به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، در پی درگذشت استاد حمید سمندریان مراسمی با حضور اساتید دانشگاه و دانشجویان در تئاتر مولوی برگزار شد.

محمدباقر قهرمانی در ابتدای این مراسم گفت: من شخصاً در دانشگاه و تلویزیون شاهد رفتار و سلوک سمندریان بودم.

وی افزود: به نظر من سمندریان خود تئاتر و خود تئاتر بود. گاهی تند و جسورانه بود تا حقیقت را بگوید و دانشجویش آن را بفهمد؛ جوان و پیر نمی‌شناخت، شاد و جذاب بود. استاد سمندریان از هیچ‌کس تئاتر را دریغ نمی‌کرد. جامعه هنری جامعه قدرشناسی است که در فراق یار و دوران حیات آن نشان داد که به یاد اوست اما در بین همه نزدیکان سمندریان یک نفر استثنا بود و او بانو روستاست که همیشه یار و یاور او بود.

اردشیر صالح‌پور به عنوان سخنران بعدی در این مراسم ظاهر شد و گفت: سخن گفتن از سمندریان سخت است برای ما و نسل قبل از ما تئاتر مولوی خاطرات زیادی را از او به همراه دارد. تنها در یک کلام سمندریان به تئاتر ایران رفعت بخشید؛ او متر و معیار تئاتر بود.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: برای ما سمندریان همیشه در اوج است و کارهای او به منزله آثاری فاخر تلقی می‌شود. می‌توان او را بعد از نوشین پدر مدرن تئاتر خواند.

در ادامه ایوب آقاخانی نویسنده و کارگردان تئاتر اظهار داشت: متأسفم که بعداز یک هفته همچنان حرف زدن در مورد حمید سمندریان سخت است در سخنان روز پنج‌شنبه‌ام نیز به دیگران شادباش گفتم که حمید سمندریان باعثشد تا هنرمندان گردهم آیند. بهتر است از الان که کمی احساسی نسبت به از دست دادن سمندریان برخورد می‌کنیم حرفی و سخنی نزنیم و پس از خروج از این احساسات یک یا دو ماه آینده بنشینیم و مفصل در مورد او بحثکنیم.

این مدرس دانشگاه بیان داشت: ‌ هیچ کدام ما بدون مجاورت کلمه استاد از سمندریان نگفتیم. نکته مهمی که است اکثر ما فخر معلمی داریم اما شباهت به استاد نبردیم.

وی بیان داشت: برای من شرم‌آور است که از استادی بگویم که نسبتی با او ندارم. چند نفر دیگر مثل او داریم، ما بلد نیستیم جای خالی آنها را پر کنیم آرزو می‌کنم به اندازه یک ناخون چیده شده حمید سمندریان معلم باشم.

به گزارش فارس محمد چرمشیر نویسنده و مدرس دانشگاه نیز گفت: فکر می‌کنم در روزها و سالهای آینده بیشتر از حمید سمندریان خواهیم شنید. اگر آن روز حضور داشته باشم به دو خصیصه او اشاره خواهم کرد.

۱ _ حمید سمندریان همیشه در کنار جوانان ایستاد و آنها را ترک نکرد و شاید تنوع تمام شاگردان او دال بر این بود.

۲ _ او هیچ وقت سلیقه و دوست داشتن خود را به دیگران تحمیل نکرد همیشه ایستاد و به تجربه‌های تئاتری‌ها سلام کرد.

مسعود دلخواه نیز در این مراسم گفت: ۳۵ سال پیش شاگرد او بودم کاریزماتیک بودن او آموختنی نیست اما می‌توان فهمید منبع آن چه بوده است.

وی تصریح کرد: فکر می‌کنم منبع این انرژی عشق و ایمان به کارش بود این انرژی را در چشم‌هایش می‌توان احساس کرد این را یاد گرفتم اگر تا حدودی بخواهم همچون او این عشق را تقویت کنم باید اعتماد به ‌نفس داشته باشم. صحبت کردن در مورد او کافی نیست چه خوب است که آموخته‌های او را پیاده کنیم.

در پایان هما روستا گفت: از تک تک شما که به تئاتر عشق می‌ورزید ممنونم تئاتر یعنی خود حمید سمندریان. حمید همیشه مرا می‌کشاند تا تمام تئاترهای ضعیف و قوی را ببینم نگران بود؛ از ابتذال بی‌زار بود عصبی می‌شد اما حتی تئاترهای ضعیف را نیز تشویق می‌کرد.

وی ادامه داد: می‌گفت نباید تئاتر در جامعه بایستد و این جوانان هستند که تئاتر را رقم می‌زنند. با دیدن یک تئاتر خوب ذوق می‌کرد و چند بار به دیدن آن می‌رفت. این اواخر که خیلی ناخوش‌ احوال بود اما به دیدن نمایش مکبثرفتیم پشت صحنه رفت با بچه‌ها صحبت کرد و تشویق‌شان کرد.

روستا خاطرنشان کرد: به عشق حمید به تئاتر حسودی می‌کنم فکر می‌کنم هیچ کس مثل او نبود که اینقدر خود را وقف تئاتر و شاگردانش کند او عاشق همه آدم‌ها بود.

به گزارش فارس سعید اسدی، ‌ نغمه ثمینی، محمدرضا خاکی، سعید ذهنی جملاتی را در خصوص استاد حمید سمندریان در این مراسم ایراد کردند.

در این مراسم چند کلیپ تصویری پخش شد، همچنین یک قطعه موسیقی توسط سعید ذهنی نواخته شد.

در این مراسم هنرمندانی همچون محمد یعقوبی، پیام دهکردی، کیومرث مرادی،تورج ثمینیپور و جمعی از دانشجویان نیز حضور داشتند.