به گزارش افکارنیوز به نقل از ایسنا، سعيد راد در سالروز تولد مسعود كيميايي ابراز اميدواري كرد: اين كارگردان همچنان با ساخت هر فيلمش درسي براي شاگردانش داشته باشد.

این بازیگر سینما که طی سال‌های فعالیت مسعود کیمیایی در چند فیلم او به ایفای نقش پرداخته است‌ در سالگرد ۷۱ سالگی مسعود کیمیایی گفت: یک روزهای در زندگی آدم‌های استثنایی است که آن روز تولد است و یک روزهایی است که برای بعضی از آدم‌ها خیلی استثنایی‌تر است چرا که خود آن آدم‌ها استثنایی‌تر هستند.

وی افزود: مسعود کیمیایی استاد مسلم سینمای ما است و روز تولدش هم روز استثنایی است. به دلیل اینکه همه سینما یادش است.این بازیگر خطاب به کیمیایی گفت: آقای کیمیایی سایه‌تان بر سر سینما و تولد پربرکتتان مبارک و ان‌شاء الله زنده و سلامت و مثل همیشه با هر تولد یک فیلم‌تان یک درس دیگر برای شاگردانتان داشته باشید.


هفتم مردادماه با سال‌روز تولد کارگردانی از سینمای ایران مصادف بود که نسل‌های مختلف با شخصیت‌های فیلم‌هایش همذات‌پنداری کردند؛ کارگردانی که به گفته‌ی خودش، همواره سعی کرده است «نقش روزگار خود را بسازد».

او می‌گوید: نویسنده نیست؛ اما می‌نویسد و شاعر نیست؛ اما شعر می‌نویسد.

کیمیایی ادامه می‌دهد: غیر از این هم نمی‌توانم باشم. «جسدهای شیشه‌ای» را نمی‌توانم داشته باشم و ننویسم.

کیمیایی که با ساخت «بیگانه‌ بیا» وارد عرصه فیلم‌سازی شد، با ساخت «قیصر»، فیلمی که سال گذشته ۴۰ساله شد، روندی از فیلم‌سازی را در پیش گرفت که جرقه‌های امیدوارکننده‌ای را برای آینده فیلم‌سازی‌اش رقم زد؛ حتا ابراهیم گلستان که کم‌تر درباره آثار سینمای ایران نظر می‌داد، برای این ساخته کیمیایی یادداشتی نوشت و جنبه‌های مختلف این فیلم را بررسی کرد.

کیمیایی بعد از ساخت «قیصر» در سال ۱۳۴۸، هر یک یا دو سال، یک فیلم ساخت، تا سال ۵۹ که «خط قرمز» را ساخت و این فیلم هیچ‌گاه به نمایش درنیامد و تا شش سال بعد فیلم نساخت. او سرانجام در سال ۱۳۶۵ «تیغ‌ و ابریشم» را ساخت. بعد از ساخت این فیلم نیز روند فیلم‌سازی‌اش را همانند گذشته هر یک یا دو سال با یک فیلم ادامه داد، تا سال ۱۳۷۸ که «اعتراض» را ساخت و بعد از آن تا پنج سال فیلمی نساخت.

سرانجام در سال ۱۳۸۳ «سربازهای جمعه» و دو سال بعد، فیلم «حکم» و یک سال بعد از نمایش «حکم»، «رئیس» را ساخت که در سال ۸۶ اکران شد.

مسعود کیمیایی زمانی در جمع دانشجویان گفته بود: فیلم‌هایم هیچ‌گاه مورد حمایت خاصی نبوده‌اند؛ بنابراین هدایت نیز نشده‌اند و درعین این‌که هر کدام نماینده‌ی دوران خودشان هستند، هیچ‌وقت به سمت کهنگی تاریخی نرفته‌اند.

او طي دو سال گذشته، محاكمه در خيابان و جرم را ساخت.