ثبت جهانی رسیدند.

علویان‌صدر ادامه داد: باغ ایرانی مظهر تعامل انسان با محیط اطرافش در یک بستر فرهنگی و مذهبی است که سابقه‌ای طولانی در بستر تمدنی ایرانیان دارد. ارزش برجسته‌ی باغ ایرانی در نظر هر فرد ایرانی و غیرایرانی به‌گونه‌ای است که کمتر کسی در ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن شک و تردید دارد.

وی با اشاره به معیارهای موجود در پرونده‌ی باغ‌های ایرانی، اظهار کرد: معیار اول برای ثبت جهانی پرونده‌ی باغ‌های ایرانی، این است و باغ ایرانی یک شاهکار در حوزه‌ی ابتکارات خلاقانه‌ی بشر به حساب می‌آید و باغ ایرانی جلوه‌ای برجسته از تبادل ارزش‌های برجسته‌ی بشری است.

او با بیان این‌که معیار بعدی ثبت جهانی پرونده‌ی باغ‌های ایرانی به این موضوع برمی‌گردد که باغ ایرانی نشانی از هم‌آوایی عناصر طبیعی و انسانی در فضایی روح‌بخش و حالی از تعاملات سازنده‌ی فرهنگی است، گفت: باغ ایرانی در حقیقت، نمایش‌دهنده‌ی روند شکل‌گیری و تثبیت سنن فرهنگی در بستری با قدمت بیش از ۲۵۰۰ سال است.

علویان‌صدر ادامه داد: باغ ایرانی رابطه‌ای مستقیم با شکل‌گیری و گسترش مجموعه‌ا‌ی غنی از رویدادهای برجسته‌ی فرهنگی و دارای ارزش جهانی است.

معاون میراثفرهنگی کشور بیان کرد: ‌ باغ فین کاشان که امروز مراسم نکوداشت آن برگزار می‌شود، از نظام عام‌رسانی با تکنولوژی‌ بسیار بالایی برخوردار است و به‌دلیل طراحی منحصربه‌فرد آن در منطقه‌ی کویری و همچنین استفاده و پرورش گیاهان خاص، جایگاهی بی‌نظیر در میان ۹ باغ ایرانی دارد.

علویان‌صدر با بیان این‌که امروز مهارت‌های سنتی بافت فرش کاشان نیز گرامی داشته می‌شود، اظهار کرد: ‌ همه می‌دانیم که فرش ایرانی در تنوع و همچنین به‌لحاظ گستره‌ی جغرافیایی، ارزش فراوانی دارد. ویژگی‌های منحصربه‌فرد فرش کاشان باعثشده است که مهارت‌های سنتی در بافت فرش کاشان در قالب یک پرونده به ثبت جهانی برسد. بر این اساس معاونت میراثفرهنگی در اقدامی برای ثبت دو مقوله‌ی شاخص تحت این عنوان، با عناوین فرش ذهنی‌ بافت روستایی و فرش شهری مبتنی بر نقشه‌ی مهارت‌های سنتی در بافت فرش فارس و کاشان را به ثبت جهانی رساند.

او افزود: در حال حاضر خوشبختانه جايگاه ايران در يونسکو يک جايگاه ارزشمند و بالايي است و بيشتر اين موفقيت در دولتهاي نهم و دهم تحقق يافته است.