به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، پرونده مرد جوان معروف به عقرب سیاه که متهم به آزار و اذیت تعدادی زن و دختر جوان تهران در سال ۸۹ بود، بعد از صدور حکم اعدام در ۹ بهمن سال گذشته، سرانجام ۱۹ اردیبهشت ماه امسال به دیوان عالی کشور ارسال شد.

این پرونده به خاطر اهمیت آن و همچنین نحوه رفت و برگشت آن بین دادگاه کیفری و دیوان عالی کشور اهمیت زیادی پیدا کرد و به نوعی بسیاری از مردم ضمن پیگیری این پرونده، ‌ خواهان محاکمه «عقرب سیاه» شدند.

بعد از اینکه دیوان عالی کشور دو بار پیاپی هم حکم اعدام و هم حکم تبرئه این متهم را نقض کرد، سرانجام برای سومین بار پرونده به شعبه ۷۹ دادگاه کیفری استان تهران رفت که قاضی محمدرضا محمدی‌کشکولی و مستشاران این شعبه، به اتفاق آراء متهم را به اعدام محکوم کردند.

پرونده در اردیبهشت امسال به شعبه ۱۴ دیوان عالی کشور رفت اما علیرغم اهمیت پرونده با گذشت بیش از دو ماه از ارسال پرونده به این شعبه هنوز خبری از اعلام‌ رأی قضات این شعبه نیست.

اخبار ضدونقیضی درباره تأیید حکم اعدام «عقرب سیاه» مطرح می‌شود که در همین رابطه یک منبع آگاه گفت: یک قاضی گزارش پرونده را تنظیم می‌کند و بعد از آن به همراه ۲ قاضی رأی صادر می‌شود. در این زمینه گزارش تکمیل شده اما رأی قطعی هنوز صادر نشده است.

وی درباره اینکه برخی اظهارنظرها از تأیید حکم اعدام خبر می‌دهند گفت: این موضوع هنوز از سوی شعبه به طور رسمی اعلام نشده است. به دلیل اینکه گزارش این پرونده بسیار مفصل است، ممکن است اعلام‌نظر قضات طول بکشد.

این منبع آگاه همچنین گفت: رئیس قوه‌قضاییه دستور داده بعد از صدور حکم در دیوان عالی کشور، پرونده در اختیار وی قرار گیرد.

عقرب سیاه پیش از این ۲ بار در دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شده بود که یک بار به اعدام محکوم و یک بار هم تبرئه شد اما هر ۲ حکم صادره در دیوان عالی کشور به دلایلی نقض شده بود.

دیوان عالی کشور تاریخ ۱۱ آبان سال گذشته، حکم صادره از سوی شعبه ۷۹ دادگاه کیفری استان تهران مبنی بر تبرئه عقرب سیاه، جوانی که متهم به آزار و اذیت تعدادی زن و دختر جوان در تهران بود را نقض کرد.

پیش از آن نیز، قاضی اکبر ساعی رئیس شعبه ۷۷ دادگاه کیفری استان تهران به همراه ۴ مستشار شعبه، عقرب سیاه را به اعدام محکوم کرده بود اما دیوان عالی این حکم را نیز نقض کرده بود.

تا اینکه در تاریخ ۹ بهمن‌ماه سال گذشته عقرب سیاه برای سومین بار پای میز محاکمه قرار گرفت و تنها ساعتی بعد از محاکمه به اتفاق آرا به اعدام محکوم شد.

حال باید منتظر ماند تا مشخص شود سرانجام دیوان عالی کشور در سومین اعلام‌نظر درباره این پرونده چه نظری اعلام خواهد کرد؛ اعدام یا تبرئه.

حواشی آخرین جلسه محاکمه عقرب سیاه

محاکمه عقرب سیاه که متهم به ربودن و آزار و اذیت تعدادی زن و دختر تهرانی است، از ساعت ۱۱:۱۵ دقیقه در شعبه ۷۹ دادگاه کیفری استان تهران و به ریاست قاضی محمدرضا محمدی‌ کشکولی آغاز شد.

