به گزارش افکار نیوز ،جواد شمقدري ـ رييس سازمان سينمايي كشور ـ در گفتوگويي با ايسنا ، درباره نخستين پروژه سينمايي مشترك ايران و هاليوود بيان كرد: حدود يكسال قبل آقاي اسكات فرانك از سوي يك شركت هاليوودي كه بيشتر در كانادا مستقر است، فيلمنامهاي را دربارهي هواپيماي مسافربري ايرباس ايران كه در سال ۶۷ توسط ناو آمريكايي سرنگون شده بود به ما ارائه دادند و من شخصا اين فيلمنامه را مطالعه كردم.

وی در عین حال ادامه داد: فیلمنامه‌ی ارائه‌شده از سوی این کمپانی آمریکایی دارای اشکالاتی بود و ما هم درباره آن نقطه‌نظراتی داشتیم و نهایتا قرار شد با یکی از دوستان دوباره روی این فیلمنامه کار شود. اکنون فیلمنامه مجددا آماده شده است و آن را در دست بررسی داریم.

رییس سازمان سینمایی خاطر نشان کرد: به زودی وضعیت‌ ساخت این فیلم سینمایی مشخص می‌شود. اگر فیلمنامه‌ی اصلاح‌شده، خوب شده باشد آن را از امسال در دستور کار قرار می‌دهیم تا هرچه سریع‌تر روند ساخت‌اش شروع شود.

وی هم‌چنین درباره امکان نمایش بین‌المللی این فیلم اظهار کرد: شرکت ارائه‌دهنده فیلمنامه در آمریکای شمالی پخش فیلم‌ دارد. یکی از شروط ما این بوده که آنها حقوق پخش اثر را پیشاپیش خریداری ‌کنند، با این شیوه پس از ساخت فیلم، نمایش آن هم در کشور‌های مختلف دنیا تضمین می‌شود.

به گفته جواد شمقدری، شخصیت اصلی داستان اولین پروژه مشترک بین ایران و هالیوود، یک آمریکایی است که در جنگ عراق حضور داشته است. او پس از جنگ، وارد ایران می‌شود و از سوی یک خانواده ایرانی مورد احترام قرار می‌گیرد، اما متوجه می‌شود که پدر این خانواده قربانی حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرباس ایرانی‌ای بوده‌اند که سال ۶۷ در خلیج فارس سرنگون شد و این در حالی است که پدر او هم به نوعی شاهد سرنگونی آن هواپیما بوده است.

به گزارش ایسنا، ۱۲ تیرماه ۱۳۶۷، هواپیمای مسافربری شماره ۶۵۵ ایران‌ایر که از بندرعباس به مقصد دوبی در حرکت بود، هدف موشک هدایت شونده از ناو یواس‌اس وینسنس متعلق به نیروی دریایی امریکا قرار گرفت و بر فراز خلیج فارس سرنگون شد.

در این اقدام تروریستی، ۲۹۰ سرنشین هواپیما که ۶۶ نفر از آنها کودک بودند، شهید شدند. در آن زمان، هیچ کدام از خدمه ناو وینسنس نه تنها تحت پیگیرد قرار نگرفتند بلکه ویل راجرز، فرمانده ناو جنگی در پایان خدمت مدال گرفت و به این اقدام وی اشاره‌ای نشد.

قرار است اسكات فرانك نويسنده و كارگردان آمريكايي با سرمايهگذاري داخلي و خارجي، اولين پروژه مشترك سينمايي بين ايران و آمريكا را به اين ماجرا اختصاص دهد.