به گزارش افکارنیوز به نقل از آويني فيلم، چند روز پيش يكي از همين تهيه كننده ها ادعا كرده بود كه هنگام پخش سريالش خيابان هاي يكي از شهرهاي كشور خلوت مي شود! يك نفر ديگر هم گفته بود كه سريالش با فطرت انسان ها ارتباط برقرار مي كند و به مردم آرامش مي دهد.

شبیه این گونه اظهار نظر ها را در روزهای اخیر زیاد شنیده ایم: این سریال راه جدیدی را باز کرد، بازیگران سریال من همه درجه یک هستند، لوکیشن های این سریال تکراری نیست، این کار هم مشکلات اجتماعی را بیان می کند و هم راه حل می دهد و….

از آن طرف برخی تهیه کنندگان آمار و ارقامی از موفقیت های سریالشان در جذب مخاطب ارائه می کنند که برخی اوقات تعجب برانگیز است.

مثلا چگونه می توان باور کرد سریالی که از شبکه های سراسری هم پخش نمی شود و دایره مخاطبانش محدود است، رتبه اول را در جذب مخاطب کسب کرده باشد؟ آیا می توان قبول کرد که یک سریال مناسبتی از یک سریال فاخر «الف ویژه» محبوبیت بیشتری کسب کرده است؟ آیا آمار های اعلام شده از طرف مرکز نظرسنجی صدا و سیما اعلام شده یا صرفا بر اساس حدس و گمان سازندگان به دست آمده است؟

سایت های خبری و مطبوعات معمولا با یک علامت تعجب به استقبال این گونه آمارهای عجیب و غریب می روند. واقعیت این است که اگر همه اجزای یک سریال بدرستی کنار هم چیده شده باشد، آن اثر خود مخاطبش را پیدا می کند و دیگر نیازی به بیان این همه تعریف و تمجید نیست.

در این آشفته بازار نظرسنجی هر کسی می تواند هر عدد و رقمی را درباره موفقیت سریالش ارائه کند، ولی مهم این است که بدانیم نظرسنجی از سوی چه افرادی و با چه کیفیتی انجام شده است. آیا جامعه نمونه به روش علمی انتخاب شده و توانسته ذائقه واقعی جامعه آماری را بازتاب دهد یا خیر؟

در فضای سینما رقم فروش بلیت معیار درست و دقیقی برای محاسبه تعداد مخاطبان یک فیلم محسوب می شود، اما در تلویزیون نهادهای معتبری برای اعلام آمار میزان مخاطب یک اثر پیش بینی شده است.

بهتر است که تا پایان پخش یک سریال منتظر بمانیم و آنگاه بر اساس آمار های اعلام شده درباره تعداد مخاطبان هر سریال قضاوت کنیم.

بديهي است جملات پرزرق و برقي كه با هدف تائيد و تحسين يك اثر بيان مي شود، كمكي به بالا بردن تعداد مخاطبان يك سريال نمي كند البته بينندگان پرشمار تلويزيون هم خيلي توجهي به اين گفته ها و شنيده ها ندارند و خودشان بر اساس جذابيت هاي ساختاري و محتوايي هر سريال دست به انتخاب مي زنند، چون بخوبي مي دانند مشك آن است كه خود ببويد، نه آن كه عطار بگويد.