به گزارش افکارنیوز، فارس به نقل از ساینس تایمز نوشت: این جسد که آنرا دوشیزه نامیدهاند در سال ۱۹۹۹ و در نوک قلهای آتشفشانی در آرژانتین کشف شده بود که به رغم گذشته ۵۰۰ سال بدنی سالم داشت.

دانشمندان که یخزدگی و انجماد زیاد منطقه را علت سالم ماندن این جسد عنوان کرده‌اند در تحقیقات خود روی جسد دریافتند، علت اصلی مرگ وی تنگی نفس یا نوعی بیماری ریوی همچون سل بوده است.

آزمایش روی جسد و بررسی‌ دی ان ای حاکی از آن است که نوعی آلودگی محیطی باعثمشکل ریوی و در نهایت منجر به مرگ او شده بود.

هرچند عوامل بیماریزا در بافت‌های جسد کهنه شده اما دانشمندان هنوز به نتیجه‌ای قطعی در خصوص فعال بودن یا نبودن آن نرسیده‌ وسعی در کشف آن دارند.

همراه با جسد این دختر، اجسادی از دو کودک نیز کشف شد که در بررسی‌ها سن یکی از کودک‌ها که پسر بوده، ۷ سال تخمین زده شده است. اما در آزمایشات صورت گرفته در این پسر هیچ‌گونه اثری از بیماری ریوی دیده نشد.

این اجساد که از جمله اکتشاف‌های منحصر به فرد حوزه باستان‌شناسی به شمار می‌روند چندی پیش نیز در نمایشگاهی در آرژانتین به نمایش درآمده بودند.

دانشمندان در تحقیقات نخستین خود پس از کشف این اجساد آنها را قربانیان الهه زمین اینکاها به نام پاچاماما اعلام کرده بودند که برای سیر کردن آن در محیطی کاملا سرد منجمد شده بودند.