عقرب سیاه پیش از این ۲ بار در دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شده بود که یک بار به اعدام محکوم و یک بار هم تبرئه شد اما هر ۲ حکم صادره در دیوان عالی کشور به دلایلی نقض شده بود.

دیوان عالی کشور تاریخ ۱۱ آبان سال گذشته، حکم صادره از شعبه ۷۹ دادگاه کیفری استان تهران مبنی بر تبرئه عقرب سیاه، جوانی که متهم به آزار و اذیت تعدادی زن و دختر جوان در تهران بود را نقض کرد.

با توجه به این رأی، پرونده به دادگاه کیفری ارسال ‌شد تا مجدداً مورد رسیدگی قرار گیرد.

* ساعت ۱۰ صبح مأموران زندان متهم را به دادگاه آوردند اما برای آنکه متهم با شاکیان پرونده روبرو نشود و برای جلوگیری از وقوع درگیری احتمالی این فرد با‌ آنها در محل دیگری نگهداری شد. در جلسه قبل محاکمه متهم، تعدادی از شاکیان او را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

در ساعت ۱۱ صبح تعدادی از شکات این پرونده به داخل دادگاه آمدند که در این حین با برادر متهم درگیر شدند اما مأموران دادگاه به داخل جلسه امدند تا امنیت جلسه بیشتر حفظ شود.

* برادر متهم پرونده مدعی بود که تعدادی از شاکیان با او تماس گرفته و درخواست‌های متعددی مبنی بر پرداخت میلیون‌های پول یا تهیه وسایل مورد نیازشان را کرده‌اند.

* در مقابل این ادعا، شاکیان هم عقرب سیاه و خانواده او را متهم به تهدید می‌کردند و حتی یکی از آنها مدعی شد که شب گذشته خانواده متهم با او تماس گرفته و به آنها قول پرداخت یک دستگاه خودروی سواری در قبال اعلام رضایت داده‌اند.

*حدود ساعت ۱۱:۳۰ متهم را از محل نگهداری به داخل شعبه منتقل کردند و جلسه دادگاه با حضور قضات، شاکیان، متهم و نماینده دادستان آغاز شد.

* جلسه محاکمه غیرعلنی بود که بیش از ۳ ساعت به طول انجامید و در این جلسه، بعد از بیان اظهارات ۴ شاکی پرونده که در غیاب اکثریت شاکیان به دادگاه آمده بودند، متهم در جایگاه قرار گرفت و با بیان اینکه فقط اتهام آدم‌ربایی و سرقت را قبول دارد، انگیزه خود از این کار را سرقت عنوان کرد. او همچنین قبول کرد که با طرح دوستی با شاکیان، آنها را ربوده و اموالشان را سرقت کرده است.

* از داخل شعبه و جریان محاکمه اطلاع زیادی در دست نبود و فقط گه‌گاهی صدای فریاد برخی شاکیان به گوش می‌رسید.

* ساعت از ۱۴ گذشته بود که سرانجام جلسه محاکمه به پایان رسید و باز هم درگیری لفظی بین متهم و برخی شاکیان رخ داد و نکته جالب در این صحنه اصرار و پافشاری زیاد یکی از شاکیان برای حمله و ضرب و شتم متهم بود و او می‌گفت با علم اینکه ممکن است از سوی مأموران دادگاه دستگیر شود قصد حمله و ضرب و شتم متهم را دارد اما با دخالت و حضور مأموران انتظامی و حفاظت دادگاه وی از این کار باز ماند.

* بعد از خروج طرفین پرونده از دادگاه، هیئت رسیدگی کننده به پرونده وارد شور شدند و بعد از مشورت با هم، به اتفاق آراء متهم را به اعدام محکوم کردند